Bratislava 12. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita, Karol Galek sa vo svojom politickom komentári vyjadril k premiérovým predvolebným sľubom a k súčasnej situácii na Slovensku. Poukázal najmä na kontrast medzi Ficovými slovami o stabilných cenách energií a skutočnosťou
„Robert Fico drží slovo. Na každom druhom billboarde. Mňa najviac pobavil ten so stabilnými cenami energií. Chválenie sa jednými z najvyšších cien v regióne a najmä perím akože nezávislého regulátora si vyžaduje naozaj hrošiu kožu,“ napísal Galek na úvod.
Podľa Galeka sú ceny elektrickej energie naozaj stabilné, najmä zásluhou vládnych politikov, ktorí túto cenu udržiavajú. Deje sa to aj napriek všeobecnému poklesu ceny elektriny na trhu, a to zásluhou rôznych dotácii, ktoré si vymysleli politici. Tie pritom s elektrinou ako tovarom nemajú veľa spoločného. A kto to všetko zaplatí? Predsa spotrebitelia.
„V cene elektriny sa tieto podpory následne pretavia do takzvanej tarify za prevádzku systému (TPS). Celkovo sa v rámci TPS ročne vyberie takmer 600 miliónov eur. Pre domácností táto tarifa predstavuje až 15% z účtu za elektrinu. Najvýznamnejším prispievateľom sú ale výrobcovia z energeticky náročných odvetví. Títo v súťaži so zahraničnými konkurentmi, pre vysoké ceny elektriny na Slovensku, jednoducho nemajú šancu,“ vysvetľuje.
Podľa poslanca strany SAS však nie je táto tarifa dielom politikov. Stojí za ňou predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Jozef Holjenčík, ktorého Galek označil za „Harabina energetiky“ s priazňou Róberta Fica.
„A tak asi jediní, komu tento systém vyhovuje sú vládni politici. Z vlastnej peňaženky menom štátny rozpočet im nič neubúda a ostáva tak viacej na predražené diaľnice, CT-čka, futbalové ihriská, vlaky zadarmo, či vrátky za plyn. Skrátka asi neexistuje krajší príklad skrytej dane kde môžeme vidieť ako štát z jedného vrecka ľuďom peniaze ťahá, a do druhého sype odrobinky. Pričom ešte aj z týchto si pre pár vyvolených odsype do alobalu,“ vyjadril sa Galek vo svojom komentári.
Na záver dodal, že skupina opozičných poslancov zo strany SaS a hnutia OĽaNO sa rozhodla s týmto prípadom obrátiť na ústavný súd. Ten rozhodne, či vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví majú oporu v zákonoch a Ústave SR. Celý komentár si môžete prečítať tu.
Juraj Paška