Oficiálny predstaviteľ Pentagonu plukovník Steve Warren nazval manévre “zastrašujúcimi a neprípustnými, pretože demoralizujú posádku a majú negatívny vplyv na celkovú psychologickú klímu medzi vojakmi,” a ďalej vyhlásil, že “tieto provokatívne a neprofesionálne akcie Ruska nezodpovedajú predchádzajúcim dohodám o profesionálnej spolupráci medzi ozbrojenými silami našich krajín.” Warren tiež spresnil, že ruské SU – 24, ktoré podľa všetkého nemalo na palube útočné zbrane, 12-krát preletelo v blízkosti plavidla USA v sobotu, keď sa toto nachádzalo v medzinárodných vodách neďaleko Rumunska.
Toto emocionálne a miestami až hysterické vyhlásenie vyznieva veľmi zvláštne. Fakt, že neozbrojený stíhač – bombardér, povedzme na rovinu, že nie poslednej generácie ruských lietadiel, hoci aj 12-krát preletel v blízkosti modernej po zuby ozbrojenej lode námorných síl USA, špecializujúcej sa na protivzdušnú obranu, sám o sebe nezdá sa byť na takéto reakcie dostatočným. V čase studenej vojny boli také prelety okolo lodí pravdepodobného protivníka realizované prakticky pri každom stretnutí.
Takže čo sa tentoraz vlastne stalo? Čo tak vystrašilo Američanov? Navyše, po tomto incidente podalo 27 členov posádky žiadosť o uvoľnenie alebo oznámilo úmysel opustiť loď s odôvodnením, že “nie sú ochotní riskovať vlastný život”. Nepriamo to potvrdzuje vyhlásenie Pentagonu. V ňom sa tvrdí, že daná akcia demoralizovala posádku plavidla.
Tento mnohoúčelový torpédoborec USS Donald Cook (DDG – 75) typu “Arleigh Burke” patrí k triede raketových torpédoborcov, mnohocieľových bojových plavidiel s vysokou manévrovateľnosťou, určených pre boj s ponorkami, vzdušnými cieľmi (vrátane rakiet) a loďami protivníka, a tiež pre ochranu a obranu zväzov plavidiel alebo konvojov. Okrem iného má vo výzbroji dva šesťhlavňové Phalanx CIWS (Close – In Weapon System, teda zbraňový systém blízkej obrany) a až 74 rakiet RIM – 66 SM – 2 “Standard – 2”. Inými slovami, špecializáciou tohto plavidla je boj nielen s takými pomalými a pomaly manévrujúcimi cieľmi ako je SU – 24, ale aj s cieľmi oveľa náročnejšími – protilodnými raketami, ktorých rýchlosť aj manévrovateľnosť nie je ohraničená prítomnosťou pilota a navyše majú oveľa menší radarový odraz.
Zdalo by sa teda, že lietadlo Su – 24, ktoré je pre obranné systémy lode ľahkým cieľom, nemôže byť dôvodom na demoralizáciu posádky – stačí zapnúť PVO – Aegis a praktizovať scenár priblíženia pravdepodobného protivníka v podmienkach blízkych reálnemu útoku a odrazenie útoku.
Posádka však bola demoralizovaná, 27 členov personálu požiadalo o uvoľnenie. K čomu teda v neutrálnych vodách došlo? Odpoveď sa pravdepodobne skrýva za záhadným názvom “Chibiny”. Ak si tento výraz nájdede vo Wikipédii, zistíte, že ide o pohorie na Kolskom polostrove, 150 kilometrov za polárnym kruhom. Avšak tieto Chibiny určite posádku nevystrašili.
“Chibiny” je tiež názov najnovšieho ruského komplexu rádioelektronického boja (REB), ktorý bude montovaný do všetkých perspektívnych ruských strojov. Informácií o ňom nie je príliš veľa, respektíve skoro žiadne, ale sú údaje o tom, že bol testovaný pomocou SU – 24 na cvičení v Burjatii.
V skutočnosti nič tak nedokáže vystrašiť človeka s vojenským myslením ako vlastná bezmocnosť. Situácia vo svetle vyššie uvedeného sa pravdepodobne odohrala nasledovne. 10. apríla 2014 daný torpédoborec priplával do centrálnej časti Čierneho mora. Išlo o demonštráciu sily USA vyvolanú pevnou pozíciou Ruska ohľadom Ukrajiny a Krymu.
Reakcia Ruska bola pokojná, ale mala vyššie uvedené dôsledky. 12. apríla, v deň kozmonautiky, Rusi vyslali k preletu v neutrálnych vodách neozbrojený SU – 24. Lietadlo bolo neozbrojené, ale vybavené komplexom rádioelektronického boja (REB) “Chibinami”. Ďalej sa pravdepodobne všetko odohrávalo približne podľa takéhoto scenára: Torpédoborec “Donald Cook ” už z diaľky zaregistroval blížiace sa Su – 24, následne bol vyhlásený bojový poplach a posádka zaujala miesta na bojových postoch. Všetko išlo ako malo, radary počítali kurz zblíženia s cieľom, “Aegis” korektne riadil navádzacie systémy, a zrazu – “cvak”. Všetko zhaslo. Aegis prestal pracovať, obrazovky sa černajú, dokonca “Phalanx” nie je schopný získať navedenie na cieľ. SU – 24 v tom čase preletelo nad palubou Torpédoborca, urobilo bojový obrat a simulovalo raketový útok na cieľ. Pochopiteľne úspešne – pri neexistujúcej obrane. Potom sa lietadlo otočilo a imitovalo ďalší útok. A potom ešte desaťkrát. Všetky pokusy technikov oživiť Aegis a získať navádzanie na cieľ zlyhali a až keď silueta SU – 24 zmizla v dyme nad ruským brehom, obrazovky ožili a systémy navádzania na cieľ svedomito ukazovali krištáľovo čisté a prázdne nebo.
Predpokladajme teda, že potom, čo SU – 24 aktivovalo “Chibiny” v bezprostrednej blízkosti lode “Donald Cook”, všetka protivzdušná obrana torpédoborca zlyhala. Rusi, pri preverovaní efektivity práce systému REB, 12-krát imitovali útok na americké plavidlo. Za celú tú dobu posádka nebola schopná obnoviť nefungujúci systém CICS (Combat Information Centers). Ten začal pracovať až vtedy, keď SU – 24 odletelo na základňu. Vtedy, pochopiac vlastnú bezmocnosť proti systému rádioelektronického boja jediného obyčajného bombardéra, 27 ľudí požiadalo o uvoľnenie zo služby.