Sudánska vláda odsúdila Meriam Yehya Ibrahim Ishagovú, mladú kresťanku, manželku, matku malého dieťaťa, ktorá je zároveň v ôsmom mesiaci tehotenstva. Súd nariadil sto rán bičom a trest smrti obesením. Rozsudok bičovania má byť vykonaný po zotavení sa ženy z pôrodu a trest smrti dva roky po pôrode. Dôvodom rozsudku bol sobáš s kresťanom.
Meriam o sebe uvádza, že je ortodoxná kresťanka ako jej matka. Tá ju vychovávala v duchu kresťanstva, pretože ich otec – moslim s nimi počas detstva nežil. Sudánska vláda obvinila mladú ženu z odpadlíctva pre jej konverziu na kresťanstvo a z cudzoložstva, pretože vláda odmieta uznať jej sobáš s mužom, kresťanom.
Vláda tiež nariadila, aby jej 20-mesačný syn bol uväznený s ňou, aby „ho jej manžel nemohol ďalej očkovať kresťanským spôsobom života,“ uvádza znenie petície.
Organizátori petície svoju požiadavku odôvodňujú článkom 18 Všeobecnej deklarácie ľudských práv: „Každý má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva; toto právo zahrňuje v sebe aj voľnosť zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru, ako aj slobodu prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru sám alebo spoločne s inými, či už verejne alebo súkromne, vyučovaním, vykonávaním náboženských úkonov, bohoslužbou a zachovávaním obradov.“
Organizátori tiež argumentujú Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach v Článku 6.5 v znení „rozsudok trestu smrti sa nebude ukladať za trestné činy spáchané osobami mladšími ako osemnásť rokov a nevykoná sa na ťarchavých ženách“.
Petícia sa zároveň odvoláva na paragraf 6 Sudánskej Ústavy, ktorý hovorí, že štát je povinný rešpektovať náboženské právo uctievania a zhromažďovania v súvislosti akýmkoľvek náboženským vyznaním alebo vierou a zároveň má štát povinnosť zriaďovať a udržiavať miesta pre tieto účely.
Meriam je presvedčená, že jej obžaloba je založená na fiktívnych trestných činoch. Rozsudok je v rozpore s medzinárodným právom a ústavou Sudánu. Organizátori preto žiadajú, aby vysoká komisárka OSN a sudánsky prezident okamžite v danej veci zasiahli.
Proti rozsudku namietalo aj britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré si v tejto veci predvolalo sudánskeho chargé d’affaires.
Svoju podporu mladej Sudánke môžete vyjadriť na www.citizengo.org.
ru