Bratislava 22. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
“Bol som v istom období jediný chartista na Slovensku a on v podstate zameral svoju celú činnosť proti mne,” vysvetlil Kusý
Člen Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť profesor Pavol Mešťan najskôr považoval odstúpenie profesora Miroslava Kusého z Rady za veľmi čestné z jeho strany. Prekvapili ho však dôvody, pre ktoré sa Kusý k takémuto kroku rozhodol.
Kusý tak spravil práve pre osobu Mešťana. Jeho vymenovanie predsedom ľudskoprávnej rady a šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom označil za absurdné. Ako verejne uviedol, Mešťan bol hlavným ideológom Komunistickej strany Slovenska po roku 1968 a známy bol svojím angažovaním sa v boji proti Charte 77, ktorá upozorňovala na porušovanie ľudských práv v krajine. “Bol som v istom období jediný chartista na Slovensku a on v podstate zameral svoju celú činnosť proti mne,” vysvetlil Kusý.
“Keby nebol uviedol tento dôvod, tak by som to bol považoval za veľmi čestné, že prehodnotil svoju dogmaticko-marxisticko-leninskú minulosť a odstúpil z rady,” uviedol pre TASR Mešťan.
Pripomenul, že do rady bol nominovaný za svoju 23-ročnú činnosť, ktorú vykonáva v prospech Múzea židovskej kultúry na Slovensku a v medzinárodnom kontexte. “Myslím si, že ako expert mám v tej rade čo povedať,” konštatoval.
Na kritiku svojho oponenta reagoval, že Kusého hrozná minulosť sa ani nedá porovnávať s tou jeho. “Nebol som jediným kritikom Charty 77,” upozornil, pričom sa mu nepáči to, že Kusý zo seba robí jediného disidenta na Slovensku.
Ľudskoprávna rada rozhodnutie Kusého odstúpiť rešpektovala. Lajčák rozhodne o novom členovi na uvoľnené miesto na základe nominácií zástupcov verejnej správy a občianskej spoločnosti zastúpených v rade vlády.
zf