V tomto článku sa pokúsim dať odpovede na hlavné argumenty, ktoré najčastejšie rezonujú, v súvislosti s argumentáciou niektorých homosexuálnych aktivistov. Rozpracoval som viaceré argumenty, ktoré sa v tejto súvislosti vyskytujú.
Pri právnej argumentácii je potrebné dokázať, že to čo tvrdíme má aj reálnu oporu v právnych predpisoch alebo medzinárodných zmluvách. Inak je to iba účelová argumentácia.
Často môžeme počuť tieto argumenty?
1. Homosexuáli sú diskriminovaní. Pre svoj rozvoj potrebujú zákon o registrovanom partnerstve. Alebo ešte viac, potrebujú, aby za manželstvo bolo považované aj spolužitie osôb rovnakého pohlavia.
Je faktom, že zákony, ktoré existujú v niektorých štátoch, priznávajú aj osobám rovnakého pohlavia postavenie manželov. Medzinárodné dohovory na ochranu ľudských práv však priznávajú právne postavenie manželstva iba trvalému zväzku muža a ženy.
Napr. Všeobecná deklarácia ľudských práv v článku 16 vymedzuje manželstvo ako právny medzinárodné zmluvy na ochranu ľudských práv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Napríklad článok 12 Dohovoru o ochrane základných ľudských práv a slobôd, čl. 23 ods. 2 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach.
Jedna zo základných zásad právneho štátu je rovnosť pred zákonom. Zásada rovnosti pred zákonom si vyžaduje, aby sa právny predpis aplikoval rovnako na rovnaké situácie. Zásada rovnosti hovorí, že pri rovnakých veciach, by sme mali postupovať rovnako, pri nerovnakých rozdielne. Inak porušujeme zásadu rovnosti pred zákonom.
V prípade, ak dávame na jednu úroveň manželstvo a registrované partnerstvo, ktorému v niektorých krajinách dávajú zákony štatút manželstva, porušujeme túto právnu zásadu rovnosti pred zákonom. Nejde totiž o rovnaké veci. Manželstvo je definované ako celoživotné spoločenstvo muža a ženy, kde prirodzene dochádza k počatiu a výchove detí. Najmä vďaka rodinám, ktorých základom je manželstvo muža a ženy, sa rodia nové generácie, ktoré ďalej odovzdávajú duchovné a materiálne bohatstvo svojich predkov, udržiavajú identitu svojich národov a spoločnosti.
2. Niektorí tvrdia, že homosexuáli sa nemôžu informovať o zdravotnom stave svojho partnera.
Uvedené tvrdenie nie je pravdivé. Právne nič nebráni tomu, aby pacient požiadal lekára, aby informoval o jeho zdravotnom stave určitú osobu. Lekár má povinnosť mlčanlivosti o zdravotnom stave pacienta. Pacient má však právo, zbaviť lekára mlčanlivosti a požiadať ho, aby o jeho zdravotnom stave informoval presne špecifikovanú osobu.
Zákon o zdravotnej starostlivosti je v tomto veľmi jasný – Sprístupňovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie: Táto prekážka sa však dá jednoducho prekonať, a to udelením plnomocenstva v zmysle § 25 ods. 1 písm. c) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov. (Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa sprístupňujú formou nahliadania do zdravotnej dokumentácie osoby osobe splnomocnenej na základe písomného plnomocenstve alebo osobe s osvedčeným podpisom podľa osobitného predpisu).
Ďalšie informácie ohľadom práv LGBTI osôb týkajúce sa práva dediť či práva na adopciu detí si budete môcť prečítať v druhej časti článku, ktorý zverejníme v sobotu.
Autor: Martin Dilong,právnik, člen občianskeho združenia Fóra pre verejné otázky. Kandidát vo voľbách do Európskeho parlamentu za KDH.