Ruská vláda je americkými médiami už dlhodobo obviňovaná z rôznych vecí, nad niektorými musí Putin iste len neveriacky “krútiť hlavou”. V poslednej dobe to bolo napríklad obvinenie z nabúrania sa do e-mailov demokratickej strany, podpora Brexitu, či z podpora kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa a mnoho ďalšieho. Informoval o tom portál The Nation.
James Carden považuje za hlavné médium, ktoré najviac šíri propagandu a klamstvá o Rusku The Washington Post. 14. júna publikovala Ellena Nakashimová v denníku The Washington Post klamlivý článok o tom, ako za napadnutím počítačovej siete národného výboru Demokratickej strany stoja ruskí hackeri.
V ďalšom článku tá ista autorka uviedla, že za hackerský útok je zodpovedný hacker, ktorý si dal prezývku Guccifer 2.0. Ten však už skôr avizoval, že nie je Rus ale Rumun. Povedal dokonca, že nemá rád Rusov a ich zahraničnú politiku. Autorka článku taktiež nemala žiadne dôkazy, žeby Guccifer 2.0 bol súčasťou skupiny ruských hackerov napojených na vládu.
The Washington Post je však v USA považovaný za mienkotvorný denník a ako garancia pravdivých informácií. Preto ostatné média začali túto lož preberať a uverejňovať. Samozrejme nechýbalo ani prikrášľovanie a vlastné výmysly.
Niektoré médiá ako New York Observer k tomu pridali aj to, že hackeri pracujúci pre Rusko pracujú aj pre Islamský štát.
Ďalšia perla prišla od redaktorky Rachel Maddowej z MSNBC, podľa ktorej hackerom, ktorý napadol e-maily demokratickej strany, bol samotný prezident Ruska, Vladimír Putin.
Medzi klamstvá, ktoré šíri západná propaganda, patrí aj akési napojenie ruskej vlády na republikánskeho kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Redaktor už spomínaného denníka The Washington Post dňa 17. júna napísal článok, v ktorom spája Donalda Trumpa s Vladimírom Putinom. Ako dôkaz uvádza pozitívny postoj republikánskeho kandidáta k ruskému prezidentovi. V inom článku sa zas za dôkaz považuje to, že Trumpova rodina opakovane navštívíla Rusko kvôli obchodovaniu s ruskými spoločnosťami.
Ako propagandistický skvost však James Carden považuje článok z The Telegraphu, ktorý bol napísaný ešte počas majstrovstiev Európy vo futbale. V ňom totiž autor tvrdí, že ruská vláda financuje futbalových chuligánov, aby Anglicko bolo zo šampionátu výlúčené, čo by malo za následok hnev Angličanov a následné hlasovanie pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie.
Podľa Cardena, dezinformácie zo západných médií narušujú možnosť akéhokoľvek zmiernenia napätia medzi Spojenými štátmi Americkými a Ruskom a približujú tieto dve jadrové veľmoci k zrážke vo východnej Európe. V dobách, ako je táto, by média nemali rozdúchavať vojnové šialenstvo, ale informovať na základe zistených skutočností o Rusku a jeho vláde.
Samuel Gdovin