Úcta k ľudskému životu je v prvom rade politika. Presvedčená je o tom europoslankyňa, MUDr. Anna Záborská. S poslancom NRSR Mgr. Richardom Vašečkom sa zaoberajú otázkou, ako prezentovať ochranu ľudského života a ľudskú dôstojnosť v politike. V otázke „ako“ sa prirodzene vynára i zamyslenie „prečo“ prezentovať ochranu života? „Pretože tak nám to prikazuje zjavená pravda a prirodzený zákon. Ak má fungovať solidarita a spravodlivosť, treba chrániť život,“ hovorí MUDr. Záborská, ktorá sa angažovala pri novele Ústavy SR ako jediná žena v predsedníctve.
Pro-life je zo strany verejnosti často označovaná ako netolerantná skupina. Z publika zaznel apel na politikov obhajujúcich kultúru života, aby sa pokúsili zmeniť pohľad ľudí na ochranu života. Europoslankyňa Záborská však zdôrazňuje, že je potrebné rozlišovať toleranciu a rešpekt. „Nemôžeme byť tolerantní k zlu, môžeme len rešpektovať človeka so svojimi názormi.“ Poslanec Vašečka dodáva, že nebojujeme proti človeku, ktorý má iný názor, ale proti zlu. A to je potrebné rozlíšiť.
Rok 2013 je prelomový
Redaktor časopisu týždeň Martin Hanus nás svojím postojom za ochranu života presvedčil, že existujú novinári, ktorí uznávajú pravé hodnoty života a informujú o tom verejnosť. „Namiesto tehotenstiev by sme mali ukončiť niečo iné, napr. zákon, ktorý to povoľuje.“ hovorí Martin Hanus.
V roku 2007 Ústavný súd povedal, že zákon, ktorý umožňuje usmrcovanie detí na požiadanie, je v súlade s Ústavou SR. Týždeň napísal ostrý komentár, že to tak nie je. Život pred narodením je hoden ochrany. Úmyslom autorov zákona bolo chrániť ľudský život už od samotného počatia. „Musíme si uvedomiť, že rok 2013 je prelomový aj vďaka Pochodu za život. A netýka sa len kresťanov, ale aj ateistov.“
Po-Potratový syndróm
Poobede sa v rámci workshopov Národného pochodu za život konala aj prednáška na tému popotratový syndróm pod vedením psychologičky a psychoterapeutky Ivi Mocákovej. V sále Katolíckeho kruhu sa na jej dvoch prezentáciách zišla vyše stovka záujemcov.
Cieľom bolo upozorniť na prejavy popotratového syndrómu u žien a poukázať na to, že sa objavuje aj u mužov a lekárov, ktorí potraty vykonávali. Vyzdvihla potrebu byť žene oporou v týchto situáciách, nesúdiť ju a snažiť sa pomôcť jej vyrovnať sa so svojou stratou. Doktorka Mocáková vyzdvihla paradoxy oboch postojových prúdov k potratom, pro-choice aj pro-life. Kým skupine pro-life vyčítala odsudzovanie ženy, ktorá potrat podstúpila, jej označenie za vrahyňu, hriešnicu, čo ju poznačuje a prehlbuje jej smútok a tieseň, zároveň ju núti uzavierať sa pred svetom. Podľa nej riešenie neponúka ani pro-choice iniciatíva, ktorá sa ženu v jej smútku snaží presvedčiť, že nestratila nič iba využila svoje právo, a tak ju privádzajú k zmätku, lebo často vo svojom vnútri cíti opačné emócie. Prednáška sa ukončila kolom otázok a ponukou odbornej pomoci pre záujemcov.
Projekt zachráňme životy
V rámci workshopov Národného pochodu za život sa prezentovali v uliciach Košíc aj organizácie venujúce sa matkám v ťažkej životnej situácii. V priestoroch jedálne na Uršulínskej ulici sa mohli záujemcovia dozvedieť o Fóre života a jej podsekcii, Poradni Alexis.
Fórum života pomáha ženám a matkám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii, neplánovane otehotneli alebo sa rozhodli priviesť na svet dieťa bez podpory okolia. Ženám ponúkajú materiálnu, finančnú, lekársku a právnu pomoc, ponúkajú odborné poradenstvo aj podporu.
Poradňa Alexis sa špeciálne zameriava na ženy bojujúce s popotratovým syndrómom a vyrovnávajúcim sa s nechceným tehotenstvom. Účastníkom bolo predstavené fungovanie organizácie aj možnosť zapojenia záujemcov do podpory žien zahrnuté do programu Fóra života ich adopciou alebo materiálnou podporou.
Vychovávať k pravde – wokrkshop Marek Iskra
Kedysi si chcel založiť rodinu, dnes ich má niekoľko. Reč je o kňazovi Marekovi Iskrovi, riaditeľovi diecézneho pastoračného centra pre rodinu v Banskej Bystrici. Medzi rodinami sa pohybuje a pracuje s nimi denno denne. Vo svojej prednáške s témou Omyly a ciele gender ideológie vysvetlil, prečo je tradičný model rodiny ako jediný prijateľný tak z teologického, ako i z biologického hľadiska. Priezvisko ho dokonale vystihuje. Rozprával pútavo, rozhodne, presvedčený o svojich názoroch. Iskry v očiach isto zbadali aj návštevníci prednášky. Preto ich prišlo veľké množstvo, niektorým už dokonca nezvýšili stoličky. „Teším sa, že máme malé kapacity,“ zažartoval hneď v úvode otec Marek.
Marek Iskra zdôraznil potrebu výchovy smerom k čnosti čistoty. Tá musí začínať úctou. Tak k sebe, ako i k druhým. A práve taká výchova má začať už v predškolskom veku. V dnešnej dobe, keď médiá podsúvajú názor, že človek má právo vybrať si, čím chce byť, je potrebné uvedomiť si základnú pravdu. Ak nie z teologického, tak aspoň z biologického hľadiska. „Iné pohlavie než muž a žena v rámci biológie nenájde opodstatnenie,“ hovorí otec Marek.
Nebojte sa adopcie. Ako vytvoriť dieťaťu náhradnú rodinu
V priestoroch Premonštráckeho gymnázia sa konal aj workshop o adopcii o náhradných rodinách. Viedla ho Mgr. Veronika Prokopová, psychologička z inštitútu rodiny, dlhé roky pracujúca ako sociálna poradkyňa pre rodiny, v čase 13:00 a 15:00.
Vysvetlila rozdiely medzi náhradnou rodinou, profesionálnou rodinou a adopciou, teda osvojením. V spolupráci s poslucháčmi vytvorila schému podmienok kvôli, ktorým sa najčastejšie deti ocitnú v detských domovoch, uviedla rôzne príklady z praxe a so svojou kolegyňou premietli aj zopár videí z náhradných rodín. Zdôraznili dôležitú potrebu rodiny, vzťahov a hlavne rodičov pre opustené deti a ponúkli možnosť dobrovoľníctva v centrách Dorka. Svedectvá mladých, ktorí ponúkajú svoj čas deťom, pri akciách a hrách ukázali potrebu dobrovoľníctva.
Nosenie detí v šatkách
S praktickými skúsenosťami o nosení detí v šatkách sa podelila Bc. Lucia Novotná. S témou workshopu sa predstavila po prvýkrát a to v budove Premonštráckeho gymnázia v dvoch termínoch o 13:00 a 15:00.
Domácu atmosféru pomáhali vytvárať aj jej deti. Praktickú ukážku nosenia detí v šatkách predviedla so svojou najmladšou dcérou. Postrehy mamičiek dopĺňali voľnú diskusiu, nechýbali ani oteckovia, ktorí si nosenie detí týmto netypickým spôsobom mohli vyskúšať.
Ľudí si získala svojím príjemným vystupovaním a jednoduchým vyjadrovaním.
Plienky – látkové vs. jednorázové
Mariana Kahancová, mamička 2 detí , ktorá má skúsenosti s látkovými a jednorázovými plienkami, formou diskusie s asi 15 mladými mamičkami a pármi, viedla praktický workshop Plienky – látkové vs. jednorázové. Workshop sa konal na Kováčskej ulici v dvoch termínoch o 13:00 a 15:00.
Podľa jej slov trend dnešných mamičiek je taký, že sa vracajú späť k tradičným látkovým. Chemické prostriedky použité v jednorázových, zlá priedušnosť či mnoho iných faktorov ovplyvňujú aj budúci zdravotný stav detičiek. Medzi výhody látkových, ktoré aj odporúča, patrí ich trvácnosť a pri zarátaní nákladov za pracie prostriedky sú stále lacnejšie. Vyvrátila staré fámy o klasickej „socialistickej“ štvorcovej plienke a nutnosti žehlenia. Na ukážku priniesla rôzne tvary, vzory či viariácie zapínania. Hodina a pol ubehla v dobrej domácej atmosfére ako voda a účastníci odchádzali obohatení o nové a kvalitné informácie, ktoré použijú pri ďalších ratolestiach.
Prichod vlaku s účastníkmi pochodu
Príchod vlaku s účastníkmi pochodu za život do Košíc sprevádzali pozitívne emócie, ktoré zaplnili celú vlakovú stanicu aj priestor pred ňou. Od obeda sa tu zhromažďovali dobrovoľníci, ktorí vytvárali atmosféru radostného očakávania pútnikov z celého Slovenska. Ich snaha sa neminula účinku, keďže príchod vlaku, hoci s hodinovým meškaním, sprevádzala o to väčšie radosť a entuziazmus. Všade bolo cítiť atmosféru prijatia. Spev a tanec nadšených dobrovoľníkov strhol so sebou aj mnohých okoloidúcich, ktorí sa pridali a nechali sa pohltiť atmosférou.
O 14.15 h, keď cestujúci špeciálneho vlaku z Bratislavy do Košíc dorazili do cieľa, vlaková stanica už bola plná dobrovoľníkov aj nadšencov Pochodu za život. „Veľmi sa mi páčil program vo vlaku a páči sa mi tu“, konštatovala len 5-ročná cestujúca z Trenčína. Vlak priviezol celé rodiny a všetky vekové kategórie. 87-ročná účastníčka, ktorá prišla z Podkriváňa, odhodlaná pochodovať za seniorov, ktorým nie je boj za život tiež ľahostajný. Na stanici vítali cestujúcich organizátori s tričkami pochodu a praktickými informáciami, no v prvom rade s dobrou náladou.
Myšlienka pochodu silno rezonuje v každom jednotlivcovi jedinečným spôsobom. Mladú Bratislavčanku priviedla do Košíc príležitosť vyjadriť svoj názor. „Otázka, ktorej sa pochod venuje, je kontroverzná. Je to príležitosť povedať, že toto je báza, z ktorej vychádzame, že najvyššia spoločenská hodnota je život a od nej sa všetko odvíja. Prišli sme sa tešiť z toho, že sme tu a povzbudiť všetkých, ktorí sú v ťažkých situáciách. Taktiež dať signál politikom, že chceme pracovať pre život.“
Príprava na pochod
V uliciach Košíc dnešným dňom štartuje prvý deň podujatia s názvom Národný pochod za život. Od 13.00 h prebieha v centre mesta spolu 28 workshopov, prednášok a diskusií zameraných na ochranu života a ľudskej dôstojnosti.
Medzi prednášajúcimi budú aj europoslankyňa, MUDr. Anna Záborská, ktorá rozoberie tému presadzovania ochrany ľudského života a dôstojnosti v politike. Riaditeľka Centra pre bioetickú reformu Ing. Jana Ray-Tutková sa bude venovať dôležitosti odhaľovania pravdy o kultúre a smrti. O možnostiach angažovanosti za ochranu života informuje účastníkov predsedníčka Fóra života, RNDr. Marcela Dobešová. Vlastné worskhopy budú viesť aj MUDr. Eva Grey z VŠZP sv. Alžbety, ThLic. Marek Iskra z Centra pre rodinu z Bratislavy, lekári z rôznych odborov medicíny, pro-life aktivisti, vedci, právnici, novinári, zástupcovia neziskových organizácií, rodičia a ďalší. Vstup pre verejnosť na workshopy je voľný.
Stovky účastníkov z celého Slovenska využili možnosť prísť do Košíc vlakom Národného pochodu za život, ktorý pristál na vlakovej stanici o 14:15 hod.
Sobotňajší program vyvrcholí o 16.00 h v Infinity aréne Life celebration večerom. Okrem duchovnej zložky pozostávajúcej zo sv. omší, ružencov a svedectiev, budú súčasťou večera aj koncerty gospelových kapiel.
Hlavnou myšlienkou všetkých podujatí je príprava na nedeľňajší pochod ulicami Košíc s cieľom bojovať za život od počatia po prirodzenú smrť.