Varšava 4. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR, gosc.pl)
Cez Európsky parlament sa dá presadiť už čokoľvek?!
V júni 2011 sa terčom kritiky Výboru pre ľudské práva OSN stali tzv. baby-boxy v Českej republike. Organizáciou im bolo odporúčané, aby ukončili ich činnosť. Občianske združenie právo pre nechcených okamžite reagovalo dokumentom Právo na život verzus právo na identitu. Zorganizovalo aj kampaň na podporu, ktorú podporili umelci, politici aj verejnosť.
Prešiel rok a pol a výbor OSN pre práva dieťaťa v novembri opäť vyhlasuje, že “baby-boxy” by mali byť zakázané. Teraz sa to už snaží presadiť aj v Európskom parlamente.
Výbor OSN sa obhajuje, že týmto spôsobom je porušovaný Dohovor o právach dieťaťa, ktorý každému dieťaťu garantuje právo na identitu, tzn. právo poznať svojich rodičov. Ďalším argumentom je, že lekári nevedie dostatočne pomôcť dieťaťu pri zdravotných komplikáciách, pretože nepoznajú zdravotný stav matky. Ale čo otec? Niekedy poznať zdravotný stav matky nestačí, keďže dieťa môže zdediť zdravotné problémy aj po otcovi.
Reakcie nenechali na seba dlho čakať
Na uvedené vyhlásenie reaguje Poľský arcibiskup Józef Kowalczyk, ktorý obraňuje existenciu “baby-boxov”, do ktorých môžu matky anonymne odložiť nechcených novorodencov. Informovala o tom agentúra AP.
Arcibiskup povedal, že baby-boxy, tzv. “okná života”, zachraňujú životy a sú súčasťou tradícií krajiny. Kowalczyk uviedol, že Poľsko má “svoju vlastnú identitu, kultúru a svedomie”.
Slovenské hniezda záchrany zachránili už 39 detí
Slovensko má tiež baby-boxy, ktoré sú známe pod názvom hniezda záchrany. Prvé začali vznikať v roku 2004. Postupne pribúdali ďalšie a dnes ich je 20. Ale toto číslo je zdá sa konečné. Od ich vzniku sa podarilo zachrániť už 39 detí. Je to veľa alebo málo?
Hniezda záchrany zabezpečili tiež beztrestnosť matky po vložení dieťa to tohto inkubátora. Zákonom je tiež zabezpečený opätovný návrat matky k dieťaťu, pokiaľ nenadobudlo právoplatnosť rozhodnutie súdu o adopcii. Prax ukazuje, že matky sa zvyčajne vracajú na druhý až štvrtý deň. Doteraz sa ich vrátilo 5.
Postoj Katolíckej cirkvi je jednoznačný
Cirkev má jednoznačný postoj k ľudskému životu – je potrebné ho chrániť od počatia až po prirodzenú smrť. Hniezda záchrany sú preto jednou z možností, ako život chrániť.
Projekt hniezda záchrany verejne podporil aj predseda Konferencie biskupov Slovenska, ako aj mnohí kňazi a veriaci.
zf