V tomto zmysle už desaťročia konajú aj kresťanskí demokrati, ktorým záleží na ochrane rodiny, manželstva, detí a života. Keďže strom je symbolom života, pretože rastie, dýcha, vyvíja sa, vybrali si strom za nositeľa spomienky na nenarodené deti. “Chceme vyjadriť podporu každému počatému dieťaťu, lebo je najzraniteľnejšou bytosťou. Strom života za nenarodených je spomienkou na ľudský život, ktorý sa umelým ukončením tehotenstva stratil spomedzi nás,” povedal podpredseda NR SR Jan Figeľ v pondelok 14. septembra pri vysádzaní mladého javora, ktorý od pondelka rastie pri evanjelickom kostole v Bratislave – Ružinove. Iniciátori myšlienky Stromov života chcú pokračovať veľkou dobrovoľníckou akciou v októbri v lesoch pri Ružomberku. Ján Figeľ v tom vidí aj iný význam: “Stromy za všetkých nenarodených v minulom roku v našej vlasti predstavujú rozsiahlu lesnú plochu. Akoby bol predčasne vyrúbaný veľký, živý les so 7500 stromami. Vysadením nového lesa chceme ako občania prispieť k obnove ľudskosti, k vyššej kultúre života i k posilneniu ekológie na Slovensku.”
Ďalší iniciátor Stromov života za nenarodených poslanec NR SR Alojz Hlina chce, “aby sa táto myšlienka stala tradíciou. Za každý rok chceme vysadiť toľko nových stromov, koľko bolo vykonaných umelých potratov.”
Iniciatori plánujú sadiť takéto stromy života každoročne v inom meste. “Život si nikto sám nedáva a preto nemá právo ho ani nikomu vziať. Sme povinní chrániť bezbranné, nenarodené deti,” vyznáva trojnásobná matka, expertka pre deti mládež a rodinu Nataša Žembová.
“Verím, že tých stromov bude každý rok menej. Nenarodené deti si zaslúžia ochranu a bezpečie. Deti sú nádejou našich rodín, národa a celej spoločnosti,” dodáva expertka pre deti, mládež a rodinu Renáta Ocilková.
Vysadenie 7500 stromčekov pri Ružomberku je pripravované na 10. októbra tohoto roku.