New Yourk/Brusel 23. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Thibault Camus)
Migračná kríza z roku 2015 nebola posledná. David Beasley, šéf Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo tvrdí, že Európu čaká ďalšia migračná vlna spôsobená hlavne situáciou v Jemene.
Kým konflikt s islamským štátom speje ku koncu, v oblasti silnejú nepokoje medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré sa odrážajú na vojne v Jemene. Informoval portál Eurozprávy
Podľa Davida Beasleyho, Saudská Arábia blokuje prístavy v Jemene, čím zabraňuje tomu, aby do krajiny priplávala medzinárodná pomoc. “Potravinový nedostatok je takmer vždy spôsobený vojnami a klimatickými zmenami. Tými je Blízky východ často postihnutý,” dodáva Beasley.
“Je tu priama spojitosť medzi hladom a migráciou,” povedal David Beasley. Podľa neho ak sú na tom ľudia zle, vždy sa budú sťahovať za lepšími podmienkami, a utečeneckú krízu v roku 2015 nezapríčinila len nemecká kancelárka Angela Merkelová tým, že utečencom otvorila hranice Európy. Už predtým sme si mohli všimnúť, že v táboroch na Blízkom východe rapídne klesá životná úroveň a podmienky boli stále ťažšie.
“Urobili sme v minulosti chybu a teraz ju najskôr zopakujeme,” myslí si Beasley. Sám sa domnieva, že mnoho utečencov nechce ísť do Európy, ale hlad ich vyháňa čo najďalej od domova. “Ak nemajú dostatok jedla, potom prirodzene pôjdu preč. A mnoho z nich príde do Európy, pretože je to pre nich najbližší raj na zemi,” tvrdí riaditeľ Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo.
Konflikt v Jemene vypukol ešte v roku 2014, keď povstalci podporovaní Iránom obsadili hlavné mesto Saná. V marci 2015 donútili prezidenta Hádího ujsť do exilu v Saudskej Arábii, čo následne vyvolalo vzdušnú operáciu Rijádu na podporu jemenských vládnych síl.
Samuel Gdovin