Existuje ruské príslovie, ktoré hovorí, “ak je vodka, dôvod na oslavu sa vždy nájde”. Takže kritici ruského postupu sa pýtajú – naozaj sa oplatilo vystreliť drahé Kalibre (cena od 20 – 60 mil USD za kus podľa hlavice a typu rakety) a nešlo v tomto prípade len o parafrázu predchádzajúceho príslovia, tentoraz znejúceho ako “ak sú Kalibre, dôvod na streľbu sa vždy nájde?
Rakety vystrelila diesel-elektrická ponorka Velikij Novgorod z Čiernomorskej flotily, ktorá sa nachádza v Stredozemnom mori. Všetky rakety Kaliber zasiahli určené ciele, ktorými boli objekty teroristov. Nejde o prvé bojové streľby Kalibrami, podľa informácii ruských analytikov, ak sa rozhodlo ruské velenie Kalibre vystreliť, určite išlo o ciele, ktorých likvidácia sa oplatila.
Kalibre zničili komunikačné a veliteľské centrá teroristov. Na ciele menšieho významu by útočilo ruské letectvo, takže ciele, ktoré sa na týchto základniach nachádzali určite stáli za to, aby ich Kalibre zlikvidovali. Vypovedaciu hodnotu má aj skutočnosť, že Kalibre majú dostrel 2600 km, takže zasiahli aj ciele, ktorých osadenstvo ani len netušilo, že k útoku príde. Navyše Kalibre nikdy neletia priamo, kopírujú terén, menia výšku a manévrujú, takže je ťažké presne určiť, kam smerujú.
Podľa ruského vojenského odborníka Viktora Murachovského Kalibre používa ministerstvo obrany RF nielen z vojenských, politických, ale aj techologických dôvodov. Ruskí predstavitelia sa nikdy netajili skutočnosťou, že v Sýrii testujú aj nové ruské zbrane a zbraňové systémy. Skúšky ukazujú, že ruské zbrane majú vysoký ničivý potenciál, robustnosť, spoľahlivosť a prijateľnú cenu. Od začiatku ruskej kampane v Sýrii už ruskí odborníci testovali približne 160 nových zbraní a zbraňových systémov.
Viktor Murachovský tvrdí, že dôležité je aj nacvičovať ostré streľby novými zbraňami. Ponorka Velikij Novgorod predstavuje jednu z najnovších útočných a moderných tichých ruských diesel-elektrických ponoriek, ktorých sa NATO oprávnene obáva. Posádka ruskej ponorky musí nacvičovať aj bojové streľby, momentálne Rusi sledovali vystrelením Kalibrov tri základné ciele – 1. zvýšiť skúsenosti posádky ponorky, 2. vyskúšať špeciálne možnosti Kalibrov 3. uškodiť nepriateľovi – pričom je zrejmé, že cieľom neboli obyčajní teroristi s kalašnikovmi, ale poľní velitelia a cudzí odborníci.
Útoky Kalibrami uskutočnilo Rusko už viackrát – v máji a júni 2017 a v novembri a decembri 2015. Po každej salve ruských Kalibrov nasledovalo americké ticho a objavili sa americké úvahy o potrebe obnovenia dialógu s Ruskom, ktorých cieľom bolo spomaliť ruský postup a získať čas pre “umiernenú opozíciu” a iné skupiny americkej zástupnej armády v Sýrii, aby sa dokázali spamätať a skonsolidovať. Zároveň museli urýchlene do Sýrie odcestovať ďalší “odborníci” z USA a Západu.
Viktor Murachovský na záver podčiarkol, že ciele, ktoré zasiahli Kalibre mohlo zasiahnuť aj ruské letectvo. Su-27 dokáže lietať v malých výškach, ktoré sťažujú jeho identifikáciu a zachytenie. Keď sa však ruské velenie rozhodlo Kalibre použiť, zničené ciele určite stáli za to, rovnako ako informácia určená pre “partnerov” a teroristov. Šanca ukryť sa pred Kalibrom je totiž podstatne nižšia ako šanca ukryť sa pred Su-27.
Pripomíname, že k útoku Kalibrami prišlo krátko po pokuse teroristov sýrskej Al Kaidy, riadenej americkými dôstojníkmi spravodajských služieb, zajať skupinu 29 ruských vojenských policajtov. Ruskí vojenskí policajti v Sýrii sú zložení vo väčšine prípadov z príslušníkov ruských výsadkových vojsk, medzi vojenskými policajtmi sa nachádza množstvo Čečencov a vojakov pôvodom zo severného Kaukazu. Salva Kalibrami jednoznačne ukázala, že Rusi nebudú tolerovať žiadne netradičné postupy “partnerov” voči ruským vojakom a každý takýto netradičný postup tvrdo potrestajú.
Ponorka Velikij Novgorod :