„Je pochopiteľne, že v USA sú všetci nahnevaní: nie sú zvyknutí na podobné odpovede. Majú dôvod na to, aby sa hnevali? Pred 7 mesiacmi nám „šlohli“ majetok, vykopli našich diplomatov – a dnes sú znepokojení a sklamaní, že sa chystáme urobiť to isté. Zjavne nečakali, že to urobíme. Áno, oddnes sme im zakázali využívať vidiecky domček a sklady. Ale je v tom rozdiel. Majú ich len v prenájme, ale my máme v USA náš majetok, ktorý sme si kúpili – a pred siedmimi mesiacmi nám zakázali využívať náš majetok – fakticky je to krádež alebo skôr lúpež. Najnovšie sankcie sú vlastne „mínou“, ktorú Barack Obama podložil svojmu pokračovateľovi – Donaldovi Trumpovi,“ hovorí profesor.
„Chystáme sa podniknúť recipročné opatrenia – veď to sa patrí. Ale pozor! To sme ešte neodpovedali na sankcie, ktoré na nás uvalil americký Senát pred pár dňami. Tie opatrenia, ktoré mienime podniknúť, to ešte len bude odpoveď na nehorázne správanie Američanov spred siedmich mesiacov. Ale potom to bude ešte zaujímavejšie. Tvrdím, že odpoveď by nemala byť zrkadlová, ale asymetrická. Akonáhle Donald Trump podpíše zákon o sankciách, už by sme nemali zasa čakať pol roka, aby sme mohli odpovedať. Treba odpovedať skôr – radšej ihneď,“ domnieva sa Alexander Domrin.
Povedal, že Američania ani netušia, kde by im mohli skomplikovať život. „Po prvé, spolupracujeme v kozmickom odvetví. Je to smiešne, práve pred pár dňami Američana poslali do kozmu na našej rakete a aj s našim kozmonautom. Nemyslím si, že teraz v rámci odvetných opatrení, by sme ho mali vyhodiť na nejakom asteroide. Aj keby to vyzeralo dosť efektívne,“ ironizoval odborník v oblasti medzinárodného práva a hospodárstva.
„Po druhé, rezidenciu svojho veľvyslanca v Spaso-House Američania majú v prenájme už pomaly 100 rokov – od 30. rokov minulého storočia. A majú to za smiešne nízku, takmer symbolickú sumu. Samozrejme, nik nemieni vyhodiť amerického veľvyslanca z budovy, ale zdvihnúť cenu prenájmu zo symbolickej na normálnu – to by sme mohli. Alebo aspoň vystrašiť Američanov, že to urobíme,“ povedal profesor Domrin.
„Po tretie, Rusko investovalo do amerických cenných papierov cca 100 miliárd dolárov. A môžeme s tým urobiť veľké šarapaty… Po štvrté, Rusko je jedným z najväčších kreditorov do americkej ekonomiky. Samozrejme, lídrom v tejto oblasti je Čína. Ale Čína sa s nami hádať nebude a bude prekážať tým, ktorí sa budú snažiť urobiť nám niečo zlé,“ dodal.
„V Rusku pracujú stovky, ba dokonca tisíce amerických právnických firiem a zarábajú tu desiatky miliónov dolárov. Alexej Puškov už pohrozil, že zavrieme McDonald’s. Ale keď prekazíme aktivity právnikov, USA budú mať mnohonásobne väčšie straty. A koľko je v Rusku amerických auditorských spoločností? Sú tu aj iní „podnikavci“. Ak zrušíme ich činnosť, Spojené štáty budú mať obrovské straty,“ podčiarkol Domrin.
„Rusko určite nezatvorí všetky americké firmy na svojom území, ale môžeme zatvoriť veľa firiem a narobíme Spojeným štátom obrovské problémy. A čo máme robiť? My sme to zapríčinili? Vyhlásili nám vojnu – je to fakt, tak budeme odpovedať, ako sa patrí. A inak… to Trumpové prezidentstvo je čoraz zaujímavejšie,“ ironicky ukončil svoj komentár profesor Vysokej školy ekonomickej JUDr. Alexander Domrin.
Eugen Rusnák