Portál tvrdí, že vybrané médiá spĺňajú hneď niekoľko kritérií islamofóbie. Samotný pojem islamofóbia je podľa Runnymédskej rady pre britských moslimov a islamófobiu chápaný ako „nepodložený negatívny postoj k islamu, ktorého dôsledkom je diskriminácia a nepriateľstvo voči moslimom.“
„Spôsob, akým slovenské a české médiá informujú o islame, v nezanedbateľnej miere formuje postoj dôležitej časti populácie k ich moslimským spoluobčanom,“ tvrdí portál.
Analýze boli podrobené dva slovenské spravodajské portály – Sme.sk a Pravda.sk, a dva české portály – iDNES.cz a Novinky.cz. Výskum bol zamerané na informovanie o práve šaría.
Negatívna tretina
Podľa menovaného portálu bola väčšina správ uvedených médií neutrálna. Negatívne správy sa vyskytovali v rozmedzí 22 až 36 percent. Pozitívne texty sa podľa analýzy objavovali extrémne zriedka – v danom časovom rozmedzí (1. januára 2010 do 1. mája 2014) boli nájdené iba dva pozitívne články.
„Pokiaľ opomenieme neutrálne správy, pomer medzi pozitívnymi a negatívnymi je zarážajúci. Dá sa povedať, že takmer všetky normatívne zafarbené správy o šaríi – čiže približne tretina všetkých správ na túto tému – prezentovali islam v negatívnom duchu,“ tvrdí portál.
Podľa Islamonline.sk slovenské a české médiá píšu o problematike práva šaría s takmer rovnakým normatívnym zafarbením. V slovenských médiách bolo podľa portálu 35 percent negatívnych správ a českých médiách ich bolo spolu 31 percent.
Portál tiež do značnej miery kritizuje výber ilustračných obrázkov a formuláciu nadpisov. „Tie boli v drvivej väčšine prípadov zámerne čo najšokujúcejšie. Ak by sme sa pri kategorizácii riadili podľa nich, mnohé zo správ, ktoré sme podľa pri obsahovej analýze textu označili ako neutrálne, by sme museli presunúť do kategórie negatívne.“
Médiá ako najvýznamnejší kanál
Web Islamonline.sk v závere svojej analýzy prizvukuje, že „prezentácia islámu médiami v Českej republike a na Slovensku je obzvlášť dôležitá vzhľadom na chýbajúcu osobnú skúsenosť drvivej väčšiny populácie s moslimami. Médiá sú najvýznamnejším kanálom, cez ktorý si formujú svoj postoj.“
Islamská nadácia Slovenska
Menovaný portál spravuje Islamská nadácia Slovenska, ktorej predsedom je Mohamad Safwan Hasn. Jedným z cieľov nadácie sú snahy uzákoniť na Slovensku islam ako oficiálne náboženstvo. S tým, že islam nie je registrovaný ako náboženská obec podľa predsedu súvisia „citeľné obmedzenia, ako napríklad nemožnosť výučby náboženstva pre moslimské deti na štátnych školách, nemožnosť náboženských sobášov s formálnou platnosťou, chýbajúci moslimský cintorín.“
Na Slovensku sa zároveň nenachádza žiadna mešita či islamské centrum. „Islamská nadácia na Slovensku vlastní pozemok, na ktorom plánovala postaviť takéto centrum, no žiadosť na jeho výstavbu bola mestom v poslednej chvíli zamietnutá,“ uvádza Hasn.
Islamská nadácia Slovenska podľa slov jej predsedu tiež prevádzkuje provizórnu modlitebňu, usporadúva spoločné piatkové modlitby v troch jazykoch, počas moslimských sviatkov organizuje programy, príležitostne i náboženské svadby a pohreby. Medzi ďalšie aktivity organizácie patria prednášky o islame na slovenských stredných a vysokých školách.