O rozpade Ukrajiny sa diskutuje už minimálne posledných 15 rokov. Scenár rozpadu už je zrejmý a zrejmé sú aj oblasti, ktoré sa vyprofilovali – Krym, východná Ukrajina, západná Ukrajina a nakoniec stred. Luhansk a Doneck sú momentálne formálne ešte stále Ukrajinou, no de facto už Ukrajinou nie sú. Vo februári 2017 podpísal Vladimír Putin dokument o uznaní dokumentov Luhanska a Donecka a po útokoch ukrajinskej armády na územia Donecka a Luhanska, ktoré sa začali ešte v roku 2014 sa už nedá predpokladať, že by sa tieto územia zostali súčasťou Ukrajiny.
Napätie v ukrajinskej spoločnosti je vysoké. Čoraz silnejšie znejú hlasy ukrajinských nacionalistov, ktorí už otvorene hovoria, že “ak by nebolo ruskej hrozby, tak by sa nezmierili s terajšou vládou” a takisto hovoria, že ideály, ktoré sa sformovali na Majdane sa nesplnili. Ukrajinci nedôverujú svojim politikom a súčasnú politickú garnitúru považujú za horšiu ako garnitúru bývalého prezidenta Janukovyča. Podľa viacerých odborníkov ukrajinskí nacionalisti majú relatívne vysoký potenciál celú krajinu rozdeliť.
Ukrajina sa ukazuje byť neúspešným štátom, ktorý sa od svojho vzniku v roku 1991 borí s mnohými problémami. Korupcia, katastrofálna ekonomická situácia, demografické a politické problémy, napätie v spoločnosti či občianska vojna na východe Ukrajiny sú dôkazom existujúcich ukrajinských problémov. Ukrajina prežíva už len vďaka kreditom Západu, samostatnej existencie už nie je schopná.
Formuje sa proces rozpadu na západnej Ukrajine, kde existuje väčšie množstvo malých regiónov, ktoré majú medzi sebou napäté vzťahy, dlhé roky sa vlečie skrytý proces atomizácie západnej Ukrajiny, pričom najmarkantnejšími príkladmi sú Bukovina a Zakarpatská Ukrajina, ktorej predstavitelia sa ani netaja svojimi odstredivými tendenciami.
Ešte v roku 2001 predstavitelia maďarskej menšiny na Ukrajine získali možnosť požiadať o maďarské občianstvo. Takisto Rumunsko vydáva rumunské doklady obyvateľom Odeskej, Nikolajevskej a najmä Černigovskej oblasti. Výsledkom je fakt, že takmer 200 tisíc obyvateľov Zakarpatskej ukrajiny má maďarské pasy a približne 300 tisíc obyvateľov najmä Černigovskej oblasti má rumunské pasy.
Oligarcha Kolomojskyj sa považuje za gubernátora juhovýchodnej Ukrajiny a najmä on stál za blokádou Donecka a Luhanska, ktorá sa podpísala takisto na oddelení týchto oblastí od Ukrajiny. Ambície Kolomojského, ktorý sa snaží ovládnuť Dnepropetrovskú oblasť, sú všeobecne známe už dlhšiu dobu a silnejú odstredivé tendencie v Odeskej i Charkovejskej oblasti, ktoré sa momentálne snaží Kyjev politickými prostriedkami potlačiť.
Sergej Nikitskij