Stačil jediný pohľad na pustú zamrznutú krajinu a skupina utečencov zo Sýrie a Iránu odmietla vystúpiť z autobusu. V okruhu desiatok kilometrov totiž nebolo žiadne mesto, chýbali tu školy pre deti a lekári pre tehotné ženy. Avšak podľa slov hovorcu švédskeho migračného úradu Guna Graufeldsa to bolo všetko, čo mohlo Švédsko migrantom ponúknuť, píše český portál iHned.cz.
Švédsko bolo až do teraz najväčším príjemcom utečencov na obyvateľa. Avšak situácia sa zmenila. Minulú stredu totiž polícia na severe krajiny zadržala muža podozrivého z plánovania teroristických činov. Podľa slov ministra zahraničných vecí Andersa Ygemana je hrozba útoku i po zadržaní stále vysoká.
Švédsky premiér Stefan Löfven počas tlačovej konferencie uviedol, že jeho kabinet podcenil teroristickú hrozbu a Švédsko bude musieť posilniť bezpečnostné opatrenia. „Možno to pre nás bude ťažké pripustiť, že vo vnútri našej otvorenej demokratickej spoločnosti môžu byť sympatizanti s vrahmi z Islamského štátu,“ uviedol.
Zároveň spravodajská agentúra Sapo tvrdí, že v priebehu minulého mesiaca odišlo bojovať po boku islamistov približne 300 Švédov. Od 13. novembra sú preto na švédskych hraniciach opäť zavedené kontroly.
Predseda vlády chce zároveň zvýšiť aj iné bezpečnostné opatrenia. Navrhol rozšíriť kamerový dohľad a väčšiu kontrolu nad súkromnými dátami.
V reakcii na zadržaného podozrivého teroristu nekonala len švédska vláda, ale aj židovská spoločnosť, ktorá zatvorila synagógy. Organizácia však odmietla uviesť, či zaznamenala nejaké priame útoky na tamojšiu židovskú komunitu.
Rétoriku v súvislosti s migračnou vlnou mení aj Nemecko. Václav Klaus mladší podotýka, že stanoviská lídrov Nemecka sa postupne menili. Od „príjmeme každého“ cez „každého ale nezvládneme – bude nutné prerozdeliť“ až po najnovšie „budeme všetkých vracať do miesta vstupu do EÚ s výnimkou Grécka“. Klaus si zároveň myslí, že ide o hru, ktorú hrajú aj médiá.
Ďalším dôležitým bodom, na ktorý Klaus v súvislosti s migrantmi upozornil, je skutočnosť, že ak sa pozrieme na dokumenty napríklad z druhej svetovej vojny, tak medzi utečencami sú väčšinou starci, stareny, matky s deťmi na rukách, rodiny s uzlíkmi majetku či zúbožení väzni z koncentráku. Avšak dnes sa vo vlne utečencov do Európy „valia“ mladí, dobre a zdravo vyzerajúci muži so smartfónmi, v ktorých podľa Klausa vidia lídri Európskej únie nových voličov, pretože na tých starých už nie je spoľahnutie.