Správu vypracovala skupina expertov Bezpečnostnej rady OSN. Jej úlohou je monitorovať zbrojné embargo uvalené na Líbyu na začiatku povstania v roku 2011, ktoré zvrhlo vodcu Muammara Kaddáfího.
Podľa správy severoafrický štát je kľúčovým zdrojom zbraní v regióne. Líbyjská vláda sa len rodí a zápasí s tým, aby vôbec uplatnila svoju autoritu, pripomenula tlačová agentúra Reuters.
Bezpečnostné sily líbyjskej vlády sú nedostatočné a milície, vytvorené z bývalých povstaleckých bojovníkov, majú moc v mnohých oblastiach krajiny.
“Prípady ilegálneho presunu zbraní z Líbye, či už dokázané alebo práve prešetrované, sú porušením embarga a týkajú sa vyše 12 krajín. Ide o dodávky ťažkých a ľahkých zbraní, vrátane prenosných systémov protivzdušnej obrany, malých zbraní a potrebnej munície, výbušnín aj mín,” napísali experti OSN v správe.
Francúzsko, USA a ďalšie krajiny NATO, ktoré vybombardovali Líbyu teraz žnú ovocie svojej agresie. Zbrane z anarchizmom zmietanej krajiny sa šíria po linkách al-Kaídy a vyzbrojujú jej bojovníkov, ktorí ich potom obracajú proti Francúzom, tak ako sa to deje momentálne v Mali.
“Protizákonné presuny zbraní z krajiny podnecujú existujúce konflikty v Afrike a na Blízkom východe a obohacujú arzenály celej škály neštátnych aktérov, teda aj teroristických skupín,” uvádza sa v dnes zverejnenej 94-stranovej správe s dátumom 15. februára.
“Šírenie zbraní z Líbye pokračuje alarmujúcim tempom,” dodali experti.
Zbrane sa do Sýrie šíria cez Turecko a sunnitskú časť Libanonu
Dodávky zbraní do Sýrie, kde počas dvojročnej občianskej vojny zahynulo vyše 70.000 ľudí, sa organizujú z rôznych lokalít v Líbyi, vrátane miest Misuráta a Benghází, a to cez Turecko či severný Libanon. Podľa expertov veľkosť týchto dodávok naznačuje, že o nich miestne úrady prinajmenšom vedeli, alebo sa na nich možno priamo podieľali.
V správe sa tiež uvádza, že v poslednom roku sa výrazne zvýšili aj dodávky zbraní z Líbye do Egypta. To predstavuje problém najmä pre vnútornú bezpečnosť Egypta, obzvlášť v súvislosti s ozbrojenými skupinami na Sinaji. Odtiaľ často pokračujú dodávky ďalej, napríklad do pásma Gazy.
Bezpečnosť v púštnej oblasti Sinaja, ktorý hraničí s Izraelom a nachádza sa tam množstvo turistických letovísk, sa zhoršila po zosadení egyptského prezidenta Husního Mubaraka počas ľudového povstania spred dvoch rokov.