Tohtoročný pochod sa konal pod vplyvom pripravovaného zákona o rovnosti medzi mužmi a ženami, ktorý má parlament prerokovať dnes v pondelok 20. januára. Problematickými sú dva dodatky, ktoré pripravila ministerka pre práva žien Najat Vallaud – Belkacem. Konkrétne ide o úpravu potratového zákona, ktorý podľa doteraz platnej právnej úpravy povoľuje potrat ženám, ktoré sa ocitnú v „tiesnivej situácii“. Túto formuláciu návrh zákona vypúšťa a nahrádza formulou „ak si žena nebude želať pokračovať v tehotenstve“. Tým sa potrat podľa vyjadrenia účastníkov “úplne banalizuje a popiera právo na život, ktoré je zakotvené v ústave“. V prípade, ak v parlamente návrh zákona prejde, potrat sa stane „pozitívnym právom“ a „matka bude mať právo rozhodnúť o živote a smrti v mene rovnosti medzi mužmi a ženami“ (z článku venovanom pripravovanému zákonu, uverejnenom na portáli 24heuresactu)“. A spravodajský portál www.20minutes.fr cituje jednu z účastníčok pochodu: “Ak tento dodatok prejde, ženy už nebudú musieť nič zdôvodňovať v prípade, že si budú želať potratiť. Ich individuálna vôľa bude mať väčšiu váhu, než život dieťaťa.“
Druhým dodatkom, ktorý vyvolal hnev demonštrantov je zákon o „marení potratu“. Podľa tohto zákona už sa „nebudeme môcť vyjadriť proti potratom, cituje denník Le Parisien hovorkyňu hnutia.
Už pred niekoľkými mesiacmi obvinila ministerka Belkacem pro-life organizácie, že na svojich stránkach poskytujú falošné informácie o dôsledkoch potratu a tŕňom v oku jej bola najmä stránka www.ivg.net, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc tehotným ženám v núdzi a ženám s post-abortívnym syndrómom. Na danú stránku píšu totiž ženy svoje skúsenosti s umelým potratom, ktoré aj roky trpia post-abortívnym syndrómom a hľadajú pomoc. Podľa Céclie Edel, organizátorky pochodu kvôli novému dodatku „budú musieť aj takéto organizácie poskytovať pro-potratové informácie a naopak poskytnutie informácií “ktoré neevokujú možnosť potratu“, môžu byť naplnením trestného činu marenia potratu.
Vo Francúzsku je ročne vykonaných viac než 220 000 potratov. Umelé potraty sú od roku 2003 plne hradené zo systému zdravotného poistenia. Približne jedna z troch Francúzok počas svojho života postúpi potrat. Vyššie uvedený spravodajský portál citoval jednu z pravidelných účastníčok pochodu, povolaním pôrodnú asistentku: “Ženy, ktoré podstúpili potrat si nesú následky na celý život. Som pôrodná asistentka a stretla som sa s veľkým množstvom žien traumatizovaných umelým potratom“.
Veľké množstvo účastníkov malo na sebe žltú a červenú farbu: národné farby Španielska, ako výraz podpory Španielsku, ktoré sprísnilo potratový zákon. V dave boli vidieť aj španielske vlajky a počuť pokrik „Viva Espana“. Veľa účastníkov nieslo vlajky hnutia La manif, alebo mali na sebe oblečenie s logom toho hnutia. “Vďaka Španielsku a mobilizácii, ktorá sa sformovala proti zákonu manželstva pre všetkých, myslím, že sa začína prebúdzať svedomie zoči voči ľudskému úpadku“, cituje spravodajský server.
V dave bolo možné vidieť ľudí rôzneho vekového zloženia, veľa rodín s deťmi, rehoľníkov, zúčastnil sa aj avignonský arcibiskup, ale aj zástupcovia spoločenského života, politických strán a občianskych združení. Osobne prišiel vyjadriť podporu aj španielsky senátor Luis Péral za PP, spoluautor nového španielskeho zákona. Potlesk zožali už slávni „Hommen“, skupina, ktorá vznikla ako reakcia parodujúca radikálne feministické hnutie Femen. Účastníkov hnutia podporil aj pápež František, prostredníctvom apoštolského nuncia vo Francúzsku.
Nie všetci však mali rovnaký názor, že život nenarodeného dieťa je hodný ochrany od počatia a účastníci pochodu museli počítať aj s rajčinami, ktoré na nich hádzali zástancovia opačného tábora. Opozičná demonštrácia sa konala na place d Italie, kde sa zhromaždilo zhruba 200-300 ľudí s transparentami „Moje telo patrí mne“, „moje vaječníky, moja maternica“, “potrat je moje právo“.
Kontra demonštráciu zorganizoval Syndikát sexuálnej práce STRASS, (odborové hnutie zastrešujúce prostitútky, ľudí pracujúcich v porno priemysle, na erotických linkách, erotické masáže a pod.) a feministické združenia.
Katarína Hanzlíková, Paríž