Ako uviedol Halík:„Čo mňa privádza do rozpakov, je snaha oslavovať nešťastné obete z radov redakcie satirického časopisu ako hrdinov a symboly našej kultúry“.
Reagoval tiež na reakciu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktorý podľa neho ukazuje iba plytkosť a prázdnotu seba samého, ale i politickej kultúry, ktorej je reprezentantom. „Napriek všetkým sympatiám k obetiam a ich blízkym si osobne nikdy nepripnem odznak Ja som Charlie.“
„Keď som videl karitatúry časopisu Charlie Hebdo, silne pripomínajúce znevažujúce obrázky Židov v antisemitiskej tlači, vnímal som ich nie len ako urážku posvätných symbolov tu islamu, tu kresťanstva, ale tiež aj ako porušenie zásadných hodnôt našej kultúry, ktorou je úcta k druhým – hodnoty, ktoré nie sú nižšie ako sloboda tlače,“ pripája svoje vyjadrenie kňaz.
Reakcie na seba nedali dlho čakať a vyjadrenia T. Halíka spôsobili rozvášnené diskusie. Vyjadril to, čo sa niektorí neodvážia povedať. Podľa jeho slov je prejavom neúcty a nezodpovedného prilievania oleja do ohňa nenávisti a fanatizmu. Vo svojich vyjadreniach stojí za láskavým a oslobodzujúcim využitím humoru a irónie, či vyjadrením polemiky a schopnosti komunikovať, nie zosmiešňovať a znevažovať jeden druhého v celom chápaní spoločenských udalostí.
Daniela Birková