Damask/Moskva 22. januára 2017 (HSP/nzz.ch/Foto:TASR-Alexei Druzhinin, wikipédia)
Švajčiarsky prestížny denník Neue Zürcher Zeitung uverejnil článok jeruzalemského dopisovateľa Ulricha Schmida s nuázvom “Russlands Ambitionen am Mittelmeer. Wird Libyen ein zweites Syrien?”, v ktorom sa venuje ruským ambíciam v oblasti Stredozemného mora
Podľa Ulricha Schmida to Rusko myslí s posilovaním svojho vplyvu v Stredomorí smrteľne vážne. Okrem Sýrie Rusi uvážlivo posilujú svoj vplyv v Grécku, na Cypre a teraz sa do centra ich pozorností dostáva Líbya. V Líbyii však musí byť Kremeľ pripravený na to, že posilovanie ruského vplyvu nebude jednoduché a bude sa niesť v znamení krviprelievania.
Švajčiarsky žurnalista Ulrich Schmid sa potom venoval návšteve generála Khalifa Haftara na palube Admirála Kuznecova, kde sa líbyjský líder (mimochodom aj občan USA a agent CIA) stretol s ministrom obrany RF Sergejom Šojgu. Podľa informácií zverejnených Talianmi (Taliani tradične považujú Líbyu a Tunis za svoje záujmové oblasti) sa Rusi rozhodli vytvoriť v Líbyii dve základne v Tobruku a Bengázi, podľa vzoru sýrskych základní Latakia a Tartus.
Schmid potom porovnáva dianie v Sýrii a v Líbyii a nachádza v týchto porovnaniach množstvo spoločných znakov. V oboch krajinách sa vďaka zásahom USA obe krajiny ponorili do chaosu, existuje v nich množstvo skupín, podporovaných zo zahraničia a v Líbyii takisto ako v Sýrii existuje charizmatický líder, na ktorého upriamili Rusi svoju pozornosť. Generál Khalifa Haftar má ako jediný k dispozícii skutočne schopnú a reálnu vojenskú silu, s ktorou je možné situáciu v krajine stabilizovať. Putin je politik – realista, preto vsádza na Haftara.
V prípade, ak sa Rusi uchytia v Líbyii, výrazne posilnia svoj vplyv v Stredomorí. USA a Západ spravili chybu, keď zvrhli Kaddáfiho. Časť CIA bola proti tomu, likvidáciu Kaddáfiho však presadila Clintonová. USA použili v Líbyii rovnaký scenár ako v Iraku a Afganistane, momentálne sú Irak, Afganistan a Líbya rozbité krajiny, kde nenávidia Američanov a rozmáha sa terorizmus. Pred rovnakým scenárom zachránili Rusi Sýriu a momentálne zamerali svoju pozornosť na Líbyu.
Podľa Ulricha Schmida Rusi dokážu bez problémov ovládnuť priestor medzi Benghází a Tobrukom. Ak sa bude môcť generál Haftar oprieť o pomoc ruského letectva, jeho vojenská kapacita sa ešte viac zlepší. Ruské letectvo pomôže Haftarovi vyčistiť pobrežie Líbye od rôznych islamistických skupín, podporu Rusom vyjadria aj Egypťania, ktorí si neželajú, aby sa chaos z Líbye prelial aj na ich územie. V tejto oblasti sa však nachádzajú aj jednotky USA a Západu. Konkrétne ide o špeciálne sily Talianska, Francúzska, USA, Veľkej Británie, Spojených arabských emirátov, ktoré sú dislokované v oblasti al-Chadima, približne 50 km od základne generála Khalida Haftara. Prítomnosť vojenských síl Západu podľa Schmida pripomína situáciu v Sýrii, Rusi však evidentne majú s takouto situáciou skúsenosti a vedia, ako majú postupovať. Ruské aktivity ešte brzdí embargo OSN na dodávanie zbraní do Líbye.
Podľa Schmida však ak sa Rusi rozhodnú vstúpiť do Líbye, nebude mať ako Západ tomuto vstupu zabrániť. Špeciálne jednotky uvedených krajín sa v Líbyii nachádzajú v malom počte, Západ a USA budú postupovať podobne ako v Sýrii, budú podporovať finančne i zbraňami rôzne skupiny a budú sa snažiť, aby generál Haftara, ktorý má už vyšší vek nedosiahol v Líbyii dominantný vplyv a musel sa o moc deliť aj s inými politickými skupinami. Podľa Schmida sa situácia bude v Líbyii vyvíjať podľa sýrskeho scenára, ak však Rusi do Líbye vstúpia, znamená to, že si prerátali viacero variantov a zvážili všetky riziká.
“Vojna o Líbyu však bude rovnako krvavá ako v Sýrii” predpovedá švajčiarsky žurnalista.