Bratislava 12. augusta 2015 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
Pol hodinový dokument experta na hydrológiu Štefana Vaľa ukazuje ako jednoducho a lacno možno vyriešiť problémy s extrémnymi suchami, extrémnymi zrážkami a následnými zosuvmi pôdy
Pri globálnej aplikácii jeho riešení by sa nemuseli ani konať konferencie o klimatických zmenách a emisiách CO2.
Hlavnou príčinou klimatických problémov je zrýchlený odtok vody z pevnín do oceánov. Nevhodnými zásahmi pri poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a stavebníctve, zrážky nevsakujú do pôdy ale sú odvádzané preč z krajiny cez lesné cesty do vybetónovaných potokov a odvodňovacích kanálov, ktorých dĺžka je na Slovensku 6 tisíc kilometrov. Rieky sú tak naplnené len na jednu tretinu a hladina v nich prudko stúpne len na pár hodín po výdatných dažďoch.
Pritom jeden m3 pôdy dokáže absorbovať až 500 litrov vody a postupne ju uvoľňovať do potôčikov, ktoré sa pomaly vlievajú do riek, ktoré mali ešte pred 30 rokmi o dve tretiny vyššiu hladinu, stabilnú po väčšinu roka.
Štefan Vaľo na sérií jednoduchých pokusov objasňuje vsakovanie vody do pôdy a odhaľuje, kde problémy vznikajú. Vaľo problémy nielen pomenúva ale aj prináša konkrétne riešenia o ktoré akosi nikto z kompetentných neprejavuje záujem. Možno aj preto, že sú lacné a nedá sa na nich zarobiť.
Pozrite si celé video objasňujúce problematiku odvodnenia kontinentov