Moskva 7. septembra 2017 (HSP/Foto:TADR/AP-Sergei Chuzavkov)
Litovská prezidentka Dalia Gribauskaiteová vyhlásila, že Vladimír Putin jej poslal „zoznam požiadaviek“, vďaka ktorému Rusko a Litva budú mať priateľské vzťahy. Putinov hovorca Dmitrij Peskov túto „novinku“ ocharakterizoval lakonicky: „Je to lož…“
V Kremli neskrývajú, že sa čudujú podobným správam, ktoré prichádzajú z Vilniusu: žiaden list, inštrukcie, prosby, požiadavky Vladimír Putin litovskej prezidentke neposielal… Tak čo sa deje? Celé pozadie tejto epizódy a to, kde je pes zakopaný, vysvetlil pre média prezident Asociácie pobaltských výskumov profesor Nikolaj Meževič, ktorý prízvukoval, že podobný výmysel z úst litovskej prezidentky neodznel náhodou.
„V podobných prípadoch ľudia, ktorí hrajú karty, hovoria: „Karty na stôl!“ Jednoducho treba ukázať, čo ten druhý hráč má. Teda treba predložiť fakty. V tomto prípade Gribauskaiteová bláfuje a nič nemá. Zjavne nemá žiadne esá – ani fakty, ani list. Ale prečo podobný výmysel litovská prezidentka vytiahla práve dnes? Je to úplne jasné. Medzinárodná situácia je taká, že americké satelity tretej triedy sú znepokojené. Litva, samozrejme, patrí práve ku krajinám tejto kategórie – o niečom väčšom snívať nemôže. Aj keď, zdá sa, Vilnius a konkrétne Dalia Gribauskaiteová si myslí, že je viac, ale zjavne preceňuje svoje možnosti. Snaží sa však zapôsobiť na „šéfov“, vysvetlil expert.
Tvrdí, že podobnými „správami“ sa Litva snaží pritiahnuť k sebe pozornosť a pripomenúť Američanom svoju existenciu, pretože iným spôsobom to nedokáže urobiť – jedine „hádkou s agresorom“… Nikolaj Meževič poukazuje na to, že sa v súčasnosti Litva „stratila“ a už málo ktorý z jej „partnerov“ si pamätá, že vôbec existuje.
„Jej ekonomika a politika sú na pokraji katastrofy, tretina obyvateľstva odišla a nik nevie kam. Demografická katastrofa a ekonomická kríza nútí vedenie krajiny, aby hľadalo nejakú univerzálnu formu, aby aspoň trochu stabilizovalo situáciu. V súlade so starou litovskou tradíciou, začínajúc tým, že bola neúroda zemiakov, a končiac tým, že Baltské more je aj v lete studené, – za všetko môže, samozrejme, Moskva,“ pripomína odborník.
„Podobné správy prichádzali z Litvy nielen v 20. – 21. storočí, ale aj v 15. – 16. storočí. Takže nič nové pod slnkom. Litva pokračuje v starom trende. Je to síce bežná, ale dosť ťažká choroba historickej pamäti, ktorá kulminuje obyčajne na jar alebo na jeseň,“ zdôraznil v závere prezident Asociácie pobaltských výskumov profesor Nikolaj Meževič.
Eugen Rusnák