Vo štvrtok NAKA vtrhla do parlamentu, aby zaistila dôkazy v kancelárii obvineného poslanca za stranu ĽSNS, Stanislava Mizíka, ktorý bol obvinený za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Konkrétne sa údajne jednalo o Mizíkove vyjadrenia na sociálnej sieti, kde v statuse kritizoval vyznamenané osobnosti prezidentom Kiskom, pričom okrem iného spomenul aj to, že to boli zväčša ľudia židovského pôvodu. Kotlebovci však tvrdia, že to nebolo kádrovanie ani hanobenie, ale len konštatovanie.
Podobný osud čakal aj ďalšieho Kotlebovho poslanca, Milana Mazureka, ktorého vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z prečinu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu. Mazurek sa svojho činu mal dopustiť v rádiu Frontinus, kde sa vyjadroval na adresu islamu a Rómov. Poslancovi teraz hrozí neuveriteľných až 15 rokov väzenia.
Namiesto trestného stíhania politikov z korupcie, alebo z kradnutia sa momentálne na Slovensku trestne stíha za názory politikov na spoločenské udalosti a fenomény, čo je pre demokraciu veľmi nebezpečné. Zarážajúce však je, že až do nedávnej chvíle sa neozvala žiadna známa osobnosť, ktorá by sa zastala slobody prejavu. Prvá „lastovička“ sa však už našla. Bývalý moderátor úspešnej relácie “Aj múdry schybí”, scenárista a režisér, Oliver Andrásy, tvrdí, že stíhať niekoho za názor je choré:
“Myslím si, že postihovať ľudí za NÁZOR je choré. Nech by ten názor bol akýkoľvek. Aj extrémny. S názorom treba polemizovať, ale nie jeho nositeľa policajne stíhať,” napísal Andrásy na sociálnej sieti.
Andrásy následne skritizoval súčasný režim, ktorý sa podľa neho nebezpečne približuje k praktikám komunistov a fašistov:
“Lebo práve vtedy sa dostávame do polohy režimu, ktorý zvykneme nazývať extrémistický. Za názory zatvárali komunisti a fašisti. Môj názor je ten, že trestným činom môže byť len ČIN, nie NÁZOR. Preto je to trestný ČIN a nie trestný NÁZOR.”
Samuel Gdovin