Washington/Berlín 19. marca 2015 (HSP/RT- Ron Edmonds)
George Friedman zakladateľ a predseda súkromnej americkej spravodajsko analytickej firmy Stratfor, ktorú mnohí volajú analógom CIA kvôli konexiám a úzkej spolupráci s americkou rozviedkou, prehovoril k téme “Európa: prednačrtnutý konflikt?”. Vo svojom prejave Friedman hovoril o úlohe Spojených štátov ako globálneho hegemóna a povedal, že Washington sa snaží obmedziť sféru vplyvu Moskvy a nepripustí zbližovanie medzi Ruskom a Nemeckom
Predseda americkej spoločnosti Stratfor George Friedman úzko spolupracoval s CIA. George Friedman hovoril na tému “Európa: prednačrtnutý konflikt?” v ktorom hovoril o tom, ako sa Spojené štáty snažia udržať svoje postavenie globálneho hegemóna. Okrem toho Friedman poznamenal, že Washington robí všetko možné preto, aby geopoliticky predbehol a ponížil Rusko. Túto informáciu priniesol portál Russia Insider.
Autor konštatuje, že predstaviteľ Stratforu vyškrtol zo svojho prejavu také v poslednom období časté klišé, ako “šírenie demokracie a slobody” alebo “ľudské práva” a tiež propagandu “zlé Rusko” a “krvavý votrelec a diktátor Putin.” “Friedman je jediný čestný reprezentant Impéria (Spojených štátoch)“, napísal o ňom autor materiálu.
George Friedman v priebehu vystúpenia priznal, že Rusko má zákonné právo mať vlastné geopolitické záujmy a sféry vplyvu. Medzitým sa Spojené štáty americké, podľa jeho slov, dlhú dobu snažia geopoliticky obísť a ponížiť Rusko a taktiež aj obmedziť rozsah jeho vplyvu.
Predstaviteľ Stratforu tvrdí, že prvoradým cieľom Washingtonu po stáročia bolo zastaviť možné zblíženie sa medzi Ruskom a Nemeckom a nedopustiť vytvorenie koalície medzi oboma krajinami. Kvôli tomu Spojené štáty pripravujú tzv. sanitárnu zátarasu okolo Ruska, aby mohli vytvoriť neviditeľnú hranicu medzi Ruskom a Európou, pričom Biely dom by mal nevyhnutne rozšíriť svoj vplyv v Kyjeve.
Čo sa týka Ukrajiny ako celku, píše autor článku, Spojené štáty sú jej jediným spojencom. Americkí politici opakovane prehlásili, že je potrebné dodávať zbrane Kyjevu, a Friedman je presvedčený, že Spojené štáty to aj urobia. Pritom Washington koná mimo kontextu NATO – veď hociktorý z členov Aliancie môže vetovať plány Američanov.
George Friedman zdôrazňuje, že vlády Spojených štátov vždy uplatňovali princíp “rozdeľuj a panuj”, vlastne presne toto aplikoval Ronald Reagan na Irak a Irán – financoval obe strany, čo v skutočnosti viedlo k eskalácii konfliktu medzi nimi. “Je to cynické a nemorálne, poznamenáva autor. Ale funguje to.”
Spojené štáty nemôžu neustále zasahovať do záležitostí štátov v Eurázii, ale v moci Washingtonu je ovplyvňovať politické sily, ktoré sú v danom momente pre Biely dom výhodné. To je to, čo sa stalo v mnohých krajinách susediacich s Ruskom – v rôznych periódach ich zachvátili “farebné revolúcie”, v dôsledku čoho sa dostali k moci ľudia oddaný Spojeným štátom.
Teraz, podľa Friedmana, pred Rusmi stojí veľmi závažný problém: Rusko musí zachrániť nárazníkovú zónu na svojej hranici, ktorou by mohla byť neutrálna Ukrajina; lebo ak západné sily budú mať možnosť preniknúť a získať oporu v Kyjeve – ocitnú sa len 500 kilometrov od Moskvy. Práve preto pre Rusku federáciu je status Ukrajiny principiálnou otázkou i potenciálnou hrozbou bezpečnosti zeme.
Medzitým sa Nemecko ocitlo vo veľmi neobvyklej situácii: Nemci majú veľmi zložitý vzťah s Ruskom a teraz ani oni sami nevedia, ako postupovať. Pre Spojené štáty je to strašiak číslo jedna: ak sa kapitál a technológie Nemecka spoja s prírodnými a ľudskými zdrojmi Ruskej federácie. “Táto kombinácia po celé stáročia desí Spojené štáty” poznamenáva autor.
Hlavným problémom Nemecka, je presvedčený Friedman, je neschopnosť Nemcov zachovať rovnováhu medzi dvoma svojimi danosťami: Nemecko je ekonomicky veľmi silný štát, ale slabý geopoliticky. “Nemecká otázka” je opäť na programe dňa, je potrebné ju riešiť, ale v Spojených štátoch jej riešenie nevidia.
jf