Kunming 25. októbra (TASR) – Využiť obrovský potenciál Číny a nájsť nové perspektívne možnosti v cestovnom ruchu pre Slovensko je cieľom návštevy štátneho tajomníka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Františka Palka v čínskom Kunmingu na 15. ročníku medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu China International Travel Mart (CIMT).
"Z hľadiska aktívneho zahraničného cestovného ruchu predstavuje Čína perspektívny trh s vysokým potenciálom pre našu krajinu. Len v minulom roku čínski turisti minuli na zahraničný cestovný ruch vyše sto miliárd dolárov, vďaka čomu sa umiestnili na špičke celosvetového rebríčka výdavkov na cestovný ruch. Naším cieľom je dosiahnuť, aby podstatne väčšia časť týchto peňazí v budúcnosti skončila na Slovensku," uviedol F. Palko po stretnutí s predsedom Čínskej národnej turistickej agentúry Shao Qiweiom.
Vyhliadky na dosiahnutie tohto cieľa sú dobré. "Len za prvých deväť mesiacov tohto roku k nám prišlo o takmer 20 percent viac čínskych turistov a predĺžil sa aj čas, ktorý na Slovensku strávili," pripomenul F. Palko. Zdôraznil, že možnosti rastu v budúcnosti sú ešte vyššie a ak sa ich podarí využiť, čínski turisti môžu zohrať kľúčovú úlohu pri ďalšom rozvoji cestovného ruchu. "Som veľmi rád, že počet návštevníkov našej krajiny na Slovensku rastie, avšak potenciál je oveľa väčší ako dnešná realita," potvrdil Shao Qiwei slová štátneho tajomníka F. Palka.
"Dosiaľ sme vnímali turistov z Číny hlavne ako záujemcov o kratšie poznávacie pobyty v našom hlavnom meste a okolí. Bude otázkou šikovnosti našich podnikateľov, či ich budú vedieť prilákať aj na dlhšie pobyty, kde by mohli spoznať aj zvyšné časti Slovenska," povedal F. Palko. Ďalšími zaujímavými atrakciami sú podľa neho napríklad pamiatky UNESCO, horské strediská, kúpele, mestské pamiatkové rezervácie, festivaly či napríklad Košice ako Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Cieľom návštevy štátneho tajomníka je preto predovšetkým propagácia Slovenska v očiach najvýznamnejších čínskych touroperátorov. Ponuka Slovenska sa zameriava prioritne na viacdňové pobytové balíky v oblasti kúpeľníctva, poznávacích zájazdov a kongresového cestovného ruchu. V súčasnosti prichádzajú čínski turisti na Slovensko prevažne v rámci cesty po viacerých európskych krajinách, ktoré organizujú najmä touroperátori z Rakúska a Maďarska. Počas návštevy sa F. Palko stretol aj s viceguvernérom vlády Provincie Jun-nan Liu Pingom a s generálnym riaditeľom Výboru pre rozvoj turizmu Provincie Jun-nan Duan Yueqingom. Prerokoval s nimi možnosti prehĺbenia vzťahov na lokálnej úrovni.
Veľtrh CIMT sa koná v dvojročných intervaloch a je druhým najväčším podujatím zameraným na oblasť turistiky v Ázii. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 400 vystavovateľov z viac ako 50 krajín.?
Informáciu TASR poskytol hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.