Správa napr. žiada, aby EÚ inštitúcie a členské štáty boli dôkladnejšie monitorované a sankcionované pri zlyhaniach v oblasti ľudských práv. “Ide o tie isté ľudské práva, ktorých ochranu garantuje legislatíva a inštitúcie Slovenskej republiky presne na základe Kodanských kritérii, ktoré sme prijali ešte pred vstupom do Európskej únie. Teda je to otázka plne v kompetencii suverénnych členských štátov, nie v kompetencii Európskeho parlamentu,” vysvetluje poslanec Škripek.
Súčasný stav nevyhovuje predovšetkým mimovládnym organizáciam LGBTI a radikálnych feministiek, ktoré sa práve prostredníctvom iniciatív ako je správa Ferrara (alebo iniciatívy Estrela, Lunacek a ďalších v minulosti) snažia vytvoriť “umelý” inštitucionálny rámec, aby v blízkej budúcnosti získali väčšie pole pôsobnosti pre svoje aktivity a zámery.
Škripek vo svojich pozmeňovaciích návrhoch akcentuje princíp subsidiarity a suverenity členských štátov. Dopĺňa správu, ktorá konštatuje problém antisemitizmu a antiislamizmu o problém antikresťanských trendov a tendencií. Pripomína slobodu výhrady svedomia, právo na život a zasadzuje sa za lepšie životné a pracovné podmienky utečencov.
Poslanec ku správe podal 22 pozmeňovacích návrhov, o ich prijatí budeme informovať.
Spravodajkyňou tejto správy je talianska poslankyňa EP Laura Ferrara. Správa bude prerokovaná zajtra (7. mája 2015) na pôde Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Dnes sa vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) hlasovalo o stanovisku k tejto správe. Poslanec Škripek je členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a náhradník vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť.