Bratislava/Kyjev 2. júla 2015 (HSP/Sputnik-František Iván)
Ukrajina od 1. júla importuje plyn len z územia Slovenska, z iných smerov sa dodávky neuskutočňujú, oznámil vedúci tlačovej služby spoločnosti-operátora ukrajinského plynovodného systému Ukrtransgaz Maxim Beljavskij
Včera sa však obrátil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oficiálnym listom na Európsku úniu a požiadal, aby preverila, či dlhodobý kontrakt Gazpromu so slovenským operátorom Eustream zodpovedá zákonodarstvu Európskej únie, pretože táto zmluva údajne bráni reverzovaniu plynu zo Slovenska. Túto situáciu komentoval pre Sputnik oficiálny hovorca slovenskej spoločnosti Eustream Vagram Gugurjan.
“Nesúhlasíme s ukrajinskými výčitkami. Naša zmluva s Ruskom do roku 2018 úplne zodpovedá ako slovenskému, tak aj európskemu zákonodarstvu. Sme ale pripravení na rokovania vo štvorstrannom formáte: Slovensko-Ukrajina-Rusko-Európska únia na tému “veľkého reverzovania”, povedal pre Sputnik Čugurjan.
Pripomenieme, že plyn sa začal dodávať plynovodom Vojany-Užhorod 2. septembra 2014, predpokladaný objem je 40 miliónov kubických metrov denne. Ukrajinci však chcú “veľké reverzovanie” a píšu Európskej únii, že dlhodobý kontrakt Slovenska s Gazpromom porušuje európske energetické zákonodarstvo.
A prečo nevyhovuje Ukrajincom “malé” reverzovanie, ktoré sa teraz uskutočňuje po trase Vojany-Užhorod?
Čugurjan: My to tiež tak trochu nechápeme, tým skôr, že ukrajinský partner využíva plynovod len napoly, kedy odoberá denne 20 miliónov kubíkov plynu. Načo potrebujú “veľké reverzovanie”, keď nevyužívajú naplno ani toho “malé” – o tom môžeme len hádať. Mám svoju neoficiálne verziu. Myslím si, že sťažnosť Kyjeva na našu zmluvu s Gazpromom je vec čisto pragmatická. Jej cieľom je získať od Moskvy ďalšiu zľavu na plyn. Kedy získala Ukrajina možnosť dostávať plyn zo Slovenska “malým reverzovaním”, teda kupovať surovinu za nižšiu cenu na západných trhoch, bol by Gazprom nútený znížiť cenu pre Kyjev. Ak budú tieto reverzované objemy zvýšené, bude si Kyjev môcť robiť nové nároky na zníženie ceny …
Všetky tieto problémy by mohli zaniknúť po roku 2018, kedy Rusko, ako už oznámilo, zastaví tranzit plynu cez Ukrajinu. Čo podnikne v tomto prípade Slovensko, ako sa pripravuje na vis major?
Slovensko už diverzifikuje svoje trasy a zdroje plynu. Včera bol otvorený plynovod Slovensko-Maďarsko, pripravujeme rovnakú spojku na trase Slovensko-Poľsko. Vytvára sa strategický plynový koridor Sever-Juh, ktorý bude doplnený sieťou zo Západu – z Česka a Rakúska. Do tejto infraštruktúry sa má v zásade zapojiť aj plynovod Eeastring. Zdrojom dodávok bude ako Rusko (Turecký prúd), tak aj Európa, cez Kaspické a Čierné more Irán a Irak. Ak predtým sa plyn dodával len z Východu na Západ, potom Severo-južný koridor má byť dvojstranný. Môže napríklad spojiť sever Poľska s juhom Chorvátska. Výstavba tak rozvetvetvenej infraštruktúry pomôže úplne integrovať plynovodnú štruktúru Východnej Európy.
Zbavia sa tieto krajiny ruských dodávok? Zaobíde sa bez nich Slovensko?
Dúfame napriek tomu, že už 40 rokov existujúca pozemná trasa dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny a Slovenska do Európy bude zachovaná. Je reálne najlepšia podľa všetkých parametrov: za prvé, je najlacnejšia a najbezpečnejšia, pretože je položená po zemi, a je to už fungujúci model! Nie je potrebné budovať nič nové. Aj keď Slovensko presadzuje projekt Eeastring, nepokladá ho však za alternatívu ukrajinského plynovodného systému, ktorý by mohol výborne fungovať pre blaho celej Európy, keď na Ukrajine bude konečne nastolený mier.