Bratislava 22. septembra (TASR) – Na počesť víťazného bojového úspechu slovenských dobrovoľníkov v roku 1848 v Brezovej pod Bradlom oslavujú slovenskí vojaci 22. september ako Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Tento deň si pripomínajú vo všetkých vojenských posádkach na Slovensku a v miestach nasadenia v zahraničí. TASR o tom informoval hovorca OS SR Milan Vanga.
Prvá slovenská dobrovoľnícka výprava sa uskutočnila v druhej polovici septembra 1848 v nadväznosti na vystúpenie Chorvátov proti Maďarom v Zadunajsku, pričom pôvodným cieľom ústredného národnopolitického orgánu Slovákov – Slovenskej národnej rady (SNR) – bolo vyburcovať povstanie na celom území obývanom Slovákmi.
Dobrovoľnícky zbor prekročil moravsko-slovenské hranice 18. septembra 1848 a podvečer dorazil do Myjavy. Jadro výpravy i so SNR sa potom 21. septembra presunulo do Brezovej pod Bradlom. Na druhý deň, 22. septembra, v okolí mesta dobrovoľníci zviedli víťazný boj s dvoma švadrónami cisárskych kyrysníkov a dvoma stotinami (roty) pešiakov, plniacich príkazy peštianskej vlády. Protipovstalecké sily sa však spamätali a už 25. septembra sa prisunuté maďarské gardy a cisárske jednotky pripravili zovrieť dobrovoľníkov do klieští a zaútočiť z troch strán – od Senice, Vrbového a Nového Mesta.
"Slovenskí dobrovoľníci, žiaľ, nedostali očakávanú posilu druhej povstaleckej vlny a v bitke pri Senici 26. septembra utrpeli porážku. Nič na tom už nezmenil ani ich úspešný útok na stotinu pruského princa pri Starej Turej 27. septembra," dodal Vanga. Na druhý deň, po ďalšej neúspešnej bitke pri Poriadi neďaleko Myjavy, sa stiahli na Moravu, kde bol zbor formálne rozpustený.
"Septembrová výprava slovenských dobrovoľníkov sa teda skončila neúspechom, ale ich víťazstvo pri Brezovej pod Bradlom sa navždy zapísalo do našich dejín a 22. september zostane zvečnený aj v podobe Dňa Armády SR, resp. Dňa Ozbrojených síl SR, ktorý sme začali sláviť v roku 1998," uviedol hovorca OS SR. K odkazu a ideálom národného hnutia sa taktiež prihlásili slovenskí dôstojníci a vojaci, ktorí bojovali za národnú slobodu v československých legionárskych radoch na frontoch 1. svetovej vojny. S týmito ideálmi sa stotožnili slovenskí príslušníci československých vojenských jednotiek v zahraničí, sformovaných počas 2. svetovej vojny, ako aj účastníci domáceho ozbrojeného protifašistického boja, ktorý vyvrcholil Slovenským národným povstaním (SNP) v roku 1944.
Slovenskí vojaci si okrem tohto pamätného dňa pripomínajú v tomto roku aj 20. výročie vzniku OS SR.