Bratislava 16. novembra (TASR) – Rôznym umeleckým či kultúrnym inštitúciám by sa mal uľahčiť proces v dodaní tovaru, služieb či stavebných prác potrebných na ich umeleckú činnosť. Umožniť by im to mala novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne poslancov za Smer-SD Dušana Jarjabka, Miroslava Číža a Borisa Suska, ktorí ju predložili na novembrovú schôdzu parlamentu.
V budúcom roku by už nemuseli verejne obstarávať podlimitné zákazky, ktoré sa týkajú napríklad tvorby, výroby, opravy alebo údržby scénických a kostýmových výprav, expozície alebo výstavy pre verejného obstarávateľa, ako aj ľudových umeleckých výrobkov. Rovnako to bude platiť pri vytvorení a dodaní výsledkov vlastnej tvorivej duševnej činnosti, výsledkom ktorej je divadelné, hudobné, slovesné či folklórne dielo.
Hodnota podlimitnej zákazky na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác alebo poskytnutie bežne dostupných služieb na trhu je rovnaká alebo vyššia ako 1000 eur.
Predkladatelia upozorňujú na to, že doterajšia úprava zákona o verejnom obstarávaní spôsobuje organizáciám v pôsobnosti ministerstva kultúry, samosprávnych krajov či obcí značné problémy. Týka sa to najmä Slovenského národného divadla (SND), Slovenskej filharmónie, SĽUK-u, umeleckého súboru Lúčnica, Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici či ÚĽUV-u.
Príkladom je SND, ktoré niekoľko mesiacov verejne obstarávalo základný povrch pre tanečné a iné inscenácie. Po vyhlásení výsledkov sa úspešný uchádzač rozhodol na základe zmeny trhových cien nepodpísať zmluvu, takže celý proces sa predĺžil.
Aj táto skúsenosť podľa poslancov potvrdila, že nie je možné vyhovieť požiadavkám umeleckej tvorby a zároveň dodržiavať zákonom stanovené parametre pre verejné obstarávanie, ktorého možnosť podania námietok ešte predĺži. "Čas na realizovanie umeleckého diela je porovnateľný s časovými limitmi procesu verejného obstarávania. Veľakrát sa jeho čas predĺži tak, že inscenátori sú nútení prerábať svoje riešenia z dôvodu, že obstarávanie ešte nie je ukončené," pripomenuli.