Madrid 23. marca 2016 (TASR/HSP/Foto: facebook) AKTUALIZOVANÉ
Zábery z útoku zverejnila dnes na sociálnych sieťach miestna ultrapravicová skupina s názvom Hogar Social Madrid
Skupina ultrapravičiarov v reakcii na výbuchy v Bruseli podnikla podpaľačský útok voči hlavnej mešite v španielskej metropole Madrid. Oznámila to dnes madridská polícia, ktorú citovala agentúra DPA.
Terčom útoku, ku ktorému došlo v utorok večer, sa stala Ústredná madridská mešita, známa aj ako M-30 podľa označenia neďalekej diaľnice.
Zábery z útoku zverejnila dnes na sociálnych sieťach miestna ultrapravicová skupina s názvom Hogar Social Madrid. Vidno na nich horiacu strechu budovy na jednom z objektov v areáli mešity, uviedol spravodajský server Local.es.
“Prvé zábery akcie… proti islamskému terorizmu v mešite M-30 v Madride, ktorá financuje Islamský štát. Mešity preč z Európy,” píše sa v sprievodnom texte k fotografiám.
Samotní radikáli označili svoj čin za “protest” voči terorizmu. Na horiacej budove súčasne vyvesili nápis “Dnes Brusel, zajtra Madrid?”. Väčšie škody na objekte mešity však nespôsobili.
Španielske úrady v roku 2014 zistili, že reštauráciu v mešite M-30 využívala islamská extrémistická skupina na nábor bojovníkov pre organizáciu Islamský štát (IS). Skupina bola následne odhalená a zlikvidovaná.
Madridská islamská komunita v reakcii na podpaľačský útok odsúdila výbuchy v Bruseli a zdôraznila, že ich rovnako odmietajú moslimovia po celom svete. Zdôraznila tiež, že medzi obeťami bruselských útokov boli aj moslimovia. Predstavitelia islamskej komunity zároveň apelovali na španielsku verejnosť, aby odsúdila počínanie pravicových extrémistov.
“Budeme sa mať na pozore pred ničením sveta”
Medzitým skupina Hogar Social Madrid tento svoj počin odôvodnila takto: “Z našej strany hovoríme jasne a hlasno, že je neprijateľné, aby verejné a štátne inštitúcie podporovali vytváranie centier, u ktorých sa ukázalo, že sú hlavným ohniskom teroristických skupín, ktorých financovanie pochádza zo Saudskej Arábie. Tá aj napriek tomu, že v nej vládne Šaría, a jej politika sa dá prirovnať k tým najotrasnejším zločinom islamských extrémistov, prežíva v harmonickom medzinárodnom vzťahu so západnými krajinami, Španielsko nevynímajúc.
Z tohto dôvodu sme si vybrali práve toto miesto, aby sme pomstili teroristické činy, ktoré sa stali nočnou morou pre Európu a masakrujú civilné obyvateľstvo rovnako ako ničia aj Sýriu. Stále je to len obyčajný občan, ktorý musí podstúpiť všetky tie masakre, občan, ktorý raz z dobrej vôle prijal multikulturalitu, ktorá bola semienkom terorizmu.
Neprijímame a nikdy nepríjmeme pozíciu, v ktorej by sme mali byť ohrozovaní radikálnym zahraničím a zároveň našimi rukami kŕmiť hladné krky teroristických beštií. Pretože zatvorenie hraníc nie je synonymom nenávisti voči zahraničiu, ale synonymom lásky voči našim, voči našim ľuďom.”
Svoju reakciu ukončili slovami, “budeme sa mať na pozore pred zničením sveta.”
Ľavicová strana madridskej starostky Manuely Carmenovej v reakcii na podpálenie mešity odmietla všetky pokusy o plošnú kriminalizáciu moslimov a zdôraznila potrebu spolupráce v boji proti terorizmu.