Ukazuje sa, že USA nielenže nedokázali tomuto vstupu Rusov do Iránu zabrániť, ale ich americké predstavy ani nikto neakceptoval a vyzerá to tak, že Irán sa podobne ako Rusko ani neobáva prípadnej americkej reakcie. Jediné, na čo sa USA diplomaticky zmohli, bola ich rozpačitá reakcia v OSN, pričom obvinili Rusko z narušenia rezolúcii OSN. (Mark Tonner sa dožadoval plnenia rezolúcie OSN, podľa ktorej sa nesmú predávať Iránu moderné zbrane a zbraňové systémy).
Irán a Rusko však americkú sťažnosť odmietli ako neopodstatnenú. Minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov dokonca vyzval predstaviteľov USA, aby prestali s prejavmi rusofóbie a sústredili svoju pozornosť na boj proti teroristom v Sýrii.
Sergej Lavrov na margo údajných dodávok zbraní Iránu vyhlásil, že žiaden predaj alebo darovanie bojových lietadiel Iránu sa neuskutočnilo. Ruské lietadlá sa zúčastňujú protiteroristickej operácii na území Sýrskej Arabskej Republiky na základe prosby zákonnej sýrskej vlády o pomoc. Sýrska vláda požiadala o pomoc aj Irán, ktorý Sýrii takisto poskytuje pomoc v boji proti teroristom. Záujemci o presné znenie Lavrovovho vyhlásenia sa môžu pozrieť tu.
Tu si môžete pozrieť video s Lavrovovým vyhlásením:
Ak by začali Rusi využívať aj iracké a turecké vojenské letiská, k čomu situácia pravdepodobne v najbližších týždňoch môže vyústiť, znamenalo by to ďalšie diplomatické oslabenie USA, znásobené navyše skutočnosťou, že USA akosi prirýchlo opúšťajú letecké základne v Turecku.
Podľa Global Times geopolitické záujmy Ruska, Iránu a Turecka už teraz presahujú hranice regiónu Blízkeho východu a ak sa k týmto krajinám pridá po likvidácii teroristov aj Sýria, pozície USA v oblasti Blízkeho východu, Perzského zálivu, Kaukazu, Afganistanu a Strednej Ázie budú minimálne vážne otrasené.
Branislav Krasnovský