Bratislava 12. novembra (TASR) – Svoju novú knižnú produkciu prezentoval dnes v Bratislave Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied. Publikácie sa týkajú tradičných rituálov, spracovania vlákna, života v socializme, slovenského roľníctva, dejín našej etnografie a iných vedeckých tém. Na podujatí pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku predstavili aj medzinárodný projekt Etnofolk.
"Jeho hlavným zámerom je priblížiť kultúrne dedičstvo pomocou webového portálu nielen odborníkom. Môžu ho využiť aj turisti, samospráva či podnikatelia. Teraz je v prípravnej fáze a plne funkčný bude od mája 2014," uviedla riaditeľka spomínaného ústavu Tatiana Podolinská.
Trojročný projekt Etnofolk podporil Európsky fond regionálneho rozvoja vo výške 85 % nákladov. Má prispieť k ochrane a rozvíjaniu kultúrneho dedičstva v štyroch krajinách, okrem SR aj v ČR, Maďarsku a Slovinsku. Bude zverejňovať archívne i aktuálne informácie z oblasti ľudovej kultúry (bývanie, odievanie, stravovanie, náboženstvo, poľnohospodárstvo a mnohé ďalšie oblasti) formou obrazových a textových dokumentov, máp či videozáznamov.
Mnohé tradičné kultúrne hodnoty sa menia aj vytrácajú zo súčasného života, avšak vytvárajú kontinuitu jej historického vedomia, spájajú minulosť so súčasnosťou a budúcnosťou, preto je ich uchovávanie potrebné. Ústav etnológie už digitálne spracoval vyše 125.000 fotografických záznamov do elektronickej databázy a vytvoril 1813 hesiel tzv. encyklopédie tradičnej kultúry.
Súčasťou internetového projektu www.etnofolk.eu je jeho podoba vo forme putovnej výstavy. "Okrem slovenskej verzie sme ju vytvorili v jazykoch troch partnerských krajín, kde sme ich už poslali," dodala Podolinská.
Výstava potrvá do 9. decembra vo vstupných priestoroch Národného osvetového centra v Bratislave.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videozáznam, fotoreportáž a zvukový záznam.