Predseda výboru pre tajné služby v Snemovni reprezentantov USA, Devine Nunes, potvrdil v stredu, že členovia Trumpovho prechodného tímu, prípadne sám Trump, boli monitorovaní americkými tajnými službami po voľbách v novembri. CNN vysielala vyhlásenie Nunesa: “Som pobúrený z tohto zistenia.” Nunes povedal, že nevie, či bol vykonaný zber dát aj v Trump Tower. Nedokázal povedať, či to bola otázka “špionáže” v právnom zmysle.
The Washington Post citoval Nunesa: “Čo som si prečítal, je určitý druh monitorovania … Neviem, či by sa Američania cítili dobre, ak by si to prečítali.” Údajne ide o “desiatky správ”.
Nunes povedal, že ide o takzvané “náhodné zhromažďovanie údajov”. Avšak vyjadril znepokojenie, pretože monitorovanie nemalo nič spoločné s vyšetrovaním FBI o zapojením Ruska do volieb. Výsledky monitorovania “cirkulovali v širokom kruhu spravodajskej komunity.”
“Videl som spravodajské informácie, ktoré jasne ukazujú, že prezident a jeho tím, ako som mal podozrenie, boli prinajmenšom monitorovaní,” povedal novinárom Nunes. “Monitorovaním bolo získaných veľa informácií o prezidentských voľbách a Trumpovom prechodnom tíme.” Nunes povedal, že existujú americkí občania, o ktorých spravodajské služby zbierajú údaje – čo je zakázané platnými americkými zákonmi. Niektoré mená v dokumentoch neboli utajené predtým, ako boli dokumenty rozdelené rôznym spravodajským službám. “To je neprípustné”, povedal Nunes.
Je stále nejasné, kto vydal rozkaz na monitorovanie. FBI a NSA povedali pred niekoľkými dňami pred kongresovým výborom, že nevedia nič o monitorovaní Trumpa pred jeho uvedením do úradu.
Nunes povedal, že sa stretne s Trumpom a bude ho informovať o svojich zisteniach. Zatiaľ sa snaží získať viac informácií od FBI, CIA a NSA.
Na tlačovej konferencii Nunes povedal, že “nemožno vylúčiť”, že dohľad nariadil sám Obama. NSA veľmi úzko spolupracuje s vyšetrovacím výborom, FBI však odmietla komplexne odpovedať na otázky výboru.