Lietadlo s pápežom pristálo na Lesbose dnes krátko po 10.00 h, teda o približne 20 minút skôr, ako bolo plánované. Okrem gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa privítali pápeža na ploche letiska v meste Mytilini aj ekumenický patriarcha Bartolomej I. a arcibiskup aténsky Ieronymos II.
Počas krátkeho stretnutia na letisku sa pápež Tsiprasovi poďakoval za “veľkodušnosť”, ktorú grécky ľud preukázal, keď napriek vlastným ekonomickým problémom prijal cudzincov, pričom európske štáty vyzval na také riešenie utečeneckej krízy, ktoré bude v súlade s európskym a medzinárodným právom, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.
Grécky premiér Františkovi povedal, že je hrdý na to, ako Grécko zareagovalo na utečeneckú krízu v čase, keď jeho partneri – dokonca v mene kresťanskej Európy – “stavajú ploty a bránia bezbranným ľuďom viesť lepší život”.
Pápež František potom v sprievode ekumenického patriarchu Bartolomeja I. a aténskeho arcibiskupa Ieronyma II. navštívil najväčší záchytný tábor na Lesbose, kde ho privítalo približne 250 utečencov, ktorí tam v súčasnosti žijú.
Grécka televízia ERT uviedla, že pápež ešte pred svojou návštevou na Lesbose ponúkol, že na spiatočnej ceste zoberie so sebou do Vatikánu desať migrantov – osem Sýrčanov a dvoch Afgancov -, čo však vatikánsky hovorca Federico Lombardi odmietol komentovať.
Pápež František, ekumenický patriarcha Bartolomej I. a aténsky arcibiskup Ieronymos II. podpísali dnes na gréckom ostrove Lesbos vyhlásenie vyzývajúce na solidaritu s utečencami.
Európa podľa nich stojí pred jednou z najväčších humanitárnych kríz od konca druhej svetovej vojny. Svet nemôže ignorovať “kolosálnu humanitárnu krízu, ktorá vznikla v dôsledku šírenia násilia a ozbrojených konfliktov, prenasledovania a vyháňania náboženských a etnických menšín a rodín z ich domovov”.
Traja cirkevní predstavitelia v deklarácii podľa agentúry DPA pripomínajú, že bezpočet ľudí je prenasledovaných kvôli svojmu vierovyznaniu alebo ako etnické menšiny a ich dôstojnosť a základné práva sú porušované.
“Vyzývame všetkých politických vodcov, aby všetkými prostriedkami zabezpečili, že každý jednotlivec a všetky skupiny vrátane kresťanov zostanú vo svojej vlasti a budú môcť žiť v mieri a bezpečí,” píše sa v spoločnej deklarácii.
Pápež František sa dnes v zbernom tábore Moria na Lesbose, jednom z tzv. hotspotov podporovaných Európskou úniou, kde sa oddeľujú osoby s právom na azyl od tých, ktorí budú repatriovaní, stretol s asi 250 z celkového počtu 3000 utečencov, pričom ocenil ich odvahu. “Toto je posolstvo, ktoré vám chcem dnes oznámiť: Nestrácajte nádej,” povedal pápež.
“Dnes som chcel byť s vami. Chcem vám povedať, že nie ste sami,” uviedol ďalej vo svojom príhovore. “Prišli sme upriamiť pozornosť sveta na túto závažnú humanitárnu krízu a naliehať na jej vyriešenie,” dodal, narážajúc na prítomnosť patriarchu Bartolomeja I. a arcibiskupa Ieronyma II.
Arcibiskup Ieronymos II. označil utečeneckú krízu za “úpadok ľudskosti a solidarity” v Európe. Návšteva pápeža v Grécku má podľa neho ústrednú úlohu, pretože “svetu ukazujeme tragédiu utečeneckej krízy”.
Patriarcha Bartolomej I. vo svojom prejave utečencom a migrantom povedal: “Kto sa vás bojí, sa vám nikdy nepozrel do očí, nikdy nevidel vaše deti.”
Na stretnutí s obyvateľmi ostrova v jeho hlavnom meste Mytilini sa pápež František poďakoval všetkým obyvateľom Grécka za ich ústretovosť v čase utečeneckej krízy: “Obdivujem grécky ľud, ktorého srdcia a dvere zostali otvorené aj napriek jeho vlastným problémom”.
Obavy, ktoré vzbudzuje príchod utečencov v Grécku i v celej Európe sú podľa pápeža pochopiteľné a legitímne, netreba však zabúdať, že migranti nie sú čísla v štatistikách, ale ľudia s tvárami, menami a osudmi.
“Európa je domovom ľudských práv a ten, kto vkročí na európsku pôdu, by to mal cítiť, mal by rešpektovať tieto práva a bojovať za ne,” konštatoval pápež.
Zároveň vyzval politikov, aby konali: predovšetkým treba nastoliť mier tam, kde vojna priniesla smrť a skazu. Na to treba rozhodné úsilie, ktoré zamedzí obchodu so zbraňami a ich pašovaniu. To si zasa vyžaduje spoluprácu národov a medzinárodných organizácií.
Pápež František odletel dnes z gréckeho ostrova Lesbos aj so skupinou 12 moslimských utečencov zo Sýrie, ktorých vzal so sebou do Ríma. Tri rodiny nastúpili do lietadla spoločne s pápežom, oznámila agentúra DPA.
“Pápež chcel urobiť toho uvítacie gesto voči utečencom a vzal do svojho lietadla smerujúceho do Ríma tri rodiny utečencov, celkovo 12 ľudí vrátane šiestich detí,” uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.
Dve rodiny pochádzajú zo sýrskeho Damasku a tretia z provincie Dajr az-Zaur, ktorú ovládajú extrémisti z Islamského štátu (IS). Počas občianskej prišli o svoje domovy, ktoré boli zničené v dôsledku bombardovania. V utečeneckých táboroch na Lesbose našli útočisko ešte pred 20. marcom, keď vstúpila do platnosti dohoda medzi EÚ a Tureckom o vyhosťovaní nelegálnych migrantov.
O usídlenie skupiny Sýrčanov v Taliansku sa postará katolícka komunita Sant’Egidio a Vatikán ich bude dlhodobo podporovať.
Pápež vlani apeloval na katolícke farnosti v Európe, aby sa každá z nich postarala o jednu rodinu utečencov.