“Stretávame sa pred americkým veľvyslanectvom, aby sme vyjadrili jasný odpor k uvažovanej vojne v Sýrii, ktorá nemá morálny, právny ani prakticko–politický základ. Aj keď je to ďaleko od nás, nemôže nám to byť jedno, či sa niekde bojuje a ľudia trpia. Tento konflikt má politické, a nie vojenské riešenie. Vyvíjajme na to tlak, aby zbytočne nehynulo nevinné obyvateľstvo,” povedal v úvode spoluorganizátor protestnej demonštrácie Eduard Chmelár.
Podľa neho dosiaľ nie je známy vinník použitia chemických zbraní, nikde nebol zverejnený dôkaz o vine režimu v krajine. Médiá ukazovali fotografie mŕtvych, a nie vinných. Američania hovoria, že použitie chemických zbraní je porušením medzinárodného práva a že vinníkov treba trestať. “Ale USA sa vojnou chystajú tiež porušiť medzinárodné práva obídením Bezpečnostnej rady OSN. To je neprijateľné a situácia môže eskalovať do vysokého nebezpečenstva. Prípadná vojna je veľké riziko, ktoré môže priniesť oveľa viac mŕtvych ako doterajšie nepokoje v Sýrii. Sme proti vojnovému riešeniu, najmä keď sa ešte nevyčerpali diplomatické spôsoby,” pripomenul Chmelár.
Rečníci poukázali na to, že dva milióny obyvateľov Sýrie muselo krajinu opustiť
Aj ďalší rečníci boli zásadne proti vojenskému zásahu na riešenie problémov v Sýrii. Poukázali na to, že dva milióny jej nevinných obyvateľov museli opustiť svoje domovy a stávajú sa oveľa zraniteľnejší v ďalšom živote.
“Mali by sme sa poučiť z podobnej situácie v Iraku v roku 2003, ktorá sa skončila s obrovskými škodami. To by malo byť mementom,” prirovnal nepokoje Branislav Fábry zo Slovensko-ruskej spoločnosti. Na jeho výzvu ruky preč od Sýrie to opakovane skandoval dav účastníkov. Z nich niektorí prišli s protivojnovými transparentmi a heslami.
“Pred 40 rokmi ukončili Američania vojnu vo Vietname. Odvtedy boli v 17 vojnových konfliktoch v rôznych krajinách. Nedovoľme, aby v Sýrii boli ďalšie milióny mŕtvych. Kríza v Sýrii trvá dva a pol roka. Migrácia obyvateľov je hrozbou. Sme tu, aby sa naštartoval mierový proces, nenásilie a mier. Veríme, že verejná mienka zamedzí vojne,” konštatoval Jalal Sulejman z Klubu sýrskej komunity na Slovensku.
Na záver, po prečítaní výzvy proti vojenskej agresii v Sýrii, si prítomní uctili doterajších 100.000 mŕtvych Sýrčanov zapálením sviečok.
mž