washington 2. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP
Krátko po tom, ako v prezidentských voľbách v USA zvíťazil Donald Trump sa v USA mnohé zmenilo. Centristi a neoconi si zvykli, že kontrolujú situáciu v USA a ovládajú aj masovokomunikačné prostriedky, no teraz sa musia vysporiadať s novou situáciou, na ktorú nie sú zvyknutí a často nevedia, ako najlepšie reagovať. Zmätky v americkom politickom priestore si všíma portál ktovkurse
Podľa expertov sa už začína markantne prejavovať adaptácia na nové a zmenené podmienky. Ekonomický tlak na mienkotvorné denníky, televízie i rozhlas, nedôvera obyvateľstva k spravodajstvu naznačujú, že pred časťou elít sú len dve možnosti – adaptovať sa, alebo vypadnúť. Je viac menej zrejmé, akú cestu si väčšina príslušníkov elít vyberie.
Pre tých, ktorí sa nechcú adaptovať a mienia aj naďalej pokračovať v starom trende sa otvára nová cesta. Môžu pôsobiť na nižšej miestnej úrovni, kde môžu aktívnejšie pôsobiť na malé a mobilné skupiny nespokojencov, ktoré dokážu účinne šíriť nespokojnosť a akcie protestu. Takáto činnosť však už nie je natoľko komfortná, ako ich predchádzajúce pôsobenie a pochopiteľne prináša aj viacero rizík.
Pokračovanie procesu polarizácie spoločnosti v USA však môže nakoniec priviesť k veľkým problémom a výbuchu napätia priamo v USA. Už pred voľbami viacerí americkí experti bili na poplach a tvrdili, že prívrženci Donalda Trumpa sa nezmieria s porážkou a budú radikalizovať situáciu v krajine. Vyšlo to ale úplne naopak, momentálne situáciu radikalizujú prívrženci Hillary Clintonovej.
V organizovaní protivládneho boja sa môžu záujemcovia oprieť napríklad o aktivity a poznatky hnutia Oath Keepers. Oficiálna stránka Oath Keepers (https://www.oathkeepers.org), neustále monitorovaná zo strany FBI, obsahuje množstvo zaujímavých informácii (napríklad ako uniknúť dronom, ako sa stratiť v dave….) , ktoré by nemali chýbať v manuáli žiadneho jedinca, ktorý si cení vlastnú slobodu natoľko, že ju za žiadnych okolností nemieni zveriť do rúk polície, alebo štátnych orgánov.
Oath Keepers vystupujú s naozaj zaujímavými spôsobmi odporu voči štátnej moci. Za jednu z najúčinnejších metód považujú blokovanie infraštruktúry, najmä ciest a dopravy relatívne jednoduchými spôsobmi – likvidáciou semafórov, zastavením mestskej dopravy rôznymi spôsobmi (násilné defekty na križovatkách, blokovanie mostov starými automobilmi….) a pod. (V rámci ich pracovných metód je obľúbené aj “uštvanie policajtov” metódou neustálych poplachov a výjazdov). V materiáloch Oath Keepers a príbuzných organizácii sa dá naozaj nájsť široké spektrum možností, ako destabilizovať situáciu v štáte.
Viacero bezpečnostných analytikov v USA bije na poplach. Situácia v krajine je naozaj napätá a potenciálny vnútorný konflikt v krajine podľa ich slov nebude mať duálny charakter (Trump vs Clintonová), ale keď vypukne bude mať širokospektrálny rozmer a zasiahne celé spektrum politického života v USA (republikáni, demokrati, krajná pravica, patrioti, krajná ľavica, autonomisti, libertiáni, náboženské skupiny, etnické menšiny…..).
Donald Trump to určite v pozícii amerického prezidenta nebude mať ľahké.