Organizátori pri jeho príprave riešili niekoľko otázok.
Po prvé, že by sme mali prestať hovoriť o základniach NATO a otvorene začať hovoriť o objektívnej skutočnosti, že ide o americké základne, hoci tá vo Vajnoroch je kamuflovaná podriadenosťou pod poľským velením.
Po druhé, že odteraz každé naše zhromaždenie otvorí prvý rečník presnou rekapituláciou ako pokračuje obsadzovanie Slovenska. Tzn. spravodajstvom toho, aké zmeny nastali od nášho ostatného stretnutia. Vo štvrtok 18. 5. to ozrejmia Juraj Jánošovský a Jalal Sulejman.
Po tretie, Keďže toto naše stretnutie sme chceli venovať aj Dňu víťazstva nad fašizmom (8. a 9. máj), tak naši členovia si všimli, že na Slavíne naši politici nehovorili príliš o fašizme a nacizme, ale o extrémizme. No a keďže pod extrémizmus sa dá vtesnať „všetko“, tak na námestí zaznejú aj slová varovania, aké nebezpečenstvo z toho plynie pre vyjadrenia bežných ľudí.
Organizátori tohto protestného zhromaždenia, po vzore našej dejinnej Vianočnej dohody 1943, sa dohodli, že musíme výraznejšie ukazovať, čo nás – všetkých protestujúcich, ktorí sú proti obsadzovaniu Slovenska cudzími vojskami – spája a nie to, čo nás rozdeľuje.
Po štvrté, dnes už začíname bojovať aj o to, čo bolo ešte pred pár mesiacmi samozrejmosťou – začíname bojovať o právo na vlastný názor!!!
Naše protestné zhromaždenie sa tiež nemôže vyhnúť jednej mimoriadne dôležitej téme. Novodobým „študentským“ protestom. Je „majdan“, ktorý sa opäť pripravuje, naozaj študentským?
A odpovedzme si každý sám. To, čo sa pripravuje, je extrém? Vidíme, že formou možno nie, ale objektívne určite áno.
Čiže aj o tom budeme hovoriť na Hviezdoslavovom námestí vo štvrtok 18. 5. o 17.00 hod.
Zatiaľ máme pripravených hovoriť:
Juraj Jánošovský,
Jalal Sulejman,
Ján Čarnogurský,
Petr Marček, poslanec NR SR
Marián Tkáč, predseda Matice slovenskej
Róbert Švec
Roman Ruhig
O príhovor sme požiadali aj Tibora Eliota Rostasa, šéfredaktora časopisu Zem a vek, kontaktujeme aj predsedu ASV Jozefa Žarnovičana…
Organizátori