Podľa neho síce nejde o prvý útok svojho druhu, ale je mimoriadne závažný. Potvrdil, že vládne inštitúcie neboli postihnuté, čo je aj zásluha vysoko profesionálnej ochrany zo strany Spolkového úradu pre bezpečnosť informačné technológie (BSI).
“Naše súčasné poznatky okrem toho ukazujú, že tí, ktorí počúvajú naše rady a pravidelne aktualizujú softvér, mali dobrú šancu vyhnúť sa útoku,” citovala agentúra DPA zo stanoviska ministra vnútra.
V Nemecku mala najväčšie problémy s hackerským útokom železničná spoločnosť Deutsche Bahn, ktorej na mnohých staniciach nefungujovali informačné tabule a predajné automaty. Problémy boli aj s bezpečnostným kamerovým systémom. Samotný vlakový grafikon však ovplyvnený nebol.
Policajný úrad Európskej únie (Europol) dnes v tejto súvislosti uviedol, že spolupracuje s krajinami zasiahnutými globálnym počítačovým útokom. Európske centrum pre boj proti počítačovej kriminalite (EC3) ho vo vyhlásení označilo za “bezprecedentný” a vyžadujúci si komplexné medzinárodné vyšetrovanie zamerané na identifikáciu vinníkov.
Do dnešného rána bolo podľa francúzskej rozhlasovej stanice RFI zaznamenaných 90.000 útokov v takmer 100 krajinách, pričom najviac zasiahnuté boli Veľká Británia, Rusko, Ukrajina a Taiwan. V priebehu noci sa však šírenie takzvaného ransomwaru, prostredníctvom ktorého hackeri zvyknú vymáhať výkupné za opätovné sprístupnenie blokovaných počítačov, podarilo zastaviť, keďže jeden počítačový expert našiel v kóde programu “záchrannú brzdu”.