NAŽIVO

Izrael odložil prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov, ktorých mal oslobodiť v sobotu. Izraelské zdroje vyhlásili, že prepustenie je odložené až do rozhodnutia vlády Benjamina Netanjahua.

17:19

Predsedovia ÖVP, SPÖ a strany NEOS v sobotu oznámili prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi, že predsa len chcú vytvoriť spoločnú vládu. 

17:16

Lavrov v nasledujúcich dňoch navštívi Teherán, kde sa stretne s Abbásom Arákčím. Oznámilo iránske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu. Témou ich rozhovorov bude “regionálny a medzinárodný vývoj”.

15:23

Guvernér francúzskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Francois Villeroy de Galhau povedal, že Európska centrálna banka by mohla depozitnú sadzbu znížiť na 2 % do leta.

14:46

Európski výrobcovia luxusného tovaru sa domnievajú, že budú môcť využiť “cenovú silu” na kompenzáciu nákladov na akékoľvek clá, ktoré zavedie Donald Trump. Analytici ale upozorňujú, že niektoré značky môžu mať obmedzený priestor na zvyšovanie cien.

14:38

Tamojšia polícia oznámila, že devätnásťročný žiadateľ o azyl zo Sýrie je podozrivý z piatkového útoku nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte, pri ktorom utrpel vážne zranenia španielsky turista.

Mitte
Na snímke príslušníci záchranných zložiek zasahujú po útoku pravdepodobne nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte v piatok 21. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
12:58

Vatikán v sobotu uviedol, že pápež František vynechá nedeľnú modlitbu Anjel Pána, keďže sa v nemocnici lieči na obojstranný zápal pľúc.

12:56

Hamas odovzdal pracovníkom Červeného kríža ďalších troch izraelských rukojemníkov. V rámci poslednej výmeny izraelských zajatcov a palestínskych väzňov plánuje Hamas počas soboty prepustiť ešte jedného rukojemníka v Gaze.

Hamas
Izraelský rukojemník Omer Wenkert (uprostred) v sprievode maskovaných bojovníkov Hamasu pred odovzdávaním pracovníkom Červeného kríža v Nusajráte v sobotu 22. februára 2025 / Foto: TASR/AP-Abdel Kareem Hana
12:29

Iránske médiá oznámili, že predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v nedeľu odcestuje do Libanonu na pohreb niekdajšieho vodcu militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha. Podľa iránskej agentúry Fars sa na pohrebe sa zúčastní aj minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

11:58

Podľa prieskumu agentúry Focus pre pracovný portál Profesia.sk vyplýva, že iba polovica zamestnancov pracujúcich na Slovensku je spokojná so svojím platom. Spokojnosť pracovníkov s vyplácanou mzdou posledné roky klesá, pričom v roku 2021 boli s ňou spokojné takmer dve tretiny ľudí a o dva roky neskôr už 58 %. Prieskum sa realizoval v novembri minulého roka na vzorke 1018 respondentov.

11:56

Akcie v USA sa v piatok (21. 2.) výrazne oslabili. Dow Jones na konci týždňa odpísal 748,63 bodu alebo 1,69 % a uzavrel na 43.428,02 bodu. S&P 500 klesol o 1,71 % na 6013,13 bodu a Nasdaq Composite o 2,20 % na 19.524,01 bodu.

11:54

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa v pondelok 24. februára 2025 zúčastní na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Šéfovia diplomacií členských štátov EÚ budú rokovať o konflikte na Ukrajine, situácii na Blízkom východe, aktuálnom vývoji v Iráne a v Konžskej demokratickej republike. Minister J. Blanár sa zároveň zúčastní na zasadnutí Asociačnej rady EÚ – Izrael. Diskusia sa zameria na situáciu v Gaze a vzťahy medzi Izraelom a Palestínou.

11:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pripravujú sa USA k vtrhnutiu do Sýrie?

Portál rusvesna priniesol zaujímavý článok o ďalších krokoch USA v Sýrii

❚❚
.

Od konca 90. rokov začali USA využívať praktiky zmeny vlády pod heslom “oslobodenia krajiny spod tyranie váldnej moci s cieľom obnoviť základné princípy demokracie a a boj proti korupcii”. Taktika farebných revolúcií slávila úspechy. Aj keby bol v daných krajinách každý občan boháčom a vláda by bola svätou, existujúca inštruovaná opozícia sále vykazovala nespokojnosť. Samozrejmosťou bola kontrola masovokomunikačných mainstreamových prostriedkov. Mainstream neustále budoval negatívny obraz cieľa a masíroval verejnú mienku.

.

Druhá etapa sa niesla v znamení rozširovania separatizmu, ktorý vyústil do tlaku voči vláde. USA a ich spojenci zo Západu podporovali protestné akcie, tlačili sankciami a pod ich údermi sa krajiny, ktoré si dovolili Američanom odporovať, postupne dostávali do problémov.

Sankcie, príprava konfliktov pomocou proamerickej opozície mali charakter boja za demokraciu, národnostnú či náboženskú orientáciu. Väčšina krajín, voči ktorým Američania začali s II. etapou, sa nakoniec vzdala a vláda, ktorá Američanom nevyhovovala, skončila. Klasickým príkladom sú Slovensko a Maďarsko, kde sa odstránili vlády, ktoré nevyhovovali a k moci sa dostala proamerická a prozápadná elita, ktorá pripravila ekonomické podmienky k tomu, aby USA a Západ ovládli celý potenciál krajiny.

Posledná tretia etapa – ustanovila sa bábková proamerická vláda. Keď to nešlo relatívne pokojne v rámci II. etapy, kedy sa obviňovali politici z netransparentnosti, boja proti demokracii, tyranii, prišlo k násilnému majdanu, občianskym nepokojom, teroristickým výbuchom nenávisti. Krajina sa ponorila do občianskej vojny, alebo sa rozpadla, prípadne k otvorenej agresii USA či Západu pod mandátom OSN či OBSE. Klasickým príkladom je Juhoslávia, Sýria či Líbyia, na Ukrajine sa Američania a Západ boja otvorene vojensky zasiahnuť.

Samozrejme, vo vrcholnom období USA nemali žiaden problém legitímnosť svojich akcií presadiť aj na pôde OSN či OBSE (Irak, Čečensko, Líbya). Dnes však Američania tieto možnosti strácajú a väčšina ich akcií je aktom násilia a otvoreného porušovania medzinárodných zmlúv, bez mandátu OSN. Oslabujú sa aj väzby medzi USA a Západom, tento trend je viditeľný najmä po voľbe Donalda Trumpa za amerického prezidenta. (Ak by však Trump padol a nahradil by ho iný kandidát je celkom možné, že momentálne elity na Západe by svoje postoje zmenili. Otázne je, či tak učinia bezvýhradne aj nové elity vo Francúzsku a Nemecku, ktoré sa môžu po prezidentských a iných voľbách dostať k moci).

Na snímke súčasný prezident USA Donald Trump

Kým v Európe si USA nemôžu dovoliť zasahovať brachiálnou silou (výnimkou bolo Srbsko vo fáze najhlbšieho úpadku Ruska pod Jeľcinovým vedením, kedy Rusko nedokázalo garantovať svojmu tradičnému srbskému spojencovi adekvátnu pomoc), v Ázii či Afrike Američania žiadnym sentimentom netrpia. Na vrchole moci boli USA v období 1994 – 2005, v tomto období arogantne presadzovali svoje predstavy v medzinárodnej politike.

.

Podľa viacerých príslušníkov či už rozviedky, alebo politických elít útok zo dňa 11.9.2001 využili Američania na presadzovanie svojej agresívnej politiky vo svete. Časť populácie je dokonca presvedčená, že išlo o americký “útok pod falošnou vlajkou” a tieto konšpiračné tvrdenia vyprovokovali vlnu hystérie v mainstreamových médiách či v kruhoch proamerických elít, ktoré sa snažili dôrazne proti týmto tvrdeniam pôsobiť až neadekvátnymi aktivitami a tlakom. Ich aktivity však neslávili úspech, tieto tvrdenia sa nepodarilo v povedomí populácie eliminovať, práve naopak, stávajú sa čoraz silnejšie.

K vpádu do Iraku v roku 2003 prišlo na základe klasického scenára. Najprv americké obavy a obavy Západu o stav demokracie v Iraku, potom provokácie opozície, potom informácie o existencii irackých chemických zbraní, ktoré boli čírym klamstvom Západu. Nasledoval otvorený vpád, pre ktorý Američania získali v tom čase mandát OSN. Saddám Hussajn, obvinený z používania chemických zbraní, bol porazený a následne v rýchlom procese odsúdený na trest smrti a obesený. (Zvláštne zahynul aj srbský prezident Slobodan Miloševič).

Ukázalo sa však, že Američania nedokázali splniť viaceré vytýčené ciele. Irak sa ponoril do fázy riadeného chaosu, ktorý síce na jednej strane Američanom vyhovoval (slabá a skorumpovaná proamerická vláda, totálna kontrola nad zdrojmi v Iraku, depopulácia Iraku a znižovanie životnej úrovne, hospodárske zaostávanie a čoraz silnejšia závislosť od USA…). Američania však postupne strácali svoju kontrolu nad týmto procesom, silneli teroristické i vojenské útoky na americké firmy, rástli straty americkej armády, odpor svetovej verejnosti, odpor verejnosti v USA kvôli stratám Američanov…

Situácia dramaticky vyvrcholila v roku 2007, kedy irackí šiíti (podporovaní Iránom) doslova vykopali americkú námornú pechotu z Fallúdže, následne podnikli Američania letecký útok s použitím, napalmovej munície, ktorými takmer zrovnali Fallúdžu so zemou. Napriek tvrdému postupu (generál Mattis) však Američania dlhodobejší úspech nedosiahli, ich možnosti sa zhoršovali a dnes už americká armáda v Iraku otvorene nepôsobí (nemá na to finančné ani vojenské kapacity).

Ilustračné foto

Podobne krutý osud čakal aj Afganistan. Po útokoch z 11.9.2001 obvinili USA al-Kájdu a Taliban, pritom obe organizácie Američania niekoľko rokov predtým podporovali a financovali v bojoch proti Sovietskej armáde vo vojne v Afganistane (1979 – 1989). Američania zaútočili na Afganistan, no nastal problém.

.

Napriek tomu, že Rusi nedodávali Talibanu a ani Afganistanu žiadne zbrane, ani pomoc, pretože v tom čase likvidovali čečenskú hrozbu (Čečencov otvorene podporovali USA a Západ), však Američania a NATO napriek obrovskej materiálnej i vojenskej prevahe nedokázali poraziť členov Talibanu a al-Kájdy, ktorí stále ovládajú veľkú časť Afganistanu (vládna moc má pod kontrolou Kábul, niekoľko väčších miest, pričom proamerického prezidenta Karzaja členovia týchto bánd posmešne nazývajú “starosta Kábulu”).

Opätovne Američania ponorili Afganistan do “riadeného chaosu”, opätovne sa im však začala situácia vymykať z rúk. Situácia sa pre nich postupne zhoršuje súbežne s tým, ako rastie vplyv Ruska či Iránu v celom regióne. Aj Afganistan už Američania neslávne opustili, v krajine pôsobia len špeciálne jednotky a jednotky CIA, ktoré ešte ako tak chránia záujmy USA v regióne. Problém je však v tom, že tieto jednotky pôsobia v tajných operáciach a o ich prípadné straty sa priamo nikde nespomínajú, navyše sa ukrýva totožnosť členov týchto jednotiek. V Afganistane operujú aj členovia špeciálnych tímov Ruska, Číny, Pakistanu, Veľkej Británie, Francúzska a pod., ktorí takisto sledujú vlastné politické i vojenské ciele.

Ďalším príkladom poklesu amerického vplyvu je osud verného spojenca USA – Saudskej Arrábie. Saudi, ktorí nespĺňajú ani len tie najelementárnejšie princípy demokracie a napriek tomu sa neobávajú, že ju budú Američania “demokraticky bombardovať”, majú momentálne veľké problémy a USA im nedokážu pomôcť. Dôkazom tejto skutočnosti je politika Iránu podporujúca šiítskych Jemenčanov, ktorí už preniesli boje na územie Saudskej Arábie a Saudi si s Jemenčanmi nevedia poradiť. Finančné problémy USA, či posledné porážky amerických plánov v Sýrii, Afganistane a Iraku zapríčinili, že Američanom sa krátia možnosti ako ovplyvňovať situáciu napríklad na Blízkom východe či v Severnej Afrike.

Američania majú, samozrejme, dostatok základní na celom svete a ešte stále majú k dispozícii pomerne veľkú zástupnú armádu zloženú z “umiernenej opozície” v Líbyi či Sýrii, ktorá im umožňuje presadzovať ich ciele. Postavenie Američanov je však podstatne horšie ako napríklad v roku 2011 či 2012, kedy začali s otvorenou fázou boja proti Sýrii či Líbyi. Sýrske vládne sily a líbyjské sily maršála Haftara preriedili proamerickú opozíciu natoľko, že tí už najmä v Sýrii nie sú schopní väčšej vojenskej akcie a nachádzajú sa v hlbokej defenzíve.

Prezidenta Asada otvorene podporuje Rusko a podpora Ruska už začína nadobúdať kontúry z obdobia existencie ZSSR. Američanom sa napriek všetkým ich snahám nepodarilo ani za pomoci Turecka, Izraela, Saudskej Arábie, Veľkej Británie, Francúzska, Jordánska a pod. dosiahnuť v Sýrii úspech.

Sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Provokácia s chemickou muníciou v Idlibe, po ktorej nasledoval americký bezprecedentný útok na vojenské letisko v al-Shayrat, ktorým Američania porušili medzinárodné zmluvy, takisto nepomohla a americký útok Tomahawkami skôr dosiahol opačný politický efekt. Americké plány v Sýrii utrpeli ťažkú porážku.

Američania však podľa viacerých analytikov majú v hre ešte dve karty, jednou z nich sú Kurdi – z nich však časť s určitosťou nie je proamericky ladená a ISIS, o ktorých časť analytikov otvorene tvrdí, že je to zástupná armáda US A. Práve ISIS môžu otvorene USA použiť na priamy vstup do diania v Sýrii. Ak sa však Američania rozhodnú o priamom vstupe, bude to znamenať, že všetky vyššie možnosti ako ovplyvňovať situáciu v Sýrii, už zlyhali.

Azda najväčšie riziká v otázke Kurdov sa týkajú toho, že Kurdi sú neobľúbení u sunnitov, ktorých USA protežujú, takže sa môžu podporou Kurdov zhoršiť americko-sunnitské vzťahy. Kurdi napriek americkej leteckej i vojenskej pomoci nevykazujú známky toho, že by mienili byť figúrkou na americkej geopolitickej šachovnici, časť Kurdov totiž spolupracuje s Ruskom a Iránom, šiítmi a dokonca aj s Asadom. Navyše, bojová úroveň Kurdov je nižšia ako bojová úroveň Hizballáhu či palestínskych a irackých šiítskych zoskupení.

Ďalšou možnosťou Američanov a Západu ako pôsobiť v Sýrii je možnosť pôsobiť nepriamo cez ISIS. Bez ohľadu na to, čo hovoria viacerí, najmä ruskí analytici (že ISIS vznikol za účasti Američanov a Izraela a predstavuje zástupnú armádu USA, pomocou ktorej USA presadzujú svoje strategické ciele v regióne), je zrejmé, že prípadné rozšírenie aktivít ISIS v severnej Sýrii a v priľahlých častiach Iraku môže Američanom umožniť v rámci rozhodného boja proti svetovému terorizmu priamo vstúpiť do severnej Sýrie s pokusom zabrániť ruskému a sýrskemu triumfu.

Ak by sa ISIS zaktivizoval v Homse, Hame, Aleppe, Damasku, a zaktivizovali by sa teroristi pri libanonsko-sýrskych hraniciach a v oblasti Golanských výšin, budú Američania a Západ nástojiť na možnosti vojensky zasiahnuť v Sýrii. Tým by zvrátili úspešné ťaženie sýrskej armády a Rusov a mohli by požadovať delenie Sýrie, čo by de facto znamenalo koniec Bašára Asada. Celý konflikt by sa skončil v chaose, ktorý by celú oblasť uvrhol do niekoľkodesaťročí trvajúceho obdobia úpadku, v ktorom by mohol Západ presadzovať svoje koristné ciele.

.

Preto sa začala aj posledná širokokoncipovaná ofenzíva sýrskych vládnych vojsk vo všetkých smeroch. Aby prišlo k tomuto riešeniu, Američania i Západ budú potrebovať minimálne niekoľko týždňov, aby dokázali svoj priamy vstup do Sýrie pripraviť. Za ten čas môžu sýrske vojenské jednotky za pomoci Ruska, Iránu či Hizballáhu dosiahnuť úspech na bojovom poli a vyčistiť priestor natoľko, že prípadné delenie nebude prichádzať do úvahy, prípadne nebude pre Sýriu natoľko bolestivé.

Dôležité si je však uvedomiť jeden dôležitý fakt. Sýrski či irackí teroristi zo všetkých frakcií sa delia na tri skupiny – agenti tajných služieb, vojenskí profesionáli a členská základňa – “potrava pre delá”. Potrava pre delá nie je zaujímavá, agenti tajných služieb, ktorí majú spravodajské krytie a vojenskí profesionáli, predstavujú elitu. Táto elita je však ochotná pristúpiťbku kompromisom a v rýchle sa meniacich medzinárodných podmienkach, pri ktorých vidieť ústup USA z pozície “superveľmoci”, sa stáva čoraz ochotnejšia ku kompromisom. Dôkazom týchto tvrdení sú aj udalosti v Mósule, ktoré plánovačom z Obamovej administratívy absolútne nevyšli podľa ich predstáv.

Ukazuje sa, že využívanie teroristov pre vlastné mocenské ciele predstavuje síce efektívnu, no veľmi nebezpečnú možnosť aj pre samotných skúsených geopolitických hráčov, ktorým sa takisto môže kontrola situácie vymknúť z rúk.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Dušan Hirjak

Marek Brna

Ivan Štubňa

Michal Durila

Juraj Tušš

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.
.

Tvrdé reakcie na Ficovu návštevu USA! Opozičné sily sú hotové s nervami

Domáce reakcie na vystúpenie predsedu vlády SR na americkej konferencii konzervatívcov nenechali na seba dlho čakať. Niekto prekvapil, iný pobavil…

22. 02. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Zaplatí nakoniec Kollár Čurillovi 50-tisíc? Jeho právnik vysvetľuje o čom je spor, ktorý prehral

Advokát bývalého predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, Pavel Hagyari, pripustil podanie odvolania v prípade rozsudku Mestského súdu Bratislava IV,…

22. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bude Pellegrini súhlasiť s Huliakom ako ministrom? Prezident má podmienku

Premiér Robert Fico zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty. V prípade, že nominantom na ministra bude…

22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Pripravte sa na “politickú revolúciu” v Európe, povedal britský poslanec Nigel Farage po Vancovom šokujúcom prejave v Mníchove

Nigel Farage, líder strany Reformné Spojené kráľovstvo, verí, že Európou prejde „politická revolúcia“, ako sa to stalo v USA po…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sýrsky mladík útočil nožom pri pamätníku holokaustu. Vážne zranil turistu, ktorého bodol do krku

Vážne zranenie španielskemu turistovi spôsobil v Berlíne 19-ročný Sýrčan, ktorý na 30-ročného muža zozadu zaútočil nožom a bodol ho do…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Fico na konferencii CPAC vystúpil so silným prejavom

Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú “proti prúdu” sú odsúvaní…

22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump žiada, aby Európania uznali kapituláciu Ukrajiny, tvrdí fínsky europoslanec

Americký prezident Donald Trump podľa fínskeho člena europarlamentu dal Európe tri týždne na to, aby odsúhlasila podmienky „kapitulácie“ Ukrajiny. USA…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Choďte do čerta!“ kričal Stanke. Spomienka na Kuciaka a Kušnírovú sa zvrhla na protivládnu agitku

Z pódia pred Úradom vlády sa tento piatok prihovorila ľuďom Karolína Farská , ktorá spolu s nejakou kamarátkou moderovala bratislavský…

22. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar prirovnáva svoj výrok o vystúpení z EÚ k návrhu KDH na zmenu ústavy

Výrok o možnom vystúpení Slovenska z Európskej únie bol dezinterpretovaný a rovnako by sa dal takto dezinterpretovať aj návrh KDH…

22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ďalšia rana progresívcom. Zuckerbergova nadácia končí s ďalšími prekvapivými projektami

 Dobročinná organizácia Marka Zuckerberga v utorok ukončila svoje programy Diverzita, rovnosť a inklúzia spolu s aktivitami na podporu sociálnych práv…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Odkrývame chobotnicu tretieho sektora: Mená a prepojenia sú šokujúce

Toto nie je konšpirácia: O slovenskú štátnosť, suverenitu a demokraciu prebiehajú zákulisné boje. Vedú ich ľudia z občianskeho sektoru pod vznešeným heslom „posilňovanie…

22. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Médiá zverejňujú podrobnosti o nových návrhoch USA týkajúcich sa dohody s Ukrajinou

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Aktualizované 22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa dostal do ostrého konfliktu s guvernérkou Maine: Uvidíme sa na súde!

V piatok v Bielom dome vybuchol ohňostroj, keď prezident Donald Trump kritizoval demokratickú guvernérku štátu Maine za to, že odmietla…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Po návšteve Rutteho na Slovensku sa strhla záľaha lživých a osočujúcich vyjadrení opozície. A čo na to NATO?

Napriek jednoznačnému a viackrát potvrdenému záväzku koalície, že Slovensko je a bude pevným členským štátom Severoatlantickej aliancie a nemá nijaký…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Po náraze do snežného dela na lyžiarskom svahu v Poľsku zomrel 13-ročný Slovák

V nemocnici v Krakove zomrel 13-ročný Slovák, ktorý v stredu pri lyžovaní v Krynici-Zdróji narazil do snežného dela na svahu.…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najhoršie je zraziť sa s realitou. Aj takto sa dá pomenovať aktuálne rozpoloženie Šimečku and Co.

Najhoršie je zraziť sa s realitou. Áno aj takto sa dá pomenovať aktuálne rozpoloženie Šimečku and Co. Tlupa progresívcov vôbec…

22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vedci z Yale spájajú vakcíny Covid s novým alarmujúcim syndrómom, ktorý spôsobuje “výrazné biologické zmeny” v tele

Odborníci z univerzity Yale objavili alarmujúci syndróm spojený s mRNA vakcín Covid

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Trenčín = Laugaricio? Alebo ďalší omyl „vedcov“?

Rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale  je všeobecne známy. Dokumentuje víťazstvo II. rímskej pomocnej légie nad „Germánmi“ počas markomanských vojen…

22. 02. 2025 | Kultúra | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Kultúra | 7 min. čítania | 0 komentárov

Jurík z PS odcestuje do Kyjeva pri príležitosti výročia vojny na Ukrajine

Opozičná poslankyňa Národnej rady SR Beáta Jurík (PS) odcestuje do Kyjeva pri príležitosti tretieho výročia začiatku vojny na Ukrajine. Prijala…

22. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev vyzýva Kyjev, aby padol „Američanom k ​​nohám“ a pripravil sa na kapituláciu

Kyjevskému režimu nezostáva veľa možností na akciu, jednou z hlavných je „padnúť Američanom k ​​nohám“, vyhlásiť voľby a pripraviť sa…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump podľa médií 9. mája navštívi Moskvu a dovtedy chce mierovú dohodu o Ukrajine. Peskov reaguje

Prezident Spojených štátov Donald Trump a ruský vodca Vladimir Putin sa vraj 9. mája stretnú v Moskve, keď Rusko bude…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Laššáková: Svet sa mení a amerických konzervatívcov zaujíma aj názor Fica

Odrazom hlbokých zmien vo svetovej politike je aj pozvanie slovenského sociálne orientovaného premiéra Roberta Fica na Konferenciu konzervatívnej politickej akcie…

22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

SAS burcuje verejnosť pravidelne pred protivládnymi protestami. Začína to byť okaté

Mária Kolíková z SAS na tlačovej konferencii kritizuje kroky ministra Borisa Suska. SaS pravidelne tesne pred protivládnymi protestami prichádza s…

22. 02. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Chceme skutečná fakta, ne ideologii

Dnes jsme podali stížnost Radě pro Českou televizi na pořad What the Fact? z dílny iVysílání České televize. Dle anotace…

22. 02. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson: Musk môže odstaviť Starlink pre ukrajinské ozbrojené sily

Ukrajina, 22. februára 2025 - Bezplatný neobmedzený prístup k systému satelitného prenosu dát Starlink bude zrušený, a to od 1.…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

.

Trump: Účasť Zelenského na mierových rokovaniach nie je nutná

Donald Trump povedal, že nepovažuje za potrebné, aby bol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prítomný na rokovaniach o ukončení ruskej vojny…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Filmy: Toto sú tie najlepšie filmy, ktoré boli kedy natočené

Filmy: Toto sú tie najlepšie filmy, ktoré boli kedy natočené: Objavovanie najkvalitnejších filmov je náročná úloha - ešte zložitejšia je,…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

Štúdia ukazuje, že nové pro-life zákony zachránili desiatky tisíc životov

Časopis Journal of the American Medical Association vo štvrtok zverejnil štúdiu o vplyve nedávno prijatých pro-life zákonov v USA. Analyzovala…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mačky: Fotografie, ktoré dokazujú, že žiť s mačkou je lepšie ako sledovať komédiu

Keď si kladiete otázku, prečo sa mačky často správajú určitým spôsobom, prestaňte. Ich správanie sa často nedá vysvetliť. V jednej…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Izrael odložil prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov, ktorých mal oslobodiť v sobotu. Izraelské zdroje vyhlásili, že prepustenie je odložené až do rozhodnutia vlády Benjamina Netanjahua.

17:19

Predsedovia ÖVP, SPÖ a strany NEOS v sobotu oznámili prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi, že predsa len chcú vytvoriť spoločnú vládu. 

17:16

Lavrov v nasledujúcich dňoch navštívi Teherán, kde sa stretne s Abbásom Arákčím. Oznámilo iránske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu. Témou ich rozhovorov bude “regionálny a medzinárodný vývoj”.

15:23

.

Líder CDU/CSU vyzýva na rokovania s Francúzskom a Britániou o jadrovom dáždniku

Vzhľadom na hrozby novej americkej administratívy, že stiahne svoju podporu Európe, kandidát nemeckej koalície CDU/CSU na kancelára Friedrich Merz vyzval…

22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nešťastné dobrodružstvá zachytené na fotografiách

Svet nie je vždy ideálnym miestom. Občas zažívame aj nešťastné dobrodružstvá. Práve takéto dobrodružstvá tých najväčších nešťastníkov sa podarilo zachytiť…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

Co Don dal…

Je čas konat, vyhlašují různé blikotavé hvězdičky evropské politiky, bouchají do stolů a vyhlašují, že se Evropa musí probrat. Musí…

22. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
22. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa ohradila voči tvrdeniu, že Rusko pravdepodobne skladuje viac ukoristených amerických PTRS Javelin než má armáda Veľkej Británie

Slovensko, 22.februára 2025 - Kontroverznú správu o veľkých stratách a sinak potrebe skvelých západných zbraní na ukrajinskom bojisku zverejnil britský…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Našli hrobku faraóna Tutmosa II., prvú od nálezu Tutanchamóna v roku 1922

V Egypte našli hrobku faraóna Tutmosa II. z 18. dynastie, ktorý žil pred takmer 3500 rokmi. Ako uviedlo tamojšie ministerstvo…

21. 02. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2025 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zbohom škrabkám a chemikáliám – lacná kuchynská zelenina vyrieši námrazu na oknách!

22.2.2025 Redakcia Auto trendy . Zima môže byť pre motoristov nočnou morou, najmä keď ráno v zhone zápasia s námrazou…

22. 02. 2025 | 0 komentárov

Vo viacerých mestách sa konajú zhromaždenia na pamiatku Kuciaka a Kušnírovej

Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho…

21. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 02. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Dušan Hirjak

Marek Brna

Ivan Štubňa

Michal Durila

Juraj Tušš

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov