“Takto sme boli rozhodnutí od začiatku. Schôdza NR SR splnila svoj účel, preukázali sme politickú zodpovednosť Jána Figeľa. Schôdza bola legitímna. Chceme rešpektovať dohody uzatvorené v roku 2012, keď sa tvorilo vedenie parlamentu. Nemáme záujem meniť tieto parlamentné dohody,” povedal Fico.
Premiér na tlačovej konferencii pustil aj videozáznam z HN Clubu zo 7. júna 2011, na ktorom bol Figeľ ako minister dopravy upozorňovaný a varovaný vtedajším riaditeľom Slovenskej správy ciest (SSC) Pavlom Pavláskom a generálnym riaditeľom Doprastavu Dušanom Šamudovským pred škodlivými dôsledkami politiky nereálne lacných diaľnic.
Šamudovský ceny označil ako “mimo akúkoľvek realitu” a povedal, že “živnostníci a malí subdodávatelia dostanú z tohto titulu zabrať. Dostanú zmluvy, ktoré ich postavia na kolená, ktoré ich zničia”. Pavlásek označil ceny za “príliš nízke” a “vysoko rizikové”. Hovoril aj o riziku “skrachovania firiem, živnostníkov a biedy, ktorá ich čaká. Taký fetiš najnižšej ceny nie je najlepšou cestou”. Samotný Figeľ na videu hovorí, že “isté vyčírenie” je potrebné, lebo “desaťchlapová firma si nemôže trúfať na také diela, ako sú miliardové alebo stámiliónové investície”.
“Chceli sme poukázať na jasnú politickú zodpovednosť pána Figeľa. Preukázali sme a nikto to nepoprel, že v rokoch 2010 až 2012 boli podpísané zmluvy na diaľnice, pri ktorých bolo evidentné, že ten, kto stavia, to nemôže postaviť za vysúťaženú cenu. Vedeli o tom predstavitelia firiem aj pán Figeľ. Tejto politickej zodpovednosti sa nemôže v žiadnom prípade zbaviť,” odkázal Fico.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) deklaroval, že nie je iná možnosť, ak sa má hovoriť o politickej zodpovednosti politika, ako použiť inštitút návrhu na jeho odvolanie. “Pán Figeľ nie je chráneným druhom. Aj na neho sa vzťahujú rovnaké inštitúty ako na ktoréhokoľvek člena vlády. Tu sa niekto snažil navodiť dojem, že sa tu deje niečo divné a neštandardné. Je to ale legitímny nástroj, ako otvoriť bod, pri ktorom sme mohli pripomenúť politickú zodpovednosť pána, ktorý je pôvodcom toho, čo sa tu deje,” uzavrel.
Rozprava k odvolaniu Jána Figeľa skončila, hlasovanie je otázne
Rozprava k návrhu na odvolanie lídra KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu skončila. Napriek tomu, že o deviatej ráno bolo do diskusie prihlásených ešte 12 členov snemovne, vystúpili len Alojz Hlina (KDH) a Ján Figeľ. Ostatní sa možnosti vyjadriť sa vzdali s tým, že už nechcú predlžovať toto rokovanie, lebo frázy sa len dokola opakujú. Predsedajúca schôdze Jana Laššáková (Smer-SD) následne vyhlásila hodinovú prestávku.
Nasledovať by malo tajné hlasovanie o odvolaní Figeľa, čoraz častejšie sa však spomína, že Smer-SD si to rozmyslel. Podľa opozície to však predseda Smeru-SD Robert Fico ešte nestihol svojim poslancom oznámiť a stále sa radí so svojimi mecenášmi. Aj preto Daniel Lipšic (nezaradený) opakovane žiadal prerušiť rokovanie dovtedy, kým sa skončí schôdzka vedenia Smeru-SD s jeho oligarchami. Chcel tak vytvoriť priestor pre poslancov Smeru-SD na získanie komunikačného manuálu a odporúčaní, ako postupovať pri odvolávaní šéfa KDH.
Figeľ: Návrh na moje odvolanie je absurdný a arogantný
Odvolávať niekoho za to, že pred rokmi konal podľa zákona, vo verejnom záujme a súhlasil, aby dostávali prednosť nižšie ceny, je absurdné a arogantné. Vyhlásil to na svoju obhajobu šéf KDH Ján Figeľ, ktorý čelí pokusu o odvolanie z postu podpredsedu Národnej rady SR. Odvolať ho chce Smer-SD, lebo je podľa neho zodpovedný za problémy živnostníkov, ktorým Váhostav-SK neplatil.
Figeľ vo svojom vystúpení vyhlásil, že tu nejde o jeho stoličku. “Nemám ani sekretárku, limuzínu nepoužívam pre vozenie psa a ani ju nepotrebujem pre svoju službu,” povedal. Vládnemu Smeru-SD podľa neho chýbajú v prípade Váhostavu-SK argumenty, preto sa uchyľuje k sile. Figeľa prekvapilo, že pod návrh na jeho odvolanie sa podpísal ako prvý šéf parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorého podporil vo voľbe predsedu NR SR. Figeľ tvrdí, že veril v príchod novej politickej kultúry v NR SR. Pellegrini ju však podľa neho nepriniesol.
Ivan Švejna z Mostu-Híd odkázal Smeru-SD, že odvolávaním Figeľa pre zrušenie predražených PPP projektov akoby zavádzali “trestný čin poctivosti”. Daniel Lipšic (nezaradený) navrhol prerušiť rokovanie až dovtedy, kým sa skončí schôdzka vedenia Smeru-SD s jeho oligarchami. Chce tak vytvoriť priestor pre poslancov Smeru-SD na získanie komunikačného manuálu a odporúčaní ako postupovať pri odvolávaní šéfa KDH. Alojz Přidal z KDH odporučil poslancom Smeru-SD, aby stiahli návrh na odvolanie Figeľa.
Alojz Hlina (KDH) avizoval, že ak Smer-SD odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR, on navrhne odvolať podpredsedu parlamentu Miroslava Číža (Smer-SD). Podľa vlastných slov uvedie tiež absolútne absurdný dôvod, ako to urobili sociálni demokrati pri Figeľovi. Poslancom Smeru-SD zároveň odkázal, aby nezalamovali rukami nad jeho vystúpením. “Po tom, čo sme tu posledné dni počuli, tu môžem čítať aj Bambuľkine dobrodružstvá,” osopil sa na poslancov Smeru-SD.
Anton Martvoň (Smer-SD) nesúhlasí s opozičným názorom, že odvolávanie Figeľa je na hlavu postavené. “Na hlavu je postavené to, že vy ste podpísali problematické zmluvy napriek upozorneniam odborníkov,” odkázal Figeľovi. Pripomenul mu aj byt v Bratislave, ktorý Figeľ získal za pár tisíc eur, napriek tomu, že cena je podstatne vyššia.
Figeľ si ešte vzal slovo a poukázal, že dnes oslavuje meniny Juraj. Všetkým Jurajom tak zaželal “predovšetkým spravodlivosť”. Narážal tak aj na Juraja Širokého, ktorého označuje za mecenáša Smeru-SD a časť tandemu Široký-Fico.
Plénum pokračuje v odvolávaní Figeľa, na rad sa dostane aj Čislák
Poslanci Národnej rady SR dnes pokračujú v debate o odvolaní šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu. V hre je údajne aj možnosť, že ho napokon Smer-SD neodvolá. Do rozpravy k tomuto bodu je ešte prihlásených 12 členov snemovne.
Sociálni demokrati navrhli Figeľa odvolať preto, že je podľa nich zodpovedný za situáciu, v ktorej sa ocitli veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Opozícia za Figeľom stojí a avizuje, že ak bude odvolaný, stiahne svojich ľudí zo všetkých funkcií v parlamente. Za situáciu okolo Váhostavu-SK totiž opozícia viní sociálnych demokratov.
Šéfa KDH navrhuje Smer-SD odvolať počas mimoriadnej schôdze, na ktorú vláda priniesla riešenia situácie veriteľov veľkých firiem v reštrukturalizácii. Zmeny v ozdravovaní firiem už parlament schválil. Na základe nich sa bude môcť Váhostav-SK vzdať 49 % svojich akcií v prospech malých veriteľov. Práve tým peniaze dlhuje a pôvodne im chcel zaplatiť len 15 %.
Po prerokovaní tohto bodu by sa poslanci mali vrátiť k prerušenej 50. schôdzi NR SR. Jej jediným bodom je návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smeru-SD). Vládna strana by dnes mala odhlasovať, že tradične skrátený piatkový rokovací deň potrvá dovtedy, kým sa neprerokujú všetky návrhy.
ml