Sobotka označil demisiu svojho kabinetu za najčistejšie riešenie súčasnej krízy vo vládnej koalícii. Prípadným odvolaním ministra financií by totiž podľa vlastných slov urobil z Babiša “mučeníka, čo nechce”. Takýto scenár by podľa Sobotku prospel len samotnému Babišovi.
“Súčasne platí, že nemôžem ako predseda vlády niesť zodpovednosť za situáciu, že na pozícií podpredsedu vlády je človek, ktorého minulosť je nevyjasnená,” vyhlásil Sobotka.
Zároveň zdôraznil, že ide o jeho vlastné rozhodnutie. Ak sa koaličné strany dohodnú na vytvorení novej vlády, Babiš by v nej už nemal zastávať post ministra financií, zdôraznil Sobotka.
Premiér minulý týždeň zverejnil materiál mapujúci Babišovo podnikanie, ktorý si nechal sám spracovať. Sú v ňom zhrnuté všetky pochybnosti týkajúce sa ministrových obchodných aktivít vrátane nejasností okolo korunových dlhopisov Agrofertu a kauzy Bocianie hniezdo.
S Andrejom Babišom sa má v stredu stretnúť prezident Miloš Zeman. Ten sa už predtým vyjadril, že by odvolanie ministra financií považoval za absurdné.
“Som prekvapený, to som nečakal. Pán premiér poškodzuje prácu celej vlády, ministrov, postupne ničil povesť vlády neustálymi útokmi proti mne,” povedal Babiš pre Novinky.cz.
“Je to zúfalý krok zúfalého človeka. Potvrdila sa jeho neschopnosť niečo rozhodnúť,” dodal.
Sobotka označil demisiu svojho kabinetu za “najčistejšie” riešenie súčasnej krízy vo vládnej koalícii. Prípadným odvolaním ministra financií by totiž podľa vlastných slov urobil z Babiša “mučeníka, čo nechce”. Takýto scenár by podľa Sobotku prospel len samotnému Babišovi. Andreja Babiša by mal v stredu prijať český prezident Miloš Zeman.
Podľa českého ústavného právnika Jana Kyselu ale hlava štátu nemá povinnosť túto demisiu Sobotku prijať. Informoval o tom spravodajský kanál Českej televízie ČT24.
“V tomto prípade nejde o povinnú demisiu. Povinná demisia nasleduje po vyslovení nedôvery vláde zo strany (Poslaneckej) snemovne alebo po schôdzi snemovne, ktorá nasleduje po voľbách. V takýchto prípadoch má prezident povinnosť demisiu prijať. V tomto prípade nie,” povedal Kysela pre Českú televíziu.
Dôležitý teraz podľa neho bude výsledok rokovaní Sobotku so šéfmi strán vládnej koalície. Premiér oznámil, že demisiu podá v priebehu týždňa. Ak by sa na nej zhodla celá vláda, bol by manévrovací priestor Zemana iný, než keby ju za vládu podal iba premiér, vysvetlil Kysela.
“Ak by naozaj chcela skončiť celá vláda zložená z troch politických strán, tak asi nie je dôvod, aby prezident takúto demisiu neprijal. Ak by to naopak bola demisia predsedu vlády proti vôli koaličných partnerov alebo možno dokonca proti vôli časti ČSSD, tak by prezident mohol argumentovať, že existuje dopyt po zachovaní tejto vlády,” domnieva sa Kysela, ktorého citovala ČT24.
Vo chvíli, keď by Zeman demisiu vlády prijal, poveril by ju vládnutím v stave demisie a začal by hľadať nového predsedu vlády. “Ak uvážime, že čas do volieb nie je príliš dlhý, tak ide o to, koho by vlastne našiel. Či by to bol niekto zo súčasnej vlády, niekto zo snemovne alebo či by hľadal udržiavaciu úradnícku vládu, s ktorými máme skúsenosť,” vypočítava Kysela možné varianty.
Podľa komentátora denníka Hospodářské noviny Petra Honzejka Sobotka dnešným rozhodnutím všetkých prekvapil. Hovorilo sa, že v spore s ministrom Andrejom Babišom má len dve možnosti, no on napokon našiel tretiu.
“Mal len dve zlé možnosti. Buď odvolá ministra financií a urobí z neho mučeníka, alebo neurobí nič a budú ho považovať za zbabelca, lebo sám seba silnými výrokmi dotlačil k tomu, že niečo urobiť musel. Objavil tretiu možnosť, ktorá nakoniec nemusí pre neho znamenať úplnú porážku. Napriek tomu to však nie je nič také, čo by mu mohlo zaručiť, že by vyhral parlamentné voľby,” konštatoval Honzejk s tým, že prieskumy verejnej mienky ukazujú na porážku Sobotkových sociálnych demokratov v súboji so stranou ANO ministra Babiša.
Kľúčovú úlohu zohrá prezident Miloš Zeman, pretože podľa českej ústavy prijíma demisiu vlády a rozhodne sa, čo ďalej. “Sobotka umožnil Zemanovi, aby sa stal tvorcom politickej hry v Česku. Prezident už v minulosti dokázal, že vie byť ústavne veľmi kreatívny. V roku 2013 vytvoril v úvodzovkách vlastnú vládu vedenú premiérom Jiřím Rusnokom, ktorú potom nechal vládnuť až do predčasných volieb. Môže však prijať Sobotkovu demisiu a poveriť ho, aby dovládol do októbrových volieb. Zeman sa však môže aj rozhodnúť, že zostaví nejakú politickú vládu, ktorá sa bude potom usilovať získať dôveru parlamentu,” vysvetlil Honzejk s tým, že v hre sú aj predčasné voľby, no táto alternatíva je málo pravdepodobná.
“Cesta k nim je veľmi komplikovaná. Muselo by dôjsť k trom neúspešným pokusom zostavenia vlády. Vzhľadom na to, že parlamentné voľby v Česku budú 20.-21. októbra, je to v podstate nemožné. Existuje možnosť samorozpustenia parlamentu, keď tri pätiny poslancov odhlasujú, že vláda končí. Potom musí prezident vypísať predčasné voľby.
Toľko poslancov sa však nenájde, pretože väčšine politických strán nevyhovujú predčasné voľby,” dodal Honzejk.