Pew Research Center: Republikáni a demokrati sa od seba vzďaľujú

❚❚

Washington 29. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)

 

Občania Spojených štátov sú a vždy boli rozdelení na republikánov a demokratov. Americký politický systém a politické názory sa vždy sústreďovali na tieto dve veľké strany, zatiaľ čo iné politické subjekty nikdy neboli výrazné

Na archívnej snímke študentky pózujú pred fotografiami kandidátov na prezidenta USA -  demokratky Hillary Clintonovej  a republikána Donalda Trumpa pred ich duelom
Na archívnej snímke študentky pózujú pred fotografiami kandidátov na prezidenta USA – demokratky Hillary Clintonovej a republikána Donalda Trumpa pred ich duelom

Rovnako ako politici, aj bežní ľudia sa delia na republikánov a demokratov, prípadne nezávislých. A príslušnosť k jednej alebo k druhej strane je v USA často celoživotnou záležitosťou. Prezliekanie kabátov tam ani zďaleka nie je také časté ako na Slovensku.

.

Republikáni a demokrati mali vždy odlišné názory na to, ako riadiť krajinu, ekonomiku, školstvo či zdravotníctvo. Zároveň bývalo vždy odlišné aj demografické zloženie voličov týchto strán. Už dávno však medzi nimi neboli také rozdiely ako dnes. Vyplýva to z výskumu skupiny Pew Research Center.

“V kľúčových charakteristikách – najmä rase, etnicite a vierovyznaní – vyzerajú tieto dve strany najmenej podobne za posledné štvrťstoročie,” uvádza Pew Research Center.

.

Demografické zmeny postihujú Spojené štáty ako celok – obyvateľstvo starne, rastie rasová a etnická rôznorodosť a ľudia sú čoraz vzdelanejší. V jednej strane sú však zmeny výraznejšie než v druhej.

Demokratická strana je oproti minulosti menej belošská, menej nábožná a lepšie vzdelaná. Tieto zmeny sa pritom udiali rýchlejším tempom, než je priemer v krajine ako celku. Zároveň strana pomalšie starne.

V Republikánskej strane je to naopak – rasovo, nábožensky a vzdelanostne sa mení pomalšie. Rýchlejšia je len pokiaľ ide o starnutie populácie.

Dnes tvoria belošskí, nehispánski občania 57 percent voličov Demokratickej strany. V roku 1992 to bolo 76 percent. U republikánov tento podiel v rovnakom období poklesol z 93 na 86 percent. V roku 1992 bol teda v podieloch belošských voličov medzi stranami rozdiel 17 percentuálnych bodov, zatiaľ v súčasnosti dosahuje 29 percentuálnych bodov.

Pokiaľ ide o vekové zloženie voličov, Republikánska strana bývala v minulosti “mladšou”, za posledných 24 rokov ale rýchlo zostarla. V roku 1992 mala 61 percent voličov mladších než 50 rokov, starších bolo len 38 percent. Dnes je starších než 50 rokov až 58 percent voličov.

.

V Demokratickej strane bolo v roku 1992 starších než 50 rokov 42 percent voličov, dnes je ich 48 percent. Táto strana teda starne pomalšie.

Americká populácia nielen starne, ale ľudia sú aj vzdelanejší než v minulosti. Pribúdajúci Američania s lepším vzdelaním sa pritom prikláňajú skôr k Demokratickej strane. Kým v roku 1992 mali Demokrati 21 percent voličov s vysokoškolským vzdelaním, dnes ich majú 37 percent. To je nárast o 16 percentuálnych bodov. Republikáni zaznamenali v tomto prípade nárast z 28 na 31 percent.

Náboženstvo bolo vždy významnou súčasťou života Američanov, no aj tu sa dejú zmeny. Kým v roku 1992 uviedlo len osem percent Američanov, že nepatria k žiadnemu náboženstvu, dnes je ich 21 percent.

Táto zmena je opäť rýchlejšia u demokratov. Počet tých, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu, vzrástol z desiatich na 29 percent. To je výraznejšia zmena než na celonárodnej úrovni. U republikánov je to opäť pomalšie. Počet tých, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu, vzrástol v tejto strane len zo šiestich na 12 percent.

Vo všetkých skúmaných kategóriách sa teda zmeny dejú v každej strane inou rýchlosťou, a preto sú rozdiely medzi nimi väčšie než v minulosti.

.

Jediné, čo sa zmenilo len nepatrne, je príslušnosť k politickým stranám, uvádza Pew Research Center. V roku 1992 sa k republikánom hlásilo 29 percent registrovaných voličov, dnes je to stále 29 percent. U demokratov sa toto číslo posunulo z 36 na 33 percenta. Ostatní sa považujú za nezávislých.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali