S pani Merkelovou sme prebrali aj najdôležitejšie problémy Európy. Rusko-Ukrajinskú krízu a aj energetické otázky. Tu spomeniem len stanovisko Maďarskej vlády k Rusko-Ukrajinskej kríze. Sú tri hlavné hľadiska prečo je osud Ukrajinsko-Ruského konfliktu pre Maďarov mimoriadne dôležitý. 1. Ide o krajinu, ktorá susedí s Maďarskom, 2. Plyn dostávame cez Ukrajinu a 3. Na Ukrajine žije 200 000 Maďarov. Z toho vyplýva, že mi Maďari môžeme stáť jedine na strane mieru. Vieme akceptovať jedine také riešenie, ktoré nás posunie k mieru. A nevieme podporovať žiadne také riešenie, ktoré by konflikt prehĺbilo. Toto je skalopevná Maďarská zahraničnopolitická pozícia.“
Pani Merkelová na začiatku svojho príhovoru pripomenula, že Maďarsko svojím odvážnym krokom otvorením hraníc s Rakúskom (september 1989) uskutočnilo významný míľnik v nemeckej ceste k znovu zjednoteniu. Po páde, železnej opony sa obe krajiny pustili do práce s veľkým nadšením a dnes sú v kontakte ako dve priateľské a demokratické krajiny. Merkelová ďalej spomenula, že: „Hovorili sme o ekonomickej situácií a o účasti Nemeckého hospodárstva v Maďarsku. Maďarské makroekonomické zmeny a výsledky za posledné roky sú potešujúce. Nemecké hospodárstvo sa teší z úspechov Maďarského hospodárstva. Hospodárska spolupráca je veľmi intenzívna. Onedlho budem rokovať s predstaviteľmi nemeckého hospodárstva a vypočujem si pozitívne ale aj kritické body spolupráce. Nemecké hospodárstvo oceňuje keď môže investovať v prostredí kde sú spoľahlivé podmienky a v takom prostredí sa stáva sa aj verným investorom. Verím, že aj v budúcnosti Maďarsko ostane takýmto partnerom. S pánom Orbánom sme hovorili aj o tom, že aké zmeny nastali v spoločnosti v oboch krajinách. Pripomenula som, že Maďarská vláda ma silnú väčšinu a že v demokracii má dôležitú úlohu opozícia, civilný sektor a médiá a je potrebné ich pôsobenie oceniť. Z toho žijeme, že rokujeme a rozprávame medzi sebou a hľadáme najlepšie riešenia. Myslím si, že aj pre Maďarsko by to malo byť a aj bude dôležitým modelom. Hovorili sme o výzvach v Európe a ako to už pán Orbán spomenul, v Ukrajinsko-Ruskom konflikte chceme pomôcť Ukrajine. Sme veľmi vďačný za to, že Maďarsko znovu a znovu z dodávkami plynu pomáha Ukrajine. Na druhej strane Maďarsko podobne ako aj iné krajiny ako aj Nemecko do značnej miery závisí od Ruských dodávok energie. Preto v obchodných vzťahoch potrebujem spoľahlivosť a vypočítateľnosť a budeme sa obaja snažiť to dosiahnuť. Na druhej strane v Európskej politike sa budeme snažiť o to aby sme energetické zdroje diverzifikovali. Projekty (Nabuko –South streem), ktoré Maďarsko podporuje sa zatiaľ neuskutočnili a preto je potrebne v prospech takýchto projektov naďalej pracovať. V otázke Ukrajinsko-Ruského konfliktu sme sa dohodli, že urobíme všetko preto aby čo najskôr prestali boje. Dohoda z Minsku je dobré východisko k tomu aby sme dosiahli stabilný stav a čo garantuje územnú celistvosť Ukrajiny. Aj v tom sme sa zhodli, že Európa vtedy bola silná, keď vedela jednotne vystupovať voči medzinárodným výzvam. Ešte raz ďakujem za priateľské privítanie.“
Otázka Maďarskej štátnej televízie: Bola prosím reč pri vašich rokovanie o euroázijskej hospodárskej spolupráci?
Merkelová: „Potrebujeme predovšetkým mierové a korektné riešenie v otázke Ukrajiny. Ako som už spomenula, dohoda z Minska je na to dobré východisko. Vzhľadom na obchodné vzťahy medzi Ukrajinou a Európou a zároveň medzi Ukrajinou a Ruskom je potrebné preskúmať ako by bolo možné dosiahnuť dlhodobú obchodnú spoluprácu medzi Európskou úniou a Euroázijskou úniou. Chceme začať s ideou spoločného hospodárskeho priestoru. Bude to zrejme dlhodobý proces, ale bude to ziskové pre obe strany. Tento návrh obaja podporujeme.“
Orbán: „K tomu by som chcel len dodať, že ak otázku Európy posudzujeme zo strategického a dejinného pohľadu, ja osobne si neviem predstaviť konkurencieschopnú Európsku úniu, bez integrácie energetických zdrojov a nerastných surovín Ruska. Takže podporujeme návrh pani kancelárky. Bolo by to prínosné ako pre celú Európu tak aj pre Maďarsko.“
Otázka Die Welt Ak by sa nepodarilo Ukrajinsko-Ruskú krízu vyriešiť mierovo, viete si predstaviť, že by ste Ukrajine poskytli ako pomoc zbrane?
Merkelová: Ja môžem jednoznačne deklarovať, že Nemecko nebude pomáhať Ukrajine zbraňami. Som presvedčená, že tento konflikt nie je možné riešiť vojensky. Preto jediné čo budeme uplatňovať sú sankcie, čo je v súlade s rozhodnutím Európy a na druhej strane použijeme prostriedky diplomacie, aby sme pomohli tento konflikt vyriešiť alebo zmierniť.“
Orbán: „Nie.“
Otázka: Pani kancelárka, Maďarsko deklarovalo, že svoju zahraničnú politiku bude viesť v súlade s Nemeckou zahraničnou politikou. Nakoľko je podľa vás v tejto veci harmónia?
Merkelová: „Je mnoho prekrývajúcich sa oblastí (NATO, EU), ale samozrejme, každý musí sledovať to čo je v súlade s jeho záujmami a aj to čo je v súlade s našim hodnotovým rebríčkom. Keď sa však pozrejme na množstvo zahraničných konfliktov, tak potom vidno, že na mnohých miestach vieme reprezentovať spoločné stanovisko.“
Otázka: Akú pomoc vie Nemecko poskytnúť aby Maďarsko vedelo znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska? Považujete za znepokojivé, že Maďarsko v snahe zabezpečiť svoje plynové potreby sa dostane príliš blízko k Rusku?
Merkelová: „Nemecko si zabezpečuje 30% svojich potrieb plynu z Ruska. V Maďarsku je tento podiel väčší a väčší je pomer plynu v celkovom zabezpečení energiou. Nemecko je značne závislé od Ruska aj v dodávkach uhlia a ropy. Všetci máme záujem na plynulom zabezpečení týchto zdrojov, aby spoločnosť mohla fungovať a preto nám záleží na spoľahlivých obchodných sťahoch s Ruskom. Maďarsko reverzným plynom zásobuje Ukrajinu a ukazuje tak jeden zo vzorov Európskej solidarity. Nemecko pracuje na koncepcii vytvorenia jednotného Európskeho trhu. V tomto smere sme postúpili. Situácia spred pár rokov, keď Slovensko ostalo bez plynu sa už nemôže opakovať. S pánom Orbánom sme hovorili aj o tom, že je ešte rad úloh ako napr. zabezpečenie reverzného toku plynu z Maďarska do Chorvátska a Rumunska. Európsky trh má za cieľ, aby s každého smeru bolo možné zásobovať kohokoľvek. Nabuko sa neuskutočnilo, South streem je neistý a preto Maďarsko má právo na to aby hľadalo možnosti zabezpečenia či už z Rakúska alebo Azerbajdžanu. Nemecko urobí všetko preto a sú rôzne investičné fondy vytvorené pre tento cieľ, aby členovia Európskej únie neboli zásobované len z jedného smeru.“
Orbán: „Dovoľte mi k tejto veci poznámku aby aj novinári zo zahraničia pochopili vážnosť situácie.
Ako ta aj pani kancelárka už povedala, maďarský priemysel a domácnosti sú energeticky zabezpečené predovšetkým plynom. Preto sme oveľa viac zraniteľný v tejto oblasti. Navyše s naším najväčším dodávateľom plynu s Ruskom nám v roku 2015 končí dlhodobá zmluva o dodávkach. Toto je pre nás v roku 2015 najväčším problémom a tento problém musíme v prvej polovici roka vyriešiť. Uviedol som to preto, aby som vysvetlil, že vzhľadom na túto situáciu náš postoj k Rusku v tejto otázke musíme brať vážne.“
Otázka: Pani kancelárka, ciele neliberálnej demokracie, tak ako o tom pán Orbán minulý rok rozprával, sa vedia začleniť do hodnotového rebríčka strany európskych ľudovcov?
Merkelová: „S pánom Orbánom sme sa rozprávali aj o povahe demokracie ako takej. Musíme si ale v tejto veci ešte komunikáciu prehĺbiť. Vyjadrila som sa, že korene demokracie sa u mňa vždy spájali s liberalizmom. Strana ku ktorej patrím CDU má tri korene: kresťansko – demokratický, liberálny a konzervatívny. Takto spolu nás to definuje ľudovou stranou. A zo slovom „neliberálny“ v súvislosti s demokraciou, úprimne povedané, neviem čo robiť.“
Orbán: „Môj postoj v tejto záležitosti sa dá zhrnúť do jedinej vety a tento postoj si udržím na každom medzinárodnou fóre. Nie každá demokracia je nevyhnutne liberálna a keď niekto chce tvrdiť, že demokracia je nevyhnutne liberálna ten privileguje jeden ideový systém, ktorý mu nemôžme dať.“
bt