Najslobodnejší médium – práve týmito slovami bol pred dvadsiatimitromi rokmi spustený v Českej republike internet. Stalo sa to presne 13. februára 1992 o 9.30 hodine. Avšak v tomto roku sa podľa portálu Týden.cz zdá, že to s on-line slobodou nebude až také nástojčivé.
Odškodné v hodnote viac ako 5.000 eur
Skončili časy, kedy mohli ľudia na internete zverejňovať všetko, čo chceli. V histórii Českej republiky došlo na konci januára k prvému rozsudku, ktorým český súd potrestal spravodajský server za rasistické príspevky v internetových diskusiách pod článkom.
So žalobou na spoločnosť Our Media, ktorá je vydavateľom Parlamentných listov, uspel na Mestskom súde v Prahe český aktivista Jaroslav Suchý. Muž je tu známy ako „ten, ktorý pohladil Obamu“ pri jeho návšteve v Prahe v roku 2009, píše Týden.cz.
Suchý za rasistické urážky typu: „Ja by som ho hrozne rád tiež pohladil – kovovou topánkou do zadku“ – vysúdil 150 tisíc českých korún (približne 5.453 eur).
Vydavatelia v Čechách, ale aj iných krajinách čelia na základe podobných rozhodnutí súdu „Sofiinej voľbe“: Buď diskusie zakážu, ako napríklad Reuters alebo Bloomberg, a budú čeliť nevôli čitateľov či poklesu inzertných príjmov, alebo si nájdu niekoho, kto bude diskusie korigovať, ako to napríklad robí The New York Times.
Blokovanie portálov
Blokovanie diskusií nie je jediný spôsob cenzúry. České ministerstvo financií si najnovšie podľa portálu Týden.cz uzurpuje právo blokovať internetové stránky. Súčasťou návrhu zákona meniaceho prevádzku a zdanenie hazardných hier, vrátane tých internetových je totiž vytvorený tzv. čierny zoznam nelegálnych portálov.
Avšak vznikli obavy, že na zoznam ministerstva vedeného Andrejom Babišom, by sa mohli “omylom“ dostať aj tie weby, ktoré sem nepatria. Z toho má tiež obavy české ministerstvo priemyslu, ktoré návrh zákona kritizuje, a tiež Český telekomunikačný úrad.
ru