Prečo štáty Perzského zálivu nechcú sýrskych utečencov?

❚❚

Blízky východ 9. septembra 2015 (HSP/spiegel/Foto:TASR/AP-Kamran Jebreili)

 

Štáty Perzského zálivu patria k najbohatším na svete. Ich jazyk a náboženstvo je blízke sýrskym utečencom, napriek tomu nie sú v ich krajinách vítaní

Prečo utečencov neprijme napríklad bohatý Dubaj
Prečo utečencov neprijme napríklad bohatý Dubaj?

Štáty Perzského zálivu neponúkajú žiaden spôsob, ako prijať utečenca. O azyl sa dá požiadať v rámci presídľovacieho programu OSN, no od začiatku konfliktu v Sýrii roku 2011 sa takto prijalo len 33 sýrskych utečencov.

.

Sýrčania môžu využiť pracovné alebo turistické víza pre vstup do štátov Perzského zálivu a stovky tisíc tak už aj urobili. Hlavne na začiatku konfliktu prišlo do samotnej Saudskej Arábie pol milióna Sýrčanov ako robotníkov. Odvtedy je už pre nich čoraz ťažšie získať víza, navyše by už nedostali žiadnu vládnu podporu na novom mieste. V súčasnosti sa nedá zistiť, aký je celkový počet Sýrčanov v štátoch Perzského zálivu. Mnohí totiž napríklad cestovali na turistické vízum do Spojených arabských emirátov a teraz tam žijú nelegálne.

Amnesty International opísala správanie štátov Perzského zálivu voči utečencom ako “obzvlášť hanebné”. Podľa tejto najväčšej ľudskoprávnej organizácie by práve tieto štáty kvôli ich “jazykovej a náboženskej blízkosti mali stáť v čele krajín, ktoré ponúkajú sýrskym utečencom bezpečné útočisko.” Vlády týchto štátov však hovoria, že prijatie sýrskych utečencov nemá trvalé riešenie. A západnému svetu vyčítajú, že nerobí nič pre to, aby celú tú vojnu v Sýrii ukončil.

.

Štáty Perzského zálivu sa prijatím utečencov obávajú mnohých sociálnych nepokojov v radoch ich vlastného obyvateľstva. Nechcú riskovať, aby si vzali cudzinca na neurčito a starali sa oňho. Preto je ťažké pre všetkých cudzincov v týchto arabských štátoch, aby zostali bez existujúceho pracovného pomeru v krajine. Je pre nich tiež skoro nemožné získať tam občianstvo.

Nemožno však úplne povedať, že vlády štátov Perzského zálivu nerobia nič pre utečencov. Podobne ako väčšina ďalších krajín vo svete, každý rok financujú miliónovými príspevkami utečenecký program OSN. Napríklad Kuvajt je v roku 2015 tretím najdôležitejším darcom po USA a Japonsku. No niektoré dary od krajín Perzského zálivu sú považované za problematické, pretože smerujú predovšetkým do radikálnych islamských charitatívnych organizácií, ktoré sa obmedzujú na sunnitských Sýrčanov a poskytujú nielen jedlo, ale popri charite rozširujú medzi obyvateľstvo aj ultra-konzervatívny výklad islamu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:24

Voliči vo švajčiarskom meste Bazilej v nedeľňajšom referende súhlasili s tým, aby sa peniaze z daní použili na spolufinancovanie pesničkovej súťaže Eurovízia, ktorá sa vo Švajčiarsku uskutoční na budúci rok v máji. Vo Švajčiarsku sa okrem toho v nedeľu konali aj celoštátne referendá o posilnení práv prenajímateľov bytov, rozšírení diaľničných úsekov a zmene spôsobu financovania zdravotnej starostlivosti. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

18:29

Turecko má záujem o rozšírenie obchodovania s Ruskom. Počas nedeľňajšieho telefonického rozhovoru so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

16:40

Irán bude v piatok 29. novembra rokovať o svojom jadrovom programe a regionálnych otázkach so zástupcami Británie, Francúzska a Nemecka, oznámilo v nedeľu iránske ministerstvo zahraničných vecí.

16:40

Rakúska ľudová strana (FPÖ) sa stala víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v spolkovej krajine Štajersko. Na druhom mieste skončili ľudovci (ÖVP), tretí sú sociálni demokrati (SPÖ). Do parlamentu sa ešte dostali Zelení a liberálna strana NEOS. Vyplýva to z prognózy inštitútu Foresight pre agentúru APA a telerozhlas ORF, zverejnenej krátko po zatvorení volebných miestností o 16.00 h SEČ.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke korytnačka žltočierna počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali