Izrael je znepokojený aj skutočnosťou, že Irán sa snaží v Sýrii vytvoriť po vzore Ruska svoju vlastnú vojenskú leteckú a námornú základňu. Izraelci bijú na poplach a tvrdia, že sa ocitli v priamom centre iránskych expanzívnych snáh.
Netanjahu už krátko po summite v Hamburgu dňa 9.7.2017 telefonoval do Moskvy a Washingtonu, kde objasňoval pozíciu Izraela k dohodám Ruska a USA. Podľa jeho slov Izrael víta zastavenie paľby, no toto zastavenie paľby nesmie priviesť ku konsolidácii iránskych síl a ich spojencov v Sýrii, najmä na juhu Sýrie, ktorý zo strategických dôvodov leží v pozornosti izraelských politikov i bezpečnostných expertov.
Izraelský minister obrany Avigdor Libermann oznámil, že Tel Aviv je zainteresovaný v stabilizovaní situácie v Sýrii a môže podporiť režim zastavenia bojových operácii, no bolo by vhodné, keby sa dohody o zastavení paľby rozpracovali detailnejšie.
Podľa Libermana v momentálnej situácii má Izrael ešte stále málo informácii o tom, aby dokázal zaujať relevantné stanovisko. Podľa Libermana by bolo vhodné, keby sa na rokovaniach stretli izraelská, ruská a americká strana. Ak by Rusi a Američania prizvali Izrael k rokovaniam, Izrael by túto iniciatívu výrazne privítal.
Liberman zaujal veľmi tvrdý postoj voči Iránu. Podľa jeho slov Irán pretvára celú Sýriu, vrátane juhozápadných oblastí na oblasť z ktorej bude útočiť proti Izraelu. Toto však Izrael nedopustí a nezmieri sa s iránskymi aktivitami. Izrael nepripustí rast iránskeho vplyvu v Sýrii a protiiránsky postoj je hlavným bodom izraelskej politiky na Blízkom východe.
Ešte 7. 7. 2017 informoval Sergej Lavrov že sa podarilo lídrom Ruska a USA dohodnúť o prímerí na juhozápade Sýrie, pričom sa určili aj zóny deeskalácie a vplyvu jednotlivých krajín. Zóny vplyvu a ich hranice sa vytvorili na základe podkladov rusko-americko-jordánskej skupiny expertov. Dňa 9. 7. 2017 o 12.00 dohoda o zastavení paľby vstúpila do platnosti, bezpečnosť oblasti zabezpečuje ruská vojenská polícia, ktorá sa môže spoľahnúť na podporu ozbrojených síl USA a Jordánska.
Biely Dom vyjadril nádej, že sa zóny deeskalácie napätia v Sýrii budú postupne rozširovať. Informáciu potvrdila aj oficiálna predstaviteľka amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová.
Zóny deeskalácie, ktoré potvrdili Rusko, USA a Jordánsko sa po prvý krát posudzovali predstaviteľmi Moskvy, Ankary a Teheránu počas medzinárodného stretnutia v Astane. Na základe výsledkov dohody z Aleppa sa ukončili bojové operácie v Idlibe, Aleppe, Latakii a v Homse.
Od 6. 5. 2017 sa v týchto oblastiach dodržuje režim zastavenia paľby a nedochádza k vojenským stretom medzi vládnymi silami a ozbrojenými skupinami. Dohody z Astany sa dodržiavajú na 2022 osídlených bodoch, kde sa stretávajú proasadovské sily a sily protiasadovskej opozície. Každý deň sa k režimu zastavenia paľby pridávajú nové skupiny protiasadovskej opozície, prípady narušenia režimu zastavenia paľby sú v týchto oblastiach minimálne.
V oblasti, kde existuje prímerie sa obnovuje dodávka humanitárneho nákladu, obyvatelia sa dostávajú k potravinám, liekom, lekárskej pomoci. Rozšírenie prímeria na juhozápadnú Sýriu pre Izrael znamená, že Izraelom financovaná kampaň na odstránenie legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa skončila neúspechom.