Bratislava 3. januára (TASR/HSP – Ilustrácia HSP)
SaS chce obžalovať prezidenta Ivana Gašparoviča
Strana SaS chce iniciovať obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie Ústavy SR. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda liberálov Richard Sulík, podľa ktorého je súčasný prezident hanbou SR. O zámere už hovoril Sulík s opozičnými partnermi, okrem šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša, ktorého nezastihol.
“Strana SaS bude iniciovať návrh v Národnej rade, aby v zmysle článku 107 Ústavy SR podala Národná rada na Ústavný súd obžalobu prezidenta za úmyselné porušenie ústavy,” vyhlásil Sulík. Cieľom zámeru liberálov je stíhanie prezidenta na Ústavnom súde. “Naše konanie bude spočívať v tom, že budeme rokovať s opozičnými kolegami, aby sme dali dokopy 30 podpisov a návrh Národnej rade, ktorá následne o tom bude rozhodovať. Keď rozhodne pozitívne, tak Národná rada podá obžalobu na Ústavný súd, ktorý potom rozhodne, či prezident porušil, alebo neporušil úmyselne Ústavu SR,” priblížil Sulík.
Obvinenie, ktoré môže vyústiť do odstúpenia hlavy štátu
Ak by súd rozhodol kladne, hlava štátu by mala prísť o funkciu. “Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať,” citoval článok 107 Ústavy SR Martin Poliačik. Sulík doplnil, že treba vydať ľuďom signál, že sú veci, ktoré nemôže robiť nikto, ani hlava štátu, a to je napríklad úmyselné porušovanie ústavy. Dodal, že ak dôjde k podaniu obžaloby, bude to po prvý raz v histórii Slovenska, Sulík je presvedčený, že prvýkrát skutočne existujú dôvody na takýto krok.
Liberáli sú podľa neho odhodlaní urobiť všetko preto, aby takéto prezidentovo konanie nebolo tolerované. “Aby neprešlo len tak, že on si jednoducho rozhodne,” povedal Sulík, ktorý verí, že sa podarí vyzbierať 30 podpisov na podanie návrhu do parlamentu a začať tak rokovanie. Sulík si uvedomuje, že väčšinu má v pléne Smer-SD a ten si schváli, čo chce. “Ale minimálne sa o tom bude rokovať. Budú musieť aj poslanci Smeru hlasovaním ukázať, či si myslia, že prezident koná správne, či si myslia, že je správne, aby prezident úmyselne porušoval ústavu,” povedal Sulík.
Gašparovič podľa Poliačika ohýba ústavu neúmerne
Liberáli tak reagovali na rozhodnutie hlavy štátu nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. SaS považuje prezidentove dôvody na nevymenovanie za nedostatočné, nazdáva sa, že konal nad rámec ústavy aj výkladu Ústavného súdu, ktorý sa vecou zaoberal. Poliačik spomenul okrem iného skartovanie výpovede Igora Matoviča o údajnej korupcii v politike. Zdôraznil, že v tomto prípade nebolo začaté ani kárne, ani disciplinárne konanie a nie je to preto dôvod na nevymenovanie Čentéša. “Prezident išiel ďaleko nad rámec toho, čo mu dovoľuje Ústava SR, aj výklad Ústavného súdu, ktorý v tejto veci rozhodol,” povedal Poliačik.
Podľa Ľubomíra Galka prezident Gašparovič nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora potvrdil, že je len bábkou v rukách strany Smer-SD. “Pán prezident urobil hanebné rozhodnutie, keď prekročil právomoci, ktoré mu dáva ústava a zákon. Keby takto postupoval v minulosti, mnohí funkcionári by dnes vymenovaní neboli,” povedal Galko. Pripomenul tiež, že Čentéša odobril aj Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR ako vhodného kandidáta. Jozef Kollár doplnil, že strana Smer-SD deformuje demokratické pomery na Slovensku.
Prezident SR Ivan Gašparovič odôvodnil rozhodnutie nevymenovať Čentéša 2. januára. Ako dôvody uviedol politizáciu voľby šéfa prokurátorov, kauzu Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmenu rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča o korupcii v politike či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. Čentéš čakal na rozhodnutie hlavy štátu od 17. júna 2011, teda od zvolenia do funkcie vtedajšou vládnou koalíciou.