Krátko po príchode do vlasti išiel Harírí k hrobu svojho otca, niekdajšieho premiéra Rafíka Harírího, ktorého zavraždili pri bombovom útoku v roku 2005.
Na otázku novinárov, čo by chcel odkázať Libanončanom, pri odchode od otcovho hrobu Saad Harírí odpovedal: “Ďakujem vám.” Na mysli mal podporu a solidaritu, ktorú mu prejavili obyvatelia Libanonu po demisii, ktorú však prezident Michel Aún ešte neprijal.
Harírí (47) pricestoval domov do Libanonu bez manželky. Tá sa podľa zdrojov blízkych premiérovi vrátila späť do Saudskej Arábie k svojim dvom deťom, ktoré tam chodia do školy.
Harírího v stredu očakávajú v libanonskej metropole Bejrút, kde sa spolu s prezidentom Aúnom a ďalšími predstaviteľmi zúčastní na oslavách Dňa nezávislosti, ktoré sa budú konať pri príležitosti 74. výročia nezávislosti. Harírí by v tento deň chcel “zverejniť svoj politický postoj”.
Keď v Bejrúte oznámili Harírího príchod, jeho podporovatelia vyšli v autách do ulíc a mávali jeho fotografiami.
Sunnitský moslim Harírí je v centre pozornosti odvtedy, ako 4. novembra v televíznom prejave zo Saudskej Arábie prekvapujúco oznámil svoju demisiu, čo v Libanone vyvolalo obavy z vypuknutia krízy. Okrem toho sa objavili špekulácie, že v Saudskej Arábii ho zadržiavajú tamojší vládcovia, ktorí ho tiež donútili podať demisiu. Samotný Harírí aj Rijád to popreli.
Harírí je dlhodobým spojencom Saudskej Arábie a má aj saudskoarabské občianstvo.
V oznámení o rezignácii Harírí obvinil Irán a libanonské radikálne hnutie Hizballáh z destabilizovania Libanonu i ďalších arabských krajín. Povedal takisto, že má strach o život. Medzinárodný tribunál obžaloval z vraždy jeho otca Rafíka Harírího päť členov Hizballáhu.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo Harírího obvinenia za ničím neodôvodnené. Vodca hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh zasa upozornil, že príčinu Harírího demisie treba hľadať v Saudskej Arábii, kde libanonského premiéra údajne zadržiavajú násilím.
Harírí minulú sobotu aj s rodinou pricestoval do Francúzska, kam ho pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten sa snažil upokojiť napätú situáciu a zabrániť možnému vnútornému konfliktu v Libanone, a to medzi táborom podporovaným Saudskou Arábiou a ich proiránskymi rivalmi.
Harírí viedol v utorok už skôr v Káhire rozhovory s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a potom v Nikózii s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom – témou bola stabilita Libanonu, informovala tlačová agentúra DPA.
Harírí nateraz stiahol svoju demisiu
Libanonský premiér Saad Harírí v stredu na žiadosť prezidenta Michela Aúna nateraz stiahol svoju demisiu a bude aj naďalej zastávať funkciu predsedu vlády. Informovala o tom agentúra DPA.
Harírí po dnešnom súkromnom stretnutí s prezidentom Aúnom, na ktorom sa zúčastnil aj predseda parlamentu Nabíh Barrí, pred novinármi vysvetli, že podľa očakávania predložil svoju demisiu, ale prezident krajiny ho požiadal, aby “(s ňou) počkal”, aby sa mohli uskutočniť konzultácie o príčinách demisie.
“Ja som súhlasil a demisiu som odložil,” dodal Harírí. Vysvetlil tiež, že “záujmy Libanonu sú na prvom mieste”.
Libanonský premiér okrem toho vyjadril, že je pripravený na obsažný dialóg a “skutočnú spoluprácu” s prezidentom Aúnom v snahe riešiť vzájomné názorové spory.
Vzhľadom na to, prezident Aún odmietol prijať Harírího demisiu oznámenú “na diaľku”, očakávalo sa, že premiér svoj návrat do vlasti využije na to, aby ju opäť, tentoraz oficiálne, predložil.
Harírí však už v uplynulých dňoch pripúšťal, že by mohol zmeniť toto svoje rozhodnutie, ak by došlo k prehodnoteniu súčasného stavu a proiránske hnutie Hizballáh, ktoré je súčasťou libanonskej koaličnej vlády, by nezasahovalo do “záležitostí regionálnej politiky”.
Harírí sa dnes spolu s najvyššími predstaviteľmi krajiny zúčastnil na slávnostnej vojenskej prehliadke, ktorá sa pri príležitosti Dňa nezávislosti konala v Bejrúte.