Prečo je Bašár Asad stále taký populárny u sýrskeho ľudu?

❚❚

Sýria 21. decembra 2016 (HSP/theduran/Foto:TASR/AP-SANA via AP, File)

 

Na portáli theduran.com vysvetľuje Adam Garrie vo svojom komentári viacero podstatných a zaujímavých faktov, ktoré odôvodňujú popularitu sýrskeho prezidenta Bašára Assada u svojho ľudu 

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad
Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad

Storočia vojen, ktoré mátali Európu, sa vo veľkej miere skončili v roku 1945. Odvtedy, s výnimkou hrozných vojen v Juhoslávii v 90.tych rokov, Európa a anglicky hovoriace časti Nového sveta nepoznali ozbrojený konflikt. Súčasná vojna na Donbase je, samozrejme, výnimkou, ale tiež je otázny status Donbasu ako “európskeho regiónu”.

.

Naopak, dejiny Sýrie medzi rokmi 1946-1970 boli plné politických turbulencií a občianske nepokoje boli pravidlom. Tieto obdobia občas vystriedali výnimočné momenty pokoja, ale tie boli len ťažko udržateľné. Sýria sa stala úplne nezávislou od Francúzov roku 1946, kedy sa stala suverénnou republikou. V roku 1949 sa v Sýrii uskutočnili tri štátne prevraty, a ďalší nasledoval v roku 1954. Z nových arabských štátov, vytvorených z bývalých britských a francúzskych mandátov, bola práve Sýria v mnohých aspektoch najmenej stabilná.

Prvé znaky nádeje pre sýrsku stabilitu prišli v roku 1958. Egyptský úspech v Suezskej kríze v roku 1956 rozšíril dôraz na myšlienku pan-arabizmu, ktorý s revolučným pátosom hlásal egyptský prezident Džamal Násir. Sýria bola prvou krajinou, ktorá oficiálne podpísala program, ktorým Káhira a Damask odsúhlasila vytvorenie Spojenej arabskej republiky (SAR). Napriek počiatočnému optimizmu sa čoskoro istí ľudia v sýrskej armáde vzopreli predpokladanej egyptskej dominancii v republike, čo viedlo k prevratu proti SAR v roku 1961, kedy sa Sýria deklarovala ako plne nezávislá Sýrska arabská republika.

.

V 60. rokoch sa v krajine k moci dostala strana BAAS. Po období jej rozkolu a nestability sa v roku 1970 ujalo moci pragmatické krídlo strany vedené generálom Háfizom Asadom, ktorý vládol v Sýrii až do svojej smrti v roku 2000. Hoci sa sýrska armáda podieľala aj na ďalšej arabsko-izraelskej vojne v roku 1973 a dlhodobo zasahovala aj do libanonskej občianskej vojny, vnútorne sa Sýria stávala čoraz stabilnejšou. Kým sýrske dejiny rokov 1946-1970 boli konštantne nestabilné, dejiny Sýrie v rokoch 1970-2011 boli o úplnom opaku.

Práve počas tohto obdobia sa v roku 1972 vytvorila Federácia arabských republík. Spočiatku bol na jej čele líbyjský vodca Kaddáfí a ústrednou myšlienkou bolo vytvoriť federatívny model pan-arabskej jednoty, ktorý by stál naproti unitárnemu štátnemu modelu SAR (Spojených arabských republík). Hoci táto federácia bola medzi Sýrčanmi, Líbyjčanmi a Egypťanmi vysoko populárnou, padla už v roku 1977. Napriek tomu to však neotriaslo vnútornou stabilitou Sýrie, a do nového milénia naprieč rokmi počnúc 70.-tymi fungovala normálne.

Po roku 2003 bola Sýria jednou z prvých krajín na svete, ktorá bezpodmienečne a bez predsudkov prijímala utečencov pred vojnou v Iraku. Aj preto je o to tragickejší zásah Západu a jeho podpora sýrskych rebelov v roku 2011.

Sýrčania ako aj iní ľudia, ktorí zažili roky občianskych nepokojov, prevratov a všeobecnej politickej nestability, túžia po mieri, ktorý je možný vďaka stabilnej vláde. Bašár Assad, ktorý prevzal úrad po svojom otcovi v roku 2000, ostáva pri moci napriek pokračujúcemu konfliktu. Také niečo žiaden z novodobých sýrskych lídrov nedosiahol. A kým sa Rusko nepridalo k Sýrii vo vojne proti terorizmu, Assad bol v podstate sám.

Sám by však nič nedosiahol, ak by ho v širokej miere nepodporoval sýrsky ľud, ktorý videl ako v rokoch 1940-1960 prichádzali a odchádzali lídri za lídrom, často za extrémne násilných okolností.

.

Revolúcie sa väčšinou rodia v istom zoskupení, lokalizovanom na istom mieste, a s veľmi špecifickými záujmami. Revolúcie, ktoré sa vyskytujú v mene “vyššieho dobra”, sú výnimkami, ktoré toto pravidlo potvrdzujú.

Banálny termín “umiernený rebel” je často využívaný mainstreamovými médiami pre pomenovanie teroristov, ktorí pustošia Sýriu. V skutočnosti však už len z definície “rebel” nemôže byť umiernený. Akt rebélie je nevyhnutne aktom “extrémizmu”.

Po občianskych nepokojoch, prevratoch a všeobecnej politickej nestabilite už Sýrčania “netúžia po revolúcii” a skutočne si už priali mier, ktorý bolo možné dosiahnuť len so stabilnou vládou: “Obyvatelia Sýrie implicitne vyjadrili pochopenie tejto skutočnosti. Chcú prosperujúcu krajinu, suverénnu krajinu, bez terorizmu, sekulárnu krajinu a krajinu so zdravými, vlasteneckými hlasmi opozície.”

To osoba Háfiza Asada spĺňala. O stabilitu krajiny sa snažil aj jeho syn Bašár Asad, čo “nemohol urobiť bez širokej podpory sýrskeho ľudu”, ktorý revolúcií už mal naozaj dosť, priniesli skôr neistotu ako prosperity.

“Sýrčania sa nechcú vrátiť do 60. rokov, do veku bojov, revolúcií a strachu. Chcú to, čo majú v zásade už od roku 1970, mier a slobodu. To je dôvod, prečo prezident Asad ešte stále ostal v Damasku,” uzatvára komentár.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:04

Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu Geir Pedersen v nedeľu povedal, že je “mimoriadne dôležité” ukončiť boje v Libanone a Pásme Gazy a vyhnúť sa tak tomu, aby bola Sýria vtiahnutá do regionálnej vojny.

15:55

Mesto Lučenec sa plánuje v najbližšom období zamerať na prípravu revitalizácie mestského parku, ktorý je od roku 2021 národnou kultúrnou pamiatkou. Prvým krokom jeho postupnej obnovy bude spracovanie prípravnej dokumentácie v rozsahu inventarizácie drevín.

15:20

Libanonské militantné hnutie Hizballáh útočilo v nedeľu na Izrael desiatkami rakiet a bezpilotných lietadiel, pričom cielilo aj na vojenskú základňu na predmestí Tel Avivu. Libanonská armáda zase oznámila, že pri izraelskom útoku na juhu krajiny zahynul jeden z jej vojakov. Izrael sa za tento útok ospravedlnil.

15:05

Brazílska vláda v piatok (22. 11.) neskoro večer zmrazila výdavky, aby dodržala fiškálne pravidlá.

15:02

Izrael po smrti rabína Zviho Kogana opätovne vydal odporúčanie pre svojich občanov, aby cestovali do Spojených arabských emirátov iba v nevyhnutných prípadoch. Tí, ktorí sa v tejto krajine už nachádzajú, by sa mali zdržiavať v bezpečných oblastiach a vyhýbať sa podnikom a miestam spojených s Izraelom a židovskou komunitou.

15:02

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu privítala dohodu prijatú na summite COP29 v azerbajdžanskom Baku ako “novú éru spolupráce a financovania v oblasti klímy”.

15:02

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu počas návštevy Bejrútu vyzval na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Tvrdí, že Libanon je na pokraji zrútenia.

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali