Soči 17. októbra 2017 (HSP/MID/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
Prinášame vám prejav Ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova na panelovej diskusii „Spoločnosť a Svetová politika“ v rámci XIX. Svetového festivalu mládeže a študentov v Soči zo 16. októbra 2017
Drahí priatelia,
Predovšetkým by som vás rád privítal na Svetovom festivale mládeže a študentov. So záujmom sme prijali návrh usporiadať diskusiu „Spoločnosť a svetová politika“ a to tým viac, že Rusko vždy bolo zástancom čestného, úprimného dialógu o akýchkoľvek i tých najzložitejších a sporných otázkach medzinárodného diania. Takýto úprimný priateľský dialóg je obzvlášť potrebný medzi mladými ľuďmi.
Na Festivale sa zišli tisícky mládencov a dievčat z celého sveta. Je to vynikajúca príležitosť lepšie sa vzájomne spoznať, dohodnúť sa na ďalších kontaktoch, ktoré prispejú k zachovaniu a upevňovaniu dôvery a vzájomného porozumenia medzi krajinami a národmi. Je to dobrá príležitosť kompenzovať to, čo sa doposiaľ nepodarilo dosiahnuť politikom „dospelej“ úrovne.
Som presvedčený, že Festival bude pre vás skutočným sviatkom, pomôže získať nových priateľov. Pravdaže, radím vám, aby ste si prezreli pozoruhodnosti Soči – mesta, ktoré sa pevne etablovalo ako medzinárodné športové, diskusné, turistické, kultúrne a vzdelávacie centrum.
Pokiaľ ide o situáciu vo svete, zostáva zložitou a ťažko predvídateľnou. Nie sú urovnané dlhotrvajúce, „zmrazené“ konflikty. Vynárajú sa nové bezpečnostné hrozby, predovšetkým – bezprecedentné bujnenie medzinárodného terorizmu, ktorý ohrozuje všetky štáty bez výnimky.
Skutočné zjednotenie s cieľom účinného boja proti spoločným hrozbám sa zatiaľ nedarí. Hlavným dôvodom, podľa nášho názoru, je snaha niektorých vlád presadzovať výlučne egoistické geopolitické záujmy na úkor kolektívnej práci, ťažiť výhodu z kríz a konfliktov. Stávajú sa častejšími metódy „exportovania“ štátneho usporiadania, vnucovania iným národom pre ne cudzorodé hodnoty a recepty zmien bez prihliadnutia na tradície a národné osobitosti. Použitie vojenskej sily obchádzajúc BR OSN, prax jednostranných sankcií, exteritoriálne uplatňovanie národných právnych predpisov vážne podlomili autoritu medzinárodného práva. Rad krajín, ktoré sa opodstatnene obávajú opakovania juhoslovanského, irackého, líbyjského scenára sa snažia za každú cenu posilňovať vojenskú silu. Dôsledkom toho sú nebezpečné preteky v zbrojení, riziko nekontrolovaného šírenia zbraní hromadného ničenia. Hlboké znepokojenie vyvoláva pretrvávajúca strata vzájomnej dôvery, ktorá sa nebude dať ľahko obnoviť.
Bohužiaľ, tieto negatívne trendy sa len prehĺbili rozhodnutím USA o faktickom odídení zo Spoločného komplexného akčného plánu pre iránsky jadrový program a v dôsledku hrozieb Washingtonu riešiť problémy na Kórejskom polostrove vojenskými prostriedkami.
Zintenzívnenie ďalších nových problémov ukazuje, že pokusy dať dohromady nepolárny model svetového poriadku zlyhali. Všetci sa presvedčili, že jednostranné postupy neumožňujú riešiť globálne problémy. Medzinárodné vzťahy sú taký zložitý mechanizmus, že je proste nemožné spravovať ho z jedného centra.
Dnešný svetový geopolitický reliéf sa prudko mení. Stále väčší počet krajín podporuje stavanie medzinárodného života na skutočne demokratických a spravodlivých základoch. Nové centrá hospodárskej moci (a sú na všetkých kontinentoch) preberajú zodpovednosť za udržanie stability vo svojich regiónoch. Proces vytvorenia polycentrickej architektúry globálneho riadenia nie je niečím rozmarom, ale objektívnou realitou, ktorá je odrazom kultúrnej a civilizačnej rozmanitosti súčasného sveta, túžby národov o zachovanie vlastnej identity, o slobodnú voľbu smerovania vlastného rozvoja.
Avšak, tento prirodzený, objektívny proces sa pokúša prekaziť malá skupina západných krajín, ktoré sa snažia udržať si dominantné postavenie. Vzniká paradoxná situácia: krajiny, ktoré sami seba považujú za model demokracie, sa stavajú proti pluralite v globálnej politike, a týmto vlastne zrádzajú demokratické hodnoty.
V tomto zmysle sú v historickej retrospektíve názorným príkladom USA. Národ, ktorý formovali otcovia-zakladatelia na báze odmietania imperializmu, utvrdzovania ideálov demokracie, rovnosti, spravodlivosti a zvrchovanosti práva, chcú premeniť na militantný, netolerantný k disentu a pripravený na porušovanie medzinárodného práva štát.
Medzinárodné vzťahy sa dostali na rozhodujúcu križovatku – buď sa svet definitívne ponorí do chaosu a nestability, alebo, konečne, sa vzchopí a prekoná špirálu konfrontácie a dohodne sa na vzájomne úctivej spolupráci, stavanej na princípoch rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti pre blaho a prosperitu celého ľudstva.
Rusko jednoznačne volí druhý postup, jediný, ktorý umožní úspešne odolávať mnohým hrozbám súčasnosti. Naše smerovanie na svetovej aréne nemá za cieľ akokoľvek, komukoľvek spôsobiť škodu. Budeme naďalej dôsledne presadzovať zásady pravdy a spravodlivosti, rešpektovať záujmy iných krajín, hľadať vzájomne prijateľné kompromisy. Budeme aj naďalej podporovať mierový, pozitívny, perspektívny program diania na medzinárodnej scéne, pôsobiť ako garant globálnej stability. Budeme posilňovať rovnoprávnu, vzájomné prospešnú spoluprácu so všetkými, ktorí sú na to pripravení, rovnako na bilaterálnom základe, ako aj na multilaterálnych platformách. Príkladom je činnosť organizácií nového typu, ako sú BRICS, SOS, EAES, kde sa rozhoduje na základe vyváženého konsenzu s prihliadnutím na záujmy každého účastníka.
S uspokojením pozorujeme rozvoj mládežníckych foriem spolupráce v rámci SCO a BRICS. Týmto sa podarí zabezpečiť kontinuitu práce v dlhodobom časovom horizonte. Napriek rusofobským náladám určitej časti elity na Západe, sme vždy otvorení k poctivej spolupráci s USA, EÚ a NATO – ale, k poctivej, založenej na vyhľadávaní rovnováhy záujmov. Ak sa používa tento prístup je možné dosiahnuť výsledok.
Mimochodom, veľký potenciál, adekvátny procesom formovania polycentrického svetového poriadku, skrýva „skupina dvadsiatich“, v ktorej sú zastúpené západné krajiny, Ruská federácia a krajiny rozvojového sveta.
Prisudzujeme veľký význam prehĺbeniu spolupráce s občianskou spoločnosťou, ruskými a zahraničnými neziskovými organizáciami vrátane mládežníckych. Vítame účasť mladých ľudí, ktorí majú záujem o porozumenie kľúčovým otázkam medzinárodného diania. Vnímame to ako výraznú podporu pre rozvoj verejnej diplomacie, ktorej cieľom je posilniť dôveru na medzinárodnej scéne. Sme vždy pripravení pozorné si vypočuť vaše hodnotenia, pripravení podporiť vaše aktivity.
Drahí priatelia, čoskoro budete musieť prevziať zodpovednosť za stav vecí vo vašej vlasti, ako aj na medzinárodnej aréne. O tom včera podrobne hovoril Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Závisí od vás, či bude budúcnosť našej planéty radostnou, prosperujúcou, stabilnou a bezpečnou pre všetkých.
Dúfam, že účasť na Festivale bude užitočná pre vás profesionálne a čisto z ľudského hľadiska, že si nájdete nových priateľov. Prajem vám úspešnú prácu a všetko najlepšie.
Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.