Odsúdenou ženou je 27-ročná Meriam Yehya Ibrahim Ishagová, ktorá je aktuálne v ôsmom mesiaci tehotenstva. Podľa miestnych médií by rozsudok mal byť vykonaný dva roky po pôrode. Po tom, čo sa žena zotaví z pôrodu, by mala dostať sto rán bičom za cudzoložstvo, pretože sobáš s inovercom islamské právo neuznáva.
Žena bola zatknutá a obvinená s cudzoložstva v auguste 2013, vo februári 2014 ju súd obvinil aj z odpadlíctva od viery.
Ishagová po rozhovore s islamským klerikom pokojne prehlásila, že je kresťanka a nie odpadlíčka od viery, píše BBC odvolávajúc sa na agentúru AFP. Obvinená svoje vyhlásenie a činy obhajuje tým, že je ortodoxná kresťanka ako jej matka. Tá ju vychovávala v duchu kresťanstva, pretože ich otec – moslim s nimi počas detstva nežil.
Rozsudok kritizuje nielen Amnesty Internacional, ale ak niektoré západné veľvyslanectva pôsobiace vo východoafrickej krajine. K právu na výber viery vyzvali najmä ambasády USA, Kanady, Veľkej Británie a Holandska.
„Skutočnosť, že žena bola odsúdená na trest smrti za zvolenie si viery a zbičovanie za manželstvo s mužom údajne iného náboženstva, je otrasné a oporné,“ prehlásil Manar Idriss, člen organizácie Amntesty Internacional.
Aktuálne majú právnici mladého dievčaťa v pláne podať odvolanie na najvyšší súd, s cieľom zrušenia trestu.
Osman Mohamed z BBC, ktorý pôsobí v Chartúne, uviedol, že v Sudáne sa trest smrti vykonáva len zriedkavo.
ru